Do jakiego wieku podawać witaminę D?
Przez Damian Wilczyński 05.01.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94%) Na podstawie: 8 ocen

Do jakiego wieku podawać witaminę D?

Rola witaminy D jest istotna nie tylko podczas rozwoju dziecka. Jej stężenie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie organizmu przez całe życie człowieka. To jeden z najważniejszych związków dla naszych ciał. Ze względu na tryb życia, dietę oraz klimat, w jakim funkcjonujemy, prawidłowa podaż cholekalcyferolu bywa jednak utrudniona.

Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego witamina D jest ważna dla dzieci, kiedy warto ją suplementować i czym grozi jej niedobór.

Dlaczego witamina D jest ważna dla dzieci?

Zadaniem witaminy D jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu w organizmie, zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych i starszych. Związek ten jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości, zębów, mięśnie i stawów oraz utrzymania ich w pożądanej kondycji.

Witamina D odpowiedzialna jest również za wspieranie układu odpornościowego. Pobudzanie komórki do wytwarzania przeciwciał. Dostarczanie jej do organizmu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, nowotworów i nadciśnienia.

Realizowanie zapotrzebowania na cholekalcyferol jest istotne przez całe życie człowieka.

Kiedy warto suplementować witaminę D?

Niedobory witaminy D występują stosunkowo często. Jej najważniejszym źródłem jest naturalne światło słoneczne. Dla prawidłowej pracy i rozwoju organizmu dziecka kluczowe jest przebywanie na zewnątrz. Cechą charakterystyczną klimatu Polski jest jednak spore ograniczenie bezpośredniego dostępu do słońca, zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny. Utrudnia to syntetyzowanie witaminy D3 przez skórę. Dlatego tak istotna jest jej suplementacja.

Regularne uzupełnianie poziomu witaminy D jest zalecane również w przypadkach:

  • dzieci na diecie wegetariańskiej, które nie jedzą ryb lub jaj.
  • osób, które nie spędzają dużo czasu na słońcu (mieszkające w krajach o słabym nasłonecznieniu lub unikają słońca z powodu alergii)
  • dzieci o ciemniej karnacji, ponieważ u osób o ciemniejszej skórze wytwarzanie witaminy D jest mniej efektywne,
  • osoby z chorobami układu pokarmowego, takimi jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego, często mają trudności z wchłanianiem witaminy D z pożywienia.

Zanim podejmiesz decyzję o suplementacji, najpierw zbadaj krew dziecka i skorzystaj z konsultacji lekarskiej. Tylko w ten sposób można prawidłowo wybrać produkt i dawkę. Orientacyjny zakres dawkowania uzależniony jest od masy ciała i wieku.

Zazwyczaj zaleca się podawanie od 400 do 600 IU w przypadku noworodków i niemowląt, 600 do 1000 IU dla dzieci i młodzieży, od 800 do 2000 IU dla dorosłych oraz od 2000 do 4000 IU dla osób powyżej 75 roku życia.

Jakie są naturalne źródła witaminy D?

Witamina D3 występuje w pożywieniu. Znajdziesz ją w żółtkach jaj, grzybach, rybach (łososiu, sardynkach, makreli, śledziach i tuńczyku), wątróbce i czerwonym mięsie. Na rynku znajdziesz także produkty spożywcze wzbogacone witaminą D, takie jak sok pomarańczowy, mleko sojowe i płatki zbożowe.

Głównym i najważniejszym źródłem witaminy D jest jednak światło słoneczne. Nasze organizmy same wytwarzają ten związek pod wpływem światła UV. Dlatego tak ważne jest, by rozwijające się dzieci jak najczęściej przebywały na świeżym powietrzu. Przez dużą część roku nie jest to możliwe ze względu na zachmurzenie. Warto wówczas zwiększyć podaż witaminy D3 w diecie lub sięgnąć po suplementy, dzięki którym uzupełnisz jej niedobór.

Czym grożą niedobory witaminy D?

Pierwsze objawy niedoboru witaminy D3 to zwiększona podatność na choroby i infekcje, problemy ze snem i chroniczne zmęczenie. Można zauważyć także obniżenie nastroju, wolniejsze gojenie się ran, ból mięśni, stawów i kości oraz wypadanie włosów.

Zbyt niskie stężenie witaminy D3 jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Długotrwała awitaminoza prowadzi do krzywicy - trwałych zmian w układzie kostnym i zaburzeń wzrostu oraz zwiększonej skłonności do złamań.

Jeśli podejrzewasz, że Twojemu dziecku brakuje witaminy D3, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Krzywica powoduje nieodwracalne zmiany w układzie kostnym, będąc przyczyną trwałego kalectwa.

Czy można przedawkować witaminę D3?

Przedawkowanie witaminy D zdarza się bardzo rzadko, lecz jest możliwe. Objawia się ono nadmiernym zgromadzeniem wapnia w organizmie i jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do zwapnienia kości i stwardnienia naczyń krwionośnych oraz nerek, serca i płuc.

Rozpoznasz je przez metaliczny posmak i uczucie suchości w ustach. Pozostałe objawy to bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka i utrata apetytu.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.