Kiedy brać probiotyki – przed czy po antybiotyku?
Przez Damian Wilczyński 17.11.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82%) Na podstawie: 6 ocen

Kiedy brać probiotyki – przed czy po antybiotyku?

Czasem infekcje bakteryjne są na tyle poważne, iż konieczne staje się przyjmowanie antybiotyku. Ten lek nie działa jednak wybiórczo, przez co zwalcza zarówno patogeny, jak i dobre bakterie obecne w przewodzie pokarmowym. Zaburzenia ilościowo-jakościowe mikrobioty jelitowej mają daleko idące konsekwencje. Mogą stać się przyczyną biegunki, wzdęć, a nawet pogorszenia nastroju, gdyż niektóre bakterie uczestniczą w reakcjach biochemicznych prowadzących do przekształcenia tryptofanu w serotoninę. Z pomocą przychodzą probiotyki, które zawierają żywe szczepy bakterii i drożdży. Ich działanie prozdrowotne musi być poparte badaniami naukowymi. Kiedy brać probiotyki – przed czy po antybiotyku?

Kiedy brać probiotyki?

Probiotyki to produkty, które zawierają żywe szczepy bakterii i drożdży o potwierdzonym działaniu, dlatego mogą pomóc odbudować mikrobiotę jelitową. Jest to bardzo ważne, ponieważ jej właściwe stosunki ilościowo-jakościowe oddziałują korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Prawidłowa mikrobiota jelitowa stanowi naturalną barierę ochronną, która ogranicza namnażanie patogenów. Bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium wydzielają kwas, który obniża pH jelit czy skóry, przez co utrudnia namnażanie wielu mikroorganizmom potencjalnie chorobotwórczym. Ponadto odpowiednie zagęszczenie dobrych drobnoustrojów w sposób mechaniczny ogranicza rozwój patogenom.

Szczelna bariera jelitowa zmniejsza też ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w organizmie, które towarzyszą wielu chorobom, w tym AZS, reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Kiedy brać probiotyk? Niewątpliwie należy go stosować podczas antybiotykoterapii, gdyż pozwala uniknąć biegunki i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lekarze zachęcają do tego, aby brać również probiotyki po antybiotyku, czyli  po zakończonym leczeniu infekcji. Stosując je przez kilka tygodni po odstawieniu leku, można odbudować mikrobiotę jelitową, która uległa uszkodzeniu. To ważne, ponieważ skutki antybiotykoterapii można odczuwać nawet do 2 lat.

Wśród wskazań do przyjmowania probiotyków wymienia się również:

  • stany depresyjne (w ich przypadku zaleca się psychobiotyki);
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • nieswoiste zapalenie jelit;
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna;
  • problemy trawienne;
  • nawracające infekcje;
  • trudności z przyswajaniem niektórych substancji;
  • infekcje intymne;
  • problemy skórne;
  • cesarskie cięcie (stosowanie u dzieci w celu zasiedlenia ich przewodu pokarmowego dobrymi szczepami mikroorganizmów).

probiotyki

Probiotyki przed czy po antybiotyku?

Skoro probiotyk zawiera szczepy dobrych bakterii i drożdży, a antybiotyk zwalcza nie tylko bakterie patogenne, ale też niszczy te korzystnie oddziałujące na organizm, warto zwrócić uwagę na  sposób jego przyjmowania. Należy zadbać o to, aby zwiększyć szanse na przetrwanie pożytecznych mikroorganizmów. Jak brać probiotyk? Zaleca się, aby preparaty zawierające szczepy bakterii o potwierdzonym działaniu prozdrowotnym, przyjmować na 1-2 godziny przed antybiotykiem.  Niektórzy stosują probiotyk po antybiotyku, zachowując również 1-2 godziny odstępu. Dylematu typu: probiotyk przed czy po antybiotyku, można uniknąć, sięgając po produkty zawierające szczepy drożdży. Na te mikroorganizmy antybiotyk nie oddziałuje, dlatego można przyjmować je wraz z lekiem.

Jak brać probiotyki?

Probiotyki przy antybiotyku mogą uchronić przed biegunką wynikającą ze stosowania tego silnego leku, który uderza nie tylko w patogeny, ale też zabija dobre bakterie. Warto stosować go także po zakończonym leczeniu, aby odbudować mikrobiotę jelit. Niektóre osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz alergiczne mogą złagodzić ich przebieg, zasiedlając swój przewód pokarmowy mikroorganizmami o potwierdzonym działaniu prozdrowotnym. Najczęściej jednak stosuje się probiotyk przy antybiotyku. Jak go przyjmować? Nie zaleca się zażywania probiotyków na pusty żołądek, gdyż korzystne szczepy bakterii i drożdży są wówczas narażone na oddziaływanie kwasu żołądkowego o bardzo niskim pH. Należy je popijać czystą wodą, gdyż kwasy z soków owocowych także mogą je osłabić. Łączenie probiotyków z kawą czy herbatą również nie jest dobrym wyborem. Dobre szczepy bakterii i drożdży przyswajają się nieco lepiej, jeśli posiłek poprzedzający ich przyjęcie zawierał niewielką ilość tłuszczów.

Jak przechowywać probiotyki?

Przechowywanie probiotyków to temat, który budzi spore zainteresowanie. Niewątpliwie niektóre preparaty należy umieścić w lodówce, aby nie osłabić ich skuteczności. Inne zaś mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Szczegółowe informacje zawsze podaje producent na opakowaniu lub ulotce, która została do niego dołączona. Należy się do nich stosować, aby nie osłabić skuteczności probiotyku.

probiotyk

Jakie są najpopularniejsze probiotyki?

Wątpliwości związane z zagadnieniem, czy przyjmować probiotyk przed czy po antybiotyku, zostały już rozwiane. Sięgając po niego, zawsze należy uwzględnić kwestie indywidualne. Wpływ na wybór probiotyku będzie miało jego przeznaczenie. Czy ma on pełnić rolę profilaktyczną i zapobiec biegunce, czy być przyjmowany przez osobę, która już zmaga się z tym problemem. Jedne probiotyki rekomenduje się przy antybiotykoterapii, a drugie przy łagodzeniu objawów spadku nastroju. Jeszcze inne mogą wspomóc zdrowie osób cierpiących na AZS czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. W celu zakupu odpowiedniego preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki lub skorzystać z możliwości konsultacji z farmaceutą i/lub lekarzem. Poniżej znajdują się przykładowe probiotyki:

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.