Jakie witaminy dla dziecka 12 lat?
Dziecko w wieku 12 lat wkracza w okres dojrzewania, w którym będzie zmagało się z hormonalną huśtawką, będącą niejednokrotnie wyzwaniem dla młodego organizmu. Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin jest wówczas niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Nie zawsze jednak zbilansowana dieta okazuje się być wystarczająca. Często popełniamy mimowolne błędy w żywieniu, a coraz bardziej samodzielny nastolatek chętnie sięga po pokarmy, które wcale nie wspomagają jego dorastania.
Na szczęście istnieją suplementy. Stanowią one doskonałą deskę ratunkową, pomagającą ustrzec się groźnych skutków niedoborów składników odżywczych.
Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie witaminy są niezbędne 12 latkowi.
Czy 12 latek powinien zażywać suplementy witamin?
Zadaniem suplementów jest ogólne wzmocnienie organizmu i uzupełnienie niedoborów powstałych wskutek stosowania złych nawyków żywieniowych, stresu i przebytych infekcji. Nie powinny one służyć za zastępstwo zbilansowanej diety, ćwiczeń fizycznych i przebywania na świeżym powietrzu. Po mieszanki witamin warto sięgać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Zdarzają się także inne sytuacje, w których suplementy stają się nieodzowne. Niedobory składników ważnych dla funkcjonowania organizmu nie zawsze są wynikiem zaniedbań żywieniowych. Zdarza się, że spożywanie witamin zalecane jest ze względu na preferencje żywieniowe lub wykluczenia pokarmowe.
Nietolerancje pewnych rodzajów żywności lub stosowanie nawet najlepszej diety wegańskiej, prędzej czy później doprowadzi do niewystarczającej podaży witamin. Wystarczy ograniczyć spożywanie mięsa, by zaobserwować spadek poziomu witaminy B12 w organizmie. Dziecko w wieku 12 lat powinno mieć dostęp do zróżnicowanych potraw złożonych ze świeżych, jak najmniej przetworzonych produktów.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące suplementacji składników odżywczych, skontaktuj się z dietetykiem, lekarzem lub farmaceutą.
Niedobory witamin u 12 latka - objawy
Skąd wiedzieć, czy należy podawać 12 latkowi dodatkowe witaminy? Przede wszystkim warto zrobić badania krwi. Odpowiedzą one na wszystkie pytania i wykażą ewentualne nieprawidłowości.
Niedobory składników odżywczych mogą dawać zróżnicowane objawy. Zwróć szczególną uwagę na stan paznokci i włosów nastolatka. Zbyt mała podaż witamin w diecie powoduje m.in. pogorszenie wzroku, przemęczenie, skurcze, bóle mięśni, spadek samopoczucia i energii, zahamowanie wzrostu lub problemy ze snem. Organizm staje się też podatny na infekcje.
Przedłużający się stan niedoboru witamin rodzi poważne konsekwencje. Nie bagatelizuj początkowych objawów, a zapobiegniesz osteoporozie, krzywicy, zanikowi mięśni i chorób rdzenia kręgowego.
Jakie witaminy suplementować u 12 latka?
Planując suplementację skup się na związkach takich jak:
- witaminy A, K, D3, C, B (B1, B2, B3, B6, B12),
- wapń,
- magnez,
- żelazo,
- kwasy omega 3.
Bez względu na dietę w okresie jesienno-zimowym warto rozważyć zwiększenie podaży witaminy D3 i C. Pomoże to w ogólnym uodpornieniu organizmu, który pozbawiony dostępu do promieni słonecznych i wystawiony na działanie ujemnych temperatur staje się podatny na infekcje.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź