Czy probiotyki można przedawkować i mogą one zaszkodzić?
Przez Damian Wilczyński 14.12.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.2 (84 %) Na podstawie: 6 ocen

Czy probiotyki można przedawkować i mogą one zaszkodzić?

Probiotyki to szczepy żywych bakterii i drożdży żyjące w organizmie człowieka: w jamie ustnej, na powierzchni skóry i w przewodzie pokarmowym. Ich obecność jest niezbędną częścią naturalnych mechanizmów obronnych naszych ciał. Działają przeciwstawnie do bakterii chorobotwórczych. Są wymagane do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Nawet najpożyteczniejsze preparaty i suplementy mogą jednak okazać się szkodliwe w nadmiarze. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy probiotyki można przedawkować.

Kiedy zaleca się stosowanie probiotyków?

Lekarze specjaliści często zalecają suplementowanie probiotyków. Sięgamy po nie zazwyczaj podczas antybiotykoterapii. Szczepy bakterii i drożdży służą również za nieocenione wsparcie w leczeniu schorzeń takich jak:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy,
  • zespołu jelita drażliwego,
  • choroby Leśniowskiego-Crohna,
  • infekcje dróg moczowych i intymnych,
  • uporczywe biegunki,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • astma.

Czy probiotyk może szkodzić?

Nie ulega wątpliwości, że probiotyki mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Powinno się z nich korzystać jednak z głową, przestrzegając zaleceń producentów preparatów i lekarzy. Nadmiar probiotyków może zaszkodzić, prowadząc do przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim - zespołu SIBO.

Zaburzenie właściwego stężenia bakterii w jelicie cienkim i przedostanie się do niego bakterii z jelita grubego skutkuje pojawianiem się uciążliwych problemów gastrycznych: biegunki tłuszczowe, wzdęć i zwiększonej ilości gazów jelitowych.

Czy można przedawkować probiotyki?

Probiotyki można przedawkować. Jeśli planujesz ich suplementowanie, wykonaj najpierw badanie mikrobioty jelitowej. Może się okazać, że poziom bakterii i drożdży w jelitach jest prawidłowy, a dolegliwości, które odczuwasz, mają inne podłoże.

Nie przekraczaj dozwolonej dobowej dawki wybranego preparatu. Nadmiar probiotyków może być równie nieprzyjemny, jak ich niedobór.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.