Jakie witaminy dla 15-latka?
Przez Damian Wilczyński 14.12.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88%) Na podstawie: 7 ocen

Jakie witaminy dla 15-latka?

15 latek znajduje się w szczytowym punkcie swojego dorastania, co stanowi spore wyzwanie dla organizmu. By mógł prawidłowo się rozwijać musi dostarczać swojemu ciału wielu niezbędnych substancji. W dobie ciągłego pośpiechu i gotowych potraw typu fast food, po które sięgamy ze względu na brak czasu, zróżnicowana dieta bywa mrzonką niemożliwą do wprowadzenia w życie.

Zdarzają się również sytuacje, w których mimo troskliwie dobieranych pokarmów i tak pojawiają się niedobory. By uniknąć stanów patologicznych należy wówczas sięgnąć po suplementy witamin.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jakich witamin potrzebuje 15 latek oraz czym grozi zbyt niski poziom poszczególnych substancji w jego ciele.

Jakich witamin potrzebuje 15 latek?

Organizm 15 latka zmaga się z codziennym wysiłkiem i stresem związanym z życiem szkolnym oraz burzą hormonów towarzyszącą dorastaniu. To niezwykle trudny czas, kluczowy z perspektywy kształtowania zdrowia. Zaniedbania na tym etapie mogą odbijać się echem przez całe dorosłe życie.

Młode organizmy potrzebują pełnego spektrum witamin, składników mineralnych, białek, tłuszczów, węglowodanów i błonnika. Jeśli zastanawiasz się nad suplementowaniem niezbędnych związków, zwróć szczególną uwagę na:

  • witaminy A, K, D3, C, z grupy B,
  • żelazo,
  • wapń,
  • magnez,
  • kwasy omega 3,
  • potas,
  • chlorki,
  • cynk,
  • miedź,
  • mangan,
  • selen,
  • chrom,
  • jod.

Wszelkie wątpliwości dotyczące witamin dla 15 latka omów z lekarzem lub farmaceutą. Ich przedawkowanie bywa równie niebezpieczne, co awitaminoza. Stosuj się do zaleceń specjalistów i informacji dołączonych do wybranego produktu.

Zróżnicowana dieta - zanim sięgniesz po suplementy

Pamiętaj, że suplementy witamin nie są w stanie zastąpić zróżnicowanej i zbalansowanej diety oraz odpowiedniej dawki ruchu. Regularne ćwiczenia fizyczne, częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych i prawidłowy sposób odżywania są kluczowe dla rozwoju i zdrowia 15 latka.

Zadbaj o to, by produkty spożywane przez Twoje dziecko były możliwie jak najwyższej jakości. Zapewnij mu dostęp do ryb, jaj, drobiu, pełnych ziaren, owoców, warzyw i nabiału.

15 latek jest na etapie rozwoju, na którym coraz odważniej manifestuje swoje przekonania i preferencje. Ze względów moralnych, religijnych lub smakowych może na przykład zrezygnować z jedzenia mięsa i nabiału, przechodząc na dietę wegańską. Uniemożliwia to dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji w spożywanych pokarmach i jest wskazaniem do suplementacji.

Zdarzają się również zróżnicowane schorzenia zaburzające zdolność do przyswajania witamin oraz nietolerancje pokarmowe. Warto w takich przypadkach zasięgnąć porady lekarza i dietetyka, by wybrać preparat, który uzupełni pogłębiające się niedobory.

Czytaj dalej, a dowiesz się, czym objawia się awitaminoza.

Czym grożą niedobory witamin u 15 latka?

Niedobór witamin (awitaminoza) może towarzyszyć różnym problemom dotyczącym pracy organizmu, bądź upośledzać jego funkcjonowanie sam z siebie. Zdarza się, że podaż witamin i innych związków odżywczych jest odpowiednia, ale nieprawidłowo przyswajana przez ciało 15 latka.

Jak poznać, że organizm cierpi z powodu awitaminozy? Najlepiej jest udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci suplementowanie wybranych związków. Może on również stwierdzić istnienie innych nieprawidłowości.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie objawy powoduje niedobór poszczególnych witamin:

Witamina C

Niedobór witaminy C powoduje szkorbut objawiający się krwawiącymi dziąsłami, osłabieniem organizmu i wypadaniem zębów. Zaobserwować można także bolesność stawów, niegojące się rany i pękające naczynia krwionośne.

Witamina D

Długotrwały niedobór witaminy D prowadzi do krzywicy i osteoporozy. Objawia się zwiększoną podatnością na złamania, bólami mięśni i spadkiem odporności. Może prowadzić do wad postawy wymagających rehabilitacji, a nawet do nieodwracalnych upośledzeń. Nieprawidłowe stężenie witaminy D zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób autoimmunologicznych i nowotworów.

Witamina E

Brak odpowiedniej podaży witaminy E skutkuje osłabieniem mięśni, niedokrwistością i pogorszeniem wzroku.

Witamina A

Awitaminoza witaminy A sprawia, że skóra staje się szorstka i zrogowaciała. Zaobserwować można także pogorszony stan włosów i paznokci nastolatka. Długotrwały niedobór tego związku objawia się tak zwaną kurzą ślepotą i nadmierną suchością gałek ocznych.

Witamina K

Brak witaminy K w organizmie skutkuje zaburzeniami krzepnięcia krwi. Pojawiają się biegunki i krwotoki, a rany z trudem się goją. Awitaminoza witaminy K może prowadzić także do powstania osteoporozy.

Witaminy z grupy B

Niedobory witamin z grupy B objawia się w zróżnicowany sposób, w zależności od poziomu konkretnego związku w organizmie:

B2 - wypadanie włosów i zajady,

B3 - zapalenie skóry, demencja, biegunka, depresja, stany zapalne języka, zaburzenia żołądkowe, śmierć,

B5 - zaburzenia wzrostu, snu i koncentracji, zmiany skórne, uszkodzenie nadnerczy,

B6 - stany zapalne skóry, kamica nerkowa, spadek samopoczucia, podatność na infekcje, anemia, drgawki, depresja, zaburzenia snu, udary i choroba niedokrwienna serca,

B7 - podwyższenie poziomu cholesterolu, rozdwajanie paznokci, bóle mięśni, osłabienie, stany zapalne skóry, wypadanie włosów,

B11 - spadek masy ciała, osłabienie i uczucie zmęczenia, zahamowanie wzrostu, problemy żołądkowo-jelitowe, bezsenność, niedokrwistość megablastyczna,

B12 - depresja, uczucie splątania, zaburzenia widzenia i czucia, parestezje, osłabienie, bóle, zawroty głowy, tachykardia, utrata łaknienia i smaku, spadek masy ciała; niedobór witaminy B12 stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.