Dlaczego dochodzi do częstych infekcji intymnych oraz co powoduje i sprzyja zakażeniu?
Przez Damian Wilczyński 05.01.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88%) Na podstawie: 12 ocen

Dlaczego dochodzi do częstych infekcji intymnych oraz co powoduje i sprzyja zakażeniu?

Infekcje intymne to obszerne pojęcie, obejmujące wiele chorób wywoływanych przez wirusy, grzyby i bakterie. Wiele z nich wymaga stosowania odpowiednich leków przepisanych przez ginekologa lub wenerologa. Często zdarza się jednak, że mimo wyleczenia, w krótkim czasie zakażenie rozwija się na nowo. To krępujący problem dotykający wielu kobiet, nawet tych, które przykładają wagę do kwestii higieny intymnej.

Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego dochodzi do częstych infekcji intymnych oraz co powoduje i sprzyja zakażeniom.

Skąd się biorą infekcje pochwy?

Infekcje pochwy mogą mieć różne przyczyny. Zazwyczaj towarzyszą spadkowi odporności i kondycji. Zdarza się, że występują ze względu na zaniedbanie higieny lub zbyt częste kąpiele i prysznice. Zakażenia rozwijają się także ze względu na stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub antybiotyków.

Przyczyną infekcji może być przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy, co zdarza się zwłaszcza młodym dziewczynkom. Dorosłe i starsze kobiety mogą cierpieć na zakażenia ze względu na cukrzycę i zmiany hormonalne. Rozwojowi zakażenia sprzyjają również stany takie jak ciąża lub menopauza.

Za infekcje pochwy odpowiadają najczęściej wirusy, grzyby i bakterie takie jak:

  • Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy),
  • Gardnerella vaginalis i Mycoplasma hominis (wywołujące waginozę bakteryjną),
  • Candida albicans (grzyb wywołujący drożdżycę),
  • chlamydia trachomatis (bakteria przenoszona drogą płciową),
  • wirus Herpes simplex typu 2 (opryszczka narządów płciowych).

Co sprzyja zakażeniu pochwy?

Ciągle odnawiającym się zakażeniom pochwy sprzyja szereg zachowań współczesnych kobiet. Niekoniecznie dotyczą one braku higieny osobistej i ryzykownych zachowaniom seksualnym. Paradoksalnie, do zakażenia pochwy można doprowadzić poprzez nadmierną dbałość o czystość własnego ciała.

Czynniki, które ułatwiają częsty rozwój infekcji intymnej to między innymi:

  • używanie perfumowanych i silnie działających żeli do mycia,
  • zbyt częste i długie kąpiele, zaburzające naturalne pH pochwy,
  • używanie gąbek i myjek, które często stają się siedliskami bakterii i grzybów,
  • zbyt rzadkie zmienianie ręcznika do osuszania strefy bikini,
  • używanie obcisłej bielizny i ciasnych spodni,
  • nieużywanie prezerwatyw,
  • przewlekły, silny stres,
  • używanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • antybiotykoterapia,
  • spożywanie dużych ilości białego cukru (słodzone napoje, herbata, słodycze).

Jak zapobiegać nawracającym stanom zapalnym?

By zapobiegać wracającym stanom zapalnym, wyeliminuj czynniki, które sprzyjają ich rozwojowi. Przede wszystkim zadbaj w odpowiedni sposób o higienę intymną. Odpowiedni, nie znaczy „tak często i intensywnie, jak to tylko możliwe”. Myj wargi sromowe raz lub dwa razy dziennie, wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego płynu do higieny intymnej lub mydła.

Obcisłe, lateksowe spodnie z pewnością podobają się wielu osobom. Sprawiają jednak, że ciało pod nimi poci się, co stwarza idealne warunki do rozmnażania się grzybów i bakterii. By ograniczyć prawdopodobieństwo ponownej infekcji, wybierz coś luźniejszego i przewiewnego. Swobodna odzież zapewnia pochwie odpowiednią wentylację.

Jeśli cierpisz na nawracające stany zapalne, zrezygnuj z korzystania z miejsc publicznych takich jak baseny, siłownie, toalety i sauny. Podrażnieniom sprzyja zwłaszcza chlorowana woda. Jeśli koniecznie musisz pływać, za każdym razie dokładnie obmyj wargi sromowe ciepłą wodą.

By uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową używaj prezerwatyw. Rób to bezwzględnie zwłaszcza, jeśli nie masz stałego partnera i zdarza Ci się uprawiać przygodny seks.

Pamiętaj o regularnych wizytach u ginekologa. Może on zauważyć nieprawidłowości, z których nie zdajesz sobie sprawy. Zaleci wówczas odpowiednie leczenie, co zapobiegnie dalszym problemom zdrowotnym.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.