Jak szybko i raz na zawsze pozbyć się nawracającej grzybicy pochwy?
Przez Damian Wilczyński 05.01.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90%) Na podstawie: 7 ocen

Jak szybko i raz na zawsze pozbyć się nawracającej grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy jest nieprzyjemnym zjawiskiem, dotykającym kobiety na każdym etapie życia. Wcześnie wykryte zakażenie zazwyczaj daje się łatwo wyleczyć. Około 10% pacjentek zmagających się z drożdżycą skarży się jednak na jej nawroty. Czasami dzieje się tak ze względu na źle dobrany lek. Częściej winne są jednak nieodpowiednie nawyki, dzięki którym dochodzi do ponownego namnażania się grzybów.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wyleczyć nawracają grzybicę. Poznasz również zachowania i sytuacje, które sprzyjają powstawaniu infekcji.

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybica pochwy (nazywana także drożdżycą lub kandydozą) jest chorobą wywoływaną zazwyczaj przez grzyby z gatunku Candida albicans. Występują one jako naturalny składnik mikroflory pochwy. Kiedy dochodzi do jej zaburzenia wskutek działania sprzyjających czynników (przeczytasz o nich poniżej), grzyby gwałtownie rozmnażają się, powodując szereg nieprzyjemnych objawów. Drożdżycą można zarazić się również przez kontakty seksualne. Nosicielem Candida albicans może więc być każdy - nawet osoby, które prawidłowo dbają o swoją higienę.

Jak wyleczyć nawracającą grzybicę?

Jedynym sposobem na radzenie sobie z nawracającą grzybicy pochwy jest udanie się do ginekologa, który postawi diagnozę i przepisze leki przeciwgrzybicze. Najczęściej są to leki takie jak klotrimazol. Mają one postać maści lub globulek do stosowania miejscowego. Część preparatów jest dostępna bez recepty.

W przypadku nawrotu choroby możesz po prostu udać się do apteki, a następnie samodzielnie przeprowadzić kurację trwającą kilka dni. Jeśli drożdżyca nie ustąpi, powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty.

Zdarza się, że standardowe metody nie przynoszą spodziewanych efektów. Ginekolog zaleca wówczas wymaz pochwy w celu określeniu konkretnego gatunku grzyba odpowiedzialnego za ciągle nawracającą infekcję. Pozwala to na dobranie indywidualnego toku leczenia.

Gatunkiem najczęściej wywołującym drożdżyce jest Candida albicans. Wymaz może wykazać jednak inne grzyby, takie jak:

  • Candida glabrata,
  • Candida krusei,
  • Candida kefyr (pseudotropicalis),
  • Candida parapsilosis,
  • Candida tropicalis,
  • Candida stelatoidea,
  • Candida guilliermondi,
  • Candida zeylalnoides.

Czy można wyleczyć grzybicę pochwy raz na zawsze?

Niestety, nie jest możliwe wyleczenie grzybicy pochwy raz na zawsze. Poprawnie przeprowadzone leczenie nie gwarantuje, że infekcja nigdy nie powróci. Czasami wystarczy doświadczyć silnego stresu lub osłabienia organizmu, by objawy pojawiły się na nowo. Szansa na ponowne zachorowanie wzrasta, jeśli kobieta nieprawidłowo dba o higienę intymną lub dopuszcza się przygodnych stosunków seksualnych.

Jeśli zmagasz się z nawracającą grzybicą pochwy, udaj się do ginekologa. Leczenie należy przeprowadzić ponownie. By zapobiec ponownemu zakażeniu, musisz zrozumieć, co sprzyja powstawaniu infekcji i zmienić swoje nawyki.

Co sprzyja powstawaniu infekcji?

Zakażeniom pochwy sprzyja szereg zachowań współczesnych kobiet. Niekoniecznie dotyczą one braku higieny osobistej i ryzykownych zachowaniom seksualnym. Paradoksalnie, do zakażenia pochwy można doprowadzić poprzez nadmierną dbałość o czystość własnego ciała.

Czynniki, które ułatwiają rozwój infekcji intymnej to między innymi:

  • używanie perfumowanych i silnie działających żeli do mycia,
  • zbyt częste i długie kąpiele, zaburzające naturalne pH pochwy,
  • używanie gąbek i myjek, które często stają się siedliskami bakterii i grzybów,
  • zbyt rzadkie zmienianie ręcznika do osuszania strefy bikini,
  • irygowanie pochwy
  • używanie obcisłej bielizny i ciasnych spodni,
  • nieużywanie prezerwatyw,
  • przewlekły, silny stres,
  • używanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • antybiotykoterapia,
  • spożywanie dużych ilości białego cukru (słodzone napoje, herbata, słodycze).

Jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy objawia się:

  • świądem,
  • pieczeniem,
  • bólem pochwy,
  • obrzękami,
  • zaczerwienieniami i pęknięciami sromu,
  • upławami
  • bólem podczas stosunku lub oddawania moczu.

Wirusowe i bakteryjne infekcje intymne dają bardzo podobne objawy. Grzybicę wyróżnia się jednak charakterystyczną, białą, serowatą wydzieliną z pochwy. Ma ona nieprzyjemny, drożdżowy zapach.

W aptekach internetowych znajdziesz testy antygenowe, które pozwalają na potwierdzenie obecności grzyba Candida albicans we własnym zakresie. Warto zrobić test w przypadku wątpliwości lub braku możliwości udania się do lekarza. To tanie i proste w użyciu produkty, które pomogą Ci potwierdzić, czy masz do czynienia z nawracającą kandydozą. Testy wykonuje się z moczu.

W przypadku negatywnego wyniku możesz mieć do czynienia z infekcją bakteryjną lub wirusową. Jeśli obserwujesz niepokojące objawy przeprowadź test pH pochwy. To narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz, czy pH mieści się w prawidłowym zakresie (4,0-4,4). Zaleca się ich profilaktyczne stosowanie w okresie ciąży, okołomenopauzalnym i po antybiotykoterapii.

Na poziom pH wpływ ma wiele czynników, dlatego w razie wątpliwości warto powtórzyć test po kilku godzinach lub następnego dnia.

Dlaczego nie należy lekceważyć objawów grzybicy?

Grzybicy nie powinno się lekceważyć nie tylko ze względu na szereg nieprzyjemnych objawów i możliwość zarażenia partnera, ale przede wszystkim powikłania i konsekwencje, jakie rodzi rozprzestrzeniające się zakażenie. Drożdżyca jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i stanowi realne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do poronienia. Nieleczona kandydoza powoduje choroby grzybicze u noworodków.

Ignorowana grzybica pochwy zostawia za sobą powikłania, wśród których najpoważniejsze to:

  • zakażenie kanału szyjki macicy i jajowodów,
  • bezpłodność,
  • rozprzestrzenienie się grzybów na pozostałe narządy wewnętrzne, a co za tym idzie - realne zagrożenie dla życia.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Ginekologa warto odwiedzać profilaktycznie. Nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów, specjalista może dostrzec nieprawidłowości, które uszły Twojej uwadze. Im szybciej wykryte zostaną objawy infekcji, tym większa szansa na szybkie wyleczenie i uniknięcie powikłań.

Bezzwłocznie umów się na wizytę lekarską, jeśli zauważyłaś odstępstwa od normy w okolicach intymnych. Nie zwlekaj - nieleczona drożdżyca prowadzi do poważnych, niebezpiecznych dla życia i zdrowia konsekwencji.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym możesz złagodzić grzybicę pochwy i rozpocząć walkę z jej objawami. Przydają się zwłaszcza w przypadku, gdy nie możesz udać się do lekarza lub termin umówionej wizyty jest odległy.

Spróbuj:

  • zmienić swoje mydło lub płyn do higieny intymnej na żel z korą dębu. Naturalne preparaty zawierające korę dębu mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Jeśli zakażenie nie ma ostrego przebiegu i zauważyłaś jego pierwsze symptomy, żel z korą dębu może sprawić, że unikniesz długiego leczenia i dyskomfortu.
  • nasiadówek, czyli krótkich kąpieli pośladków i miednicy w specjalnie przygotowanym odwarze. To metoda, z której korzystały nasze mamy i babcie. Zaopatrz się w suszoną korę dębu, rumianek, pokrzywę, szałwię i krwawnik. W aptekach internetowych znajdziesz gotowe mieszanki służące do sporządzania nasiadówek. Dodaj składniki do wody, przyrządzając odwar w proporcjach 100 g suszu na 1 litr wody. Następnie wlej przygotowaną miksturę do wody, w której zamoczysz wargi sromowe i odbyt przez kilka minut.
  • kąpieli w wodzie z sodą oczyszczoną. Powtarzaj je dwa razy w tygodniu przez około 15 minut. Wodorowęglan sodu ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia. Pomaga również w przywróceniu naturalnego pH pochwy, ułatwiając pozbycie się grzybicy.

Zapobieganie grzybicy pochwy - rola probiotyków

Leczenie kandydozy polega na zwalczeniu rozprzestrzeniającego się zakażenia i przywróceniu naturalnego pH pochwy. W tym celu ginekolodzy często zalecają stosowanie probiotyków dopochwowych. Zawierają one najczęściej bakterie kwasu mlekowego, które skutecznie zakwaszają waginę.

Naturalnie powinno w niej żyć około 100 gatunków bakterii odpowiedzialnych za utrzymanie kwaśnego środowiska. Zapobiegają one rozwojowi niepożądanych mikroorganizmów, takich jak grzyby wywołujące kandydozę. Probiotyki ginekologiczne umożliwiają odbudowanie i utrzymanie odpowiedniego środowiska w pochwie, dzięki czemu organizm samodzielnie jest w stanie poradzić sobie z infekcjami.

Środki te występują w formie dopochwowej lub doustnej. Znacznie przyspieszają leczenie drożdżycy i zapobiegają jej nawrotom.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.