Jakie zestawy witamin podawać nastolatkom?
Przez Damian Wilczyński 14.12.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82%) Na podstawie: 12 ocen

Jakie zestawy witamin podawać nastolatkom?

Deficyt witamin i minerałów jest coraz powszechniejszy u współczesnych nastolatków. Często sięgają oni po pokarmy, które w żaden sposób nie wspomagają ich rozwoju. Błędy w żywieniu rodzą niejednokrotnie poważne konsekwencje, powodując nieodwracalne zmiany w organizmie.

Witaminy nie służą jedynie wzmacnianiu odporności. Ich odpowiednie wartości potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Czasami dostarczenie ich w samym pokarmie jest niewystarczające, lub w ogóle się nie udaje.

W takim przypadku należy wdrożyć suplementację. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie witaminy podawać nastolatkowi i czym grożą niedobory najważniejszych związków odżywczych.

Jaki zestaw witamin dla nastolatków?

Okres dojrzewania to trudny czas dla organizmu. Nastolatek zmaga się z burzą hormonów i dużymi zmianami zachodzącymi w jego ciele. Jest przy tym mocno obciążony stresem związanym ze szkolną rywalizacją i wymaganiami nauczycieli. Często odbija się to na zdrowiu młodego człowieka. Pojawiają się zmęczenie i niedobory.

Związki szczególnie istotne z perspektywy rozwoju w okresie dojrzewania to odpowiedzialny za mocne kość wapń, żelazo niezbędne w procesie dostarczania tlenów do narządów i mięśni oraz magnez wpierający funkcjonowanie układu nerwowego. Warto zadbać również o dostarczenie w diecie kwasów omega 3, pozytywnie wpływających na rozwój mózgu i biorących udział w syntezie hormonów.

Młody organizm potrzebuje także witamin:

  • A,
  • K,
  • D3,
  • C,
  • z grupy B (kobolamina, ryboflawina, kwas pantotenowy, niacyna, kwas foliowy i pirydoksyna).

Bez względu na ogólny stan zdrowia w okresie jesienno-zimowym warto rozważyć suplementację witaminy C i D3. Wzmocni to organizm w czasie, gdy jest wyjątkowo narażony na infekcje i przeziębienia.

Prawidłowa dieta - podstawa zdrowia i rozwoju

Podstawą rozwoju organizmu nastolatka jest prawidłowa dieta i duża ilość ruchu na świeżym powietrzu. Nawet najlepsze zestawy witamin nie są w stanie zastąpić dostępu do świeżych i zróżnicowanych posiłków. Dlatego zadaniem opiekuna lub rodzica jest zapewnienie zbilansowanej diety, obfitującej w:

  • pełne ziarna,
  • nabiał,
  • owoce i warzywa,
  • ryby, drób i jaja.

Zdarzają się przypadki, w których niezależnie od prowadzonej diety i tak występują niedobory składników niezbędnych organizmowi.

Czytaj dalej, a dowiesz się, kiedy suplementy stają się nieocenioną pomocą w rozwoju nastolatka.

Kiedy suplementacja staje się niezbędna?

W celu potwierdzenia niedoborów witamin najlepiej jest udać się do lekarza i przeprowadzić stosowne badania. Pomoże to w świadomym wyborze odpowiedniego produktu dla nastolatka.

Idealnie prowadzona dieta w realiach towarzyszących rozwijającym się dzieciom bywa mrzonką. Zażywanie suplementów staje się niezbędne w dobie pośpiesznie przygotowywanych, często niepełnowartościowych posiłków.

Okres od października do kwietnia w Polsce znacznie utrudnia zachowanie prawidłowego poziomu witaminy D3, bezwarunkowo potrzebnej do zachowania zdrowia.

Wielu nastolatków zmaga się z wykluczeniami pokarmowymi, takimi jak alergie i nietolerancje. Mogą także świadomie rezygnować z niektórych potraw, ze względów moralnych, religijnych lub po prostu smakowych.

Coraz modniejsza dieta wegetariańska i wegańska, nawet przy użyciu najlepszych dostępnych produktów, nie jest w stanie całościowo zaspokoić potrzeb rozwijającego się organizmu. Brak mięsa w diecie znacznie ogranicza podaż witaminy B12, niezbędnej do prawidłowego wzrostu i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Konieczność suplementacji zachodzi również wskutek przebytych infekcji i innych schorzeń osłabiających nastolatka.

Czym grożą niedobory witamin u nastolatków?

Objawy niedoborów witamin objawiają się na różne sposoby. By upewnić się, których związków brakuje w organizmie, warto przeprowadzić niezbędne badania.

Oznakami zbyt niskiego poziomu witamin są między innymi łamliwość paznokci i włosów, wysypki i pogorszenie wzroku. Możesz zauważyć u swojego dziecka także:

  • bóle mięśni,
  • skurcze,
  • podatność na infekcje,
  • przemęczenie,
  • zahamowanie wzrostu,
  • spadki nastroju.

Jeśli niedobory utrzymują się przez dłuższy czas, konsekwencje mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Skrajne przypadki deficytu witamin powodują osteoporozę, krzywicę, zanik mięśni i choroby rdzenia kręgowego.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.