Kiedy probiotyki mogą zaszkodzić?
Suplementowanie probiotyków w przypadku wielu schorzeń oraz podczas przyjmowania antybiotyków ma zbawienny wpływ na organizm. Korzyści płynące z zachowania prawidłowej równowagi mikrobioty jelitowej są nieocenione. Bez naturalnych kultur drożdży i bakterii w naszych ciałach utrzymanie zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia byłoby niemożliwe.
Nie zawsze jednak suplementacja probiotyków jest dobrym pomysłem. Zdarza się, że w nadmiarze przynoszą one więcej szkody, niż pożytku.
Czytaj dalej, a dowiesz się, do czego konkretnie służą probiotyki oraz kiedy mogą Ci one zaszkodzić.
Do czego służą probiotyki?
Probiotyki to występujące naturalnie w organizmie człowieka zespoły żywych drożdży i bakterii. Ich zadaniem jest wspieranie funkcji obronnych organizmu. Zdarza się jednak, że działanie probiotyków ulega zakłóceniu, na przykład wskutek stosowania antybiotyków. Wskazane jest wówczas ich suplementowanie.
Kultury drożdży i bakterii przydają się również w leczeniu wielu schorzeń, takich jak zapalenie jelita grubego czy zespół jelita drażliwego. Spożywanie probiotyków zaleca się pacjentom cierpiącym na:
- nieżyt żolądkowo-jelitowy,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- infekcje dróg intymnych i moczowych,
- biegunki,
- zakażenie Helicobacter pylori,
- nieswoiste i martwicze zapalenie jelit,
- cukrzycę i insulinooporność,
- otyłość,
- zaparcie czynnościowe,
- atopowe zapalenie skóry i infekcje górnych dróg oddechowych.
Najczęściej stosowane probiotyki to pałeczki kwasu mlekowego Lacobacillus sp., drożdże Sacchorymyces boulardii i bakterie Bifidobacterium.
Kiedy probiotyki szkodzą?
Probiotyki mogą być szkodliwe w nadmiarze. Zbyt duża ilość bakterii i drożdży prowadzi do zaburzenia naturalnej równowagi i przedostania się mikroorganizmów z jelita grubego do jelita cienkiego - zespołu SIBO. Przerost mikrobioty jelitowej objawia się biegunkami tłuszczowymi, zwiększeniem ilości gazów jelitowych i wzdęciami.
Przed rozpoczęciem suplementacji probiotyków warto przeprowadzić skorzystać z porady lekarskiej i przeprowadzić stosowne badania, by upewnić się, że istniejące objawy faktycznie wynikają z zaburzonej równowagi bakteryjnej. Spożywając wybrany preparat unikaj przedawkowania. Stosuj się do zaleceń lekarza i wskazań umieszczonych na ulotce dołączonej do zakupionego produktu.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź