Czy przy infekcji pochwy można zrobić cytologię?
Infekcja pochwy, zwana także zapaleniem pochwy, jest bardzo powszechnym problemem zdrowotnym wśród kobiet. Może wystąpić na każdym etapie życia. Powodują ją różne czynniki, takimi jak bakterie, grzyby lub wirusy. W leczeniu infekcji pochwy często stosuje się antybiotyki i inne leki przeciwgrzybicze.
Cytologia z kolei jest badaniem, które polega na pobraniu wymazu z komórek z pochwy i ocenie ich pod mikroskopem. Jej celem jest wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych lub innych nieprawidłowości. To badanie ważne między innymi ze względu na diagnozę raka szyjki macicy.
Czytaj dalej, a dowiesz się, czy przy infekcji pochwy można zrobić cytologię.
Czy można zrobić cytologie podczas infekcji?
W przypadku infekcji pochwy nie zaleca się wykonywania cytologii. Zakażenie rozwijające się w obrębie dróg rodnych podczas przeprowadzania cytologii może przyczynić się do błędnego odczytu badania. Jeśli masz infekcję pochwy, lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie. Dopiero po wyleczeniu zakażenia można rozważyć wykonanie cytologii.
Pamiętaj, że profilaktyka jest bardzo ważna, dlatego warto regularnie odwiedzać ginekologa i w razie potrzeby wykonywać cytologię i inne badania. Regularne kontrole umożliwiają wczesne wykrycie problemu. Ginekolog może zauważyć nieprawidłowości, które uszły Twojej uwadze.
Inne przeciwwskazania do wykonania cytologii
Cytologii nie wykonuje się w czasie miesiączki. Badanie nie będzie miarodajne, jeśli w ciągu 24 godzin przed nim doszło do współżycia seksualnego. Na cztery dni przed cytologią należy odstawić leki dopochwowe. Zabroniona jest także irygacja.
Na dobę przed badaniem nie powinno się wykonywać innych badań ginekologicznych (w tym USG i pobierania posiewów i wymazów).
Na czym dokładnie polega cytologia?
By zrozumieć, dlaczego nie wykonuje się cytologii podczas zakażenia pochwy, warto wiedzieć, na czym dokładnie polega to badanie.
W celu wykonania cytologii lekarz pobiera wymaz za pomocą specjalnego narzędzia (cytobusu, pipety). Pobraną substancję umieszcza się na szkle i ocenia w laboratorium pod mikroskopem. Wynik badania wraca do ginekologa, który następnie go interpretuje i informuje pacjentkę o swoich wnioskach. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zazwyczaj zleca się dodatkowe badania (np. biopsję).
Cytologia jest badaniem, które powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku reprodukcyjnym, najlepiej co 1-3 lata. Jest najważniejszym narzędziem diagnostyki raka szyjki macicy. Pacjentki, które miały już raka szyjki macicy lub mają w rodzinie osoby z taką chorobą, powinny wykonywać cytologię częściej.
Cytologia jest szczególnie ważna dla kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe. Wykrycie ich znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Zaleca się wykonywanie badania po każdym porodzie, zabiegu ginekologicznym lub w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak krwawienie po stosunku lub plamienie między miesiączkami.
Cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy wykonują gabinety ginekologiczno-położnicze i gabinety położnych POZ zakontraktowane przez NFZ. Badaniu można poddać się więc bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź