Jak sprawdzić i zdiagnozować czy mam infekcję pochwy?
Infekcje pochwy są powszechnym problemem u kobiet. Zdarzają się na każdym etapie życia, często niezależnie od poziomu higieny osobistej i stanu zdrowia. Mogą być spowodowane przez różne rodzaje drobnoustrojów, w tym wirusy, bakterie i grzyby.
Objawy zakażenia sromu mogą obejmować swędzenie, pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Zmianie ulec może także kolor i zapachu wydzieliny z pochwy.
Czytaj dalej, a dowiesz się, jak sprawdzić i zdiagnozować, czy zmagasz się z zakażeniem okolic intymnych.
Infekcja pochwy - co może alarmować?
W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek odstępstwa od normy należy udać się do lekarza. Srom powinien mieć lekko kwaśny zapach i bezbarwny śluz, który może przybierać białawą barwę w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.
Do niepokojących symptomów zakażenia pochwy należą:
- nieprzyjemna, rybia woń,
- upławy,
- podrażnienia,
- suchość,
- zaczerwienienia,
- stany zapalne,
- uczucie dyskomfortu,
- ból podczas oddawania moczu i stosunku seksualnego.
Jak zdiagnozować infekcję pochwy?
Jeśli zauważyłaś u siebie objawy infekcji, bezzwłocznie zasięgnij porady lekarza ginekologa. Zleci on wykonanie badania pochwy, szyjki macicy i innych narządów rodnych. Nie lekceważ problemu. Nieleczone zakażenie może rozprzestrzenić się na inne organy i mieć poważne konsekwencje.
Rodzaj patologicznego drobnoustroju potwierdzi wymaz i badanie laboratoryjne. W przypadku stwierdzenia zakażenia wirusem, bakterią lub grzybem, lekarz przepisze Ci odpowiednie leki. Ściśle stosuj się do jego wskazówek. To jedyna droga do przywrócenia naturalnej równowagi w pochwie. Pamiętaj przy tym o zachowaniu higieny intymnej. Unikaj tamponów i płynów, które mogą dodatkowo podrażnić pochwę. Zrezygnuj również z kontaktów seksualnych.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź