Jak szybko wyleczyć i pozbyć się infekcji intymnej pochwy?
Infekcje intymne pochwy to krępujący, ale i poważny problem. Nie wolno go lekceważyć. Obok obniżenia satysfakcji z kontaktów seksualnych niosą one ze sobą ciężkie konsekwencje. Warto wiedzieć, jak należy się zachować, jeśli masz do czynienia z zakażeniem. Jakie objawy zwiastują problemy związane z narządami intymnymi?
Czytaj dalej, a dowiesz się, jak szybko wyleczyć i pozbyć się infekcji. Poznasz również sposoby na przyspieszenie powrotu do zdrowia.
Jak rozpoznać infekcję intymną?
By rozpoznać infekcję intymną należy uważnie przyjrzeć się pochwie. Zdrowa wagina ma lekko kwaśny zapach i przezroczysty lub białawy śluz (w zależności od fazy cyklu miesiączkowego). Szczególnie alarmujące są nawracające objawy, takie jak:
- nieprzyjemna woń, przypominająca zapach ryby,
- gęste, serowate upławy,
- pieniste upławy o żółtym zabarwieniu i specyficznym zapachu,
- swędzenie i pieczenie miejsc intymnych,
- stany zapalne,
- dyskomfort w pochwie.
Jak szybko pozbyć się infekcji intymnej pochwy?
Jeśli zaobserwowałaś niepokojące Cię symptomy, najlepiej udaj się do lekarza. Przeprowadzi on badania i dobierze rozwiązania na podstawie rodzaju i ciężkości infekcji. Może zalecić przyjmowanie antybiotyków, mających za zadanie wyeliminowanie bakterii rozwijających się w pochwie. Pamiętaj, że im szybciej zdecydujesz się na rozpoczęcie leczenia, tym większa szansa na pozbycie się zakażenia raz na zawsze i uniknięcie niebezpiecznych powikłań.
Obok terapii farmakologicznej możesz podjąć dodatkowe kroki, dzięki którym przyspieszysz proces powrotu do zdrowia.
1. Dbaj o higienę intymną
Regularnie myj się, unikając używania zbyt dużej ilości kosmetyków wysuszających skórę i podrażniających pochwę.
2. Utrzymaj odpowiednią wilgotność pochwy
Zbyt sucha pochwa sprzyja rozwojowi infekcji. Czasami warto sięgnąć po specjalne żele nawilżające, wspomagające zachowanie naturalnej wilgotności.
3. Zrezygnuj ze współżycia seksualnego
Seks może nasilać objawy infekcji i opóźnić proces wyleczenia. Ryzykujesz również zarażeniem partnera.
4. Stosuj wkładki higieniczne
Tampony utrudniają powrót do zdrowia. Podczas leczenia infekcji zastąp je zwykłymi wkładkami.
5. Zmień dietę
Zadbaj o to, by w diecie znajdowały się wysokiej jakości pokarmy bogate w witaminy i minerały oraz probiotyki. Wspieranie układu odpornościowego za pomocą odpowiedniej suplementacji i zdrowego sposobu odżywiania się znacznie skróci czas trwania leczenia.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź