Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Przez Damian Wilczyński 14.12.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80%) Na podstawie: 13 ocen

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Probiotyki są wyselekcjonowanymi kulturami bakterii lub drożdży o korzystnym działaniu dla zdrowia. Pomagają w zachowaniu równowagi mikroflory jelitowej zwłaszcza podczas antybiotykoterapii. Właściwości probiotyków sprawiają, że znajdują one zastosowanie również w innych sytuacjach.

Kiedy warto po nie sięgać? Czy można brać probiotyki profilaktycznie? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze cechy tych produktów.

Czym są probiotyki?

Najczęstszym zadaniem probiotyków jest utrzymanie naturalnych funkcji przewodu pokarmowego w czasie, gdy jego działanie zakłócane jest przez antybiotyki. Nie wszystkie bakterie i drożdże zaliczają się do probiotyków. Zazwyczaj są to pałeczki kwasu mlekowego (popularne Lactobacillus sp.) oraz drożdże Sacchorymyces boulardii bakterie Bifidobacterium.

Probiotyki naturalnie żyją w organizmie człowieka: w przewodzie pokarmowym, jamie ustnej i na powierzchni skóry. Są odporne na działanie kwasu żołądkowego i żółci. Wykazują działanie przeciwstawne do bakterii chorobotwórczych, służąc za naturalny mechanizm obronny organizmu.

Zdarza się jednak, że ich funkcjonowanie zostaje zakłócone wskutek różnych nieprawidłowości w organizmie. W takim przypadku należy rozpocząć suplementację.

Działanie probiotyków ma niezwykle korzystny wpływ na ciało człowieka:

  • zmniejsza liczbę bakterii patogennych,
  • pomaga zachować równowagę pomiędzy szczepami bakterii,
  • łagodzi przebieg biegunek,
  • stabilizuje barierę jelitową,
  • wspomaga walkę z otyłością, insulinoopornością i cukrzycą,
  • poprawia stan skóry,
  • łagodzi skutki przewlekłego stresu.

Czy można stosować probiotyki profilaktycznie?

Przyjmowanie probiotyków w formie leków i suplementów diety nie jest w stanie zastąpić prawidłowego sposobu odżywania się. W wielu sytuacjach (takich jak na przykład ciąża) jednak staje się wręcz niezbędnym wsparciem dla organizmu.

Nie istnieją przeciwwskazania dla stosowania probiotyków profilaktycznie. Ich spożywanie może być cennym elementem dbałości o prawidłowe działanie mikroflory jelitowej.

Zanim włączysz suplementy zawierające probiotyki do swojej diety zasięgnij porady lekarskiej. Specjalista pomoże Ci wybrać produkt, który najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom.

Gdzie naturalnie występują probiotyki?

Naturalnym źródłem probiotyków są wszelakie produkty fermentowane, takie jak kefiry, jogurty, maślanki i kiszonki: kapusta, kimchi i ogórki. Znajdziesz je również w zakwasie buraczanym, chlebowym i kombuchy.

Cennym nośnikiem bakterii probiotycznych są także tofu i mleko sojowe. W celu ich uzupełnienia warto sięgać po produkty zawierające pastę miso, tempeh i niektóre sery.

Kiedy należy sięgać po probiotyki?

W powszechnej świadomości probiotyki funkcjonują w formie wsparcia dla organizmu podczas antybiotykoterapii.

To oczywiście prawda. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie.

Probiotyki biorą udział w wytwarzaniu witamin i regulują pasaż jelitowy, dzięki czemu lekarze zalecają ich stosowanie na przykład w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego i zespołu jelita drażliwego.

Ze względu na swoje właściwości probiotyki są przydatne również w terapii atopowego zapalenia skóry, remisji choroby Leśniowskiego-Crohna oraz astmy.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.