Jak pozbyć się infekcji bakteryjnej pochwy?
Przez Damian Wilczyński 14.12.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80 %) Na podstawie: 10 ocen

Jak pozbyć się infekcji bakteryjnej pochwy?

Infekcje bakteryjne pochwy to dolegliwości, których nie wolno lekceważyć. Mogą one nieść ze sobą poważne konsekwencje. Zakażenia często są krępujące, co sprawia, że dotknięte nimi osoby zwlekają z udaniem się do lekarza. Sprawia to, że problem narasta i coraz trudniej się go pozbyć.

Warto wiedzieć, jakie objawy zwiastują infekcję bakteryjną pochwy. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przywrócić zdrowie swoich zewnętrznych narządów płciowych.

Infekcja bakteryjna pochwy - jak rozpoznać?

By rozpoznać infekcję bakteryjną pochwy przede wszystkim warto wiedzieć, jaki powinien być naturalny stan sromu. Zdrowa wulwa ma lekko kwaśny zapach i jest wilgotna. Ma przezroczysty lub białawy śluz. Wszelkie odstępstwa od normy mogą być objawem zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub, co gorsza, choroby wenerycznej.

Infekcja objawia się nieprzyjemną wonią, przypominającą zapach ryby. Towarzyszą jej upławy (gęste, serowate, o nietypowym zabarwieniu). Występuje także dyskomfort, swędzenie i pieczenie pochwy.

Jak poradzić sobie z infekcją bakteryjną pochwy?

Najlepszym, co można zrobić, gdy podejrzewasz u siebie infekcję bakteryjną pochwy, jest udanie się do lekarza. Badania wykluczą inne schorzenia i pozwolą ginekologowi dopasować niezbędne lekarstwa. W większości przypadków będą to antybiotyki, których zadaniem jest wyeliminowanie bakterii zaburzających naturalną równowagę sromu.

Dla wielu osób wizyta lekarska jest krępująca. Wstydzą się mówić o swoich problemach. Warto jednak pamiętać, że im szybciej udasz się do lekarza, tym większa szansa na szybkie wyleczenie.

Oprócz wizyty lekarskiej i rozpoczęcia farmakoterapii zadbaj o higienę intymną i utrzymanie odpowiedniej wilgotności pochwy. Zbytnie wysuszenie zwiększa prawdopodobieństwo pogłębienia się infekcji. Należy także zrezygnować ze współżycia seksualnego, by nie narazić partnera na zarażenie.

Pamiętaj o zasadach zdrowego odżywiania, a jeśli to konieczne, sięgnij po suplementy witamin i minerałów. Jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyku, warto do diety włączyć pokarmy zawierające naturalne probiotyki. Wspieranie układu odpornościowego skróci walkę z patologicznymi bakteriami.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.