Jakie witaminy dla dziecka niejadka?
Przez Damian Wilczyński 05.01.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86 %) Na podstawie: 11 ocen

Jakie witaminy dla dziecka niejadka?

Krnąbrność przy spożywaniu posiłków przez dzieci spędza sen z powiek wielu rodzicom. Wybrzydzanie ma często na szczęście jedynie okresowy charakter i można sobie z nim poradzić nawet domowymi sposobami, bez konieczności ingerencji przez specjalistę.

Sprawa robi się poważniejsza, jeśli brak apetytu ma przewlekły charakter i nie pomagają na niego żadne metody. Niechęć do jedzenia może mieć podłoże chorobowe, któremu koniecznie powinien przyjrzeć się lekarz.

Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego dziecko nie chce jeść i jakie witaminy mogą pomóc zwiększyć jego apetyt.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Jest wiele przyczyn, przez które dziecko może nie mieć apetytu. Czasami brzdąc odczuwa po prostu zmęczenie lub stres. Brak ochoty na jedzenie w takim przypadku jest naturalny i ma charakter przejściowy. Podobnie wygląda kwestia zmian w diecie. Akceptacja nowych pokarmów i sposobów przygotowania potraw wymaga czasu.

Zdarza się, że pociechy manifestują również swoje preferencje żywieniowe. W niektórych przypadkach także droczą się z rodzicami. To naturalny element ich dorastania i nie powinien rodzić powodów do obaw.

Małe dzieci cierpią na ból zębów. Ząbkowanie również może przyczyniać się do wybrzydzania przy stole.

W większości sytuacji mały niejadek prędzej czy później w końcu przekonuje się do jedzenia, a problemy związane z posiłkami ustępują.

Alarmujący dla rodzica powinien być trwały brak apetytu dziecka. To niepojący objaw. Jeśli Twoja pociecha stroni od jedzenia przez długi czas, konsekwencje mogą być poważne. Skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć ewentualne choroby lub zaburzenia zdrowotne. Czasami potrzebna jest ingerencja dietetyka lub terapeuty.

W skrajnych przypadkach może dojść do niedożywienia lub awitaminozy. Długofalowe nieprawidłowości w zakresie odżywiania prowadzi do zaburzeń wzrostu i rozwoju, a nawet do śmierci. Jeśli przez długi czas nie możesz uporać się z niechęcią swojego dziecka do jedzenia, zaobserwowałeś spadek wagi lub energii, niezwłocznie poszukaj pomocy u specjalisty.

Jakie witaminy pomagają zwiększyć apetyt?

Prawidłowy apetyt jest oznaką zdrowia. W aptekach internetowych znajdziesz wiele preparatów witaminowych, których działanie ma na celu przywrócić chęć do spożywania posiłków. Pomagają one w przypadku, kiedy brak ochoty na jedzenie wynika z niedoborów cennych składników odżywczych.

Wybierając suplement diety przywracający apetyt dziecka, zwróć szczególną uwagę na wyroby zawierające witaminy A i z grupy B. Ich niedobór może zaburzać naturalną chęć sięgania po jedzenie.

Pamiętaj jednak, że suplementy nie rozwiążą problemu niejedzenia, jeśli ma on podłoże behawioralne lub jest objawem poważnej choroby.

Rola witamin w rozwoju dziecka

Prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Zadaniem diety jest dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów. Wspierają one wzrost i pomagają w utrzymaniu zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Niechęć do spożywania posiłków może prowadzić do niedoborów najważniejszych składników odżywczych, takich jak:

witamina D - odpowiedzialna za zdrowe kości i zęby,

witamina C - wspomagająca odporność i działania układu krążenia,

witamina A - niezbędna do prawidłowego wzrostu i kondycji wzroku, kości, skóry i zębów,

witaminy z grupy B - odpowiadające między innymi za działanie układu nerwowego, trawiennego, procesów metabolicznych i zapobieganiu anemii.

Czy podawać niejadkowi suplementy witamin?

Wyjątkowo zatwardziały niejadek może nabawić się awitaminozy. Brak możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości witamin w pożywieniu jest wskazaniem do wprowadzenia ich suplementacji. Warto ją rozważyć także w przypadku chorób utrudniających wchłanianie związków odżywczych z pożywienia i podczas przyjmowania niektórych leków.

Suplementy witamin nie są w stanie zastąpić zdrowej diety i nie powinny być traktowane jako jej substytut. Zanim podasz je dziecku omów to z lekarzem lub dietetykiem. Niedobór witamin może być równie szkodliwy, jak ich nadmiar.

Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Jeśli brak apetytu nie ma podłoża chorobowego i wynika z przekory dorastającego malca, wystarczy odpowiednio zachęcić go do jedzenia.

Przede wszystkim nie karć go za wybrzydzanie przy stole. Pogłębisz w ten sposób problem i nasilisz krnąbrne zachowania. Daj mu za to wybór - pozwól wybrać posiłek z kilku opcji, zanim przygotujesz danie.

Warto dać dziecku także uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków. Zaangażuj je w powstawanie obiadu. Pozwól mu wymieszać składniki na sałatkę lub umyć warzywa. Zainteresujesz w ten sposób niejadka jedzeniem i trudniej będzie mu odmówić spożycia czegoś, co samo przygotowało.

Zadbaj przy tym o miłą atmosferę w kuchni i jadalni. Posiłki nie powinny kojarzyć się z przymusem i stresem. Unikaj podawania zbyt dużych porcji. W końcu nawet najbardziej zatwardziały niejadek poprosi o dokładkę swojej ulubionej potrawy.

Staraj się także jeść razem ze swoją pociechą. Gdy zobaczy, że jesz to, co ono, będzie bardziej skłonne do spróbowania posiłku.

Nie poddawaj się! Czasami zdarza się, że dziecko po prostu nie lubi niektórych potraw. Może się to zmienić po kilku tygodniach lub miesiącach. Polubienie danego rodzaju pożywienia wymaga czasu.

Skutki niedoborów witamin

Wykluczanie z diety wybranych potraw lub grup produktów może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Awitaminoza jest szczególnie niebezpieczna dla rozwijających się dzieci.

Gdy w organizmie brakuje witaminy C, może zaobserwować krwawienie dziąseł, wypadanie zębów i pękające naczynia krwionośne. Niedobór witaminy E osłabia mięśnie i pogarsza wzrok, a brak witaminy K skutkuje problemami z krzepnięciem krwi.

Jeśli niejadek nie spożywa wystarczającej ilości pokarmów zawierających witaminę A, może nabawić się kurzej ślepoty. Jego skóra stanie się szorstka i zrogowaciała. Pogorszy się również stan włosów i paznokci.

Z perspektywy rozwoju młodego organizmu szczególnie ważna jest witamina D. Jej nieprawidłowy poziom powoduje krzywicę. To choroba wymagająca rehabilitacji, mogąca powodować nieodwracalne upośledzenie stawów i kości

Warto pilnować również podaży witamin z grupy B, ze szczególnym wskazaniem na witaminę B12. Niedobór kobolaminy stanowi poważne zagrożenie dla życia. Niebezpieczne są także objawy zbyt niskiego stężenia witaminy B3, B5 i B11. Obejmują one biegunkę, stany zapalne języka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, spadek masy ciała, zahamowanie wzrostu, bezsenność, a w długotrwałej perspektywie śmierć.

Kiedy warto udać się z niejadkiem do lekarza?

Niezwłocznie udaj się z niejadkiem do lekarza, jeśli niechęć do jedzenia ma długotrwały charakter. Szczególnie alarmujące nieprawidłowości to zahamowanie wzrostu i ubytek wagi. Nie ignoruj także wymiotów, biegunek i gorączki.

Wizyta lekarska jest wskazana także w przypadku chęci wybrania suplementu witamin i minerałów oraz dopasowania odpowiedniego dawkowania. Badanie krwi pomoże w ustaleniu, których składników odżywczych brakuje w diecie Twojego dziecka.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.