Jak zbić gorączkę u dziecka?
Przez Damian Wilczyński 20.09.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94%) Na podstawie: 11 ocen

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Gorączka u dzieci często stanowi spory powód do niepokoju dla ich rodziców. Warto jednak podkreślić, iż temperatura u niemowlaka nieco się różni od tej, jaką wykazuje organizm kilkulatków. Małe dzieci nie posiadają w pełni rozwiniętego ośrodka termoregulacji, dlatego występują wahania w tym zakresie. Za normę uznaje się temperaturę ciała niemowlęcia od 36,6 stopni Celsjusza do 37,5 stopni Celsjusza.  W pozostałych przypadkach temperatura u dziecka powyżej 37,2 stopni Celsjusza bywa postrzegana jako nieprawidłowa. Zazwyczaj świadczy ona o tym, iż organizm walczy z infekcją. Jak zbić gorączkę u dziecka i kiedy warto to robić?

Spis treści:

  1. Gorączka u dzieci kiedy do szpitala?
  2. Od czego zależy temperatura u dziecka?
  3. Jak zbić gorączkę u dziecka?
  4. Wysoka gorączka u dziecka – jak reagować?
  5. Jak dbać o gorączkujące dziecko?
  6. Leki przeciwgorączkowe – po jakie warto sięgnąć?

Gorączka u dzieci kiedy do szpitala?

Bardzo często zastanawiasz się, jak zbijać gorączkę, tymczasem warto przyjrzeć się, kiedy takie działanie w ogóle powinno mieć miejsce. Jak wcześniej wspominaliśmy, wysoka temperatura świadczy o tym, że organizm młodego człowieka toczy walkę z patogenem, który do niego wniknął. Wysoka temperatura z jednej strony utrudnia namnażanie wirusów, z drugiej przyspiesza reakcje odpornościowe. Jest zatem pożądana, ale w ograniczonym zakresie. Gorączka u dziecka powinna nas zaniepokoić. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy termometr wskazuje powyżej 38 stopni Celsjusza. Gorączka umiarkowana ma miejsce wówczas, gdy temperatura ciała dziecka mieści się w zakresie 38-38,5 stopni Celsjusza, natomiast powyżej 38,5 stopni Celsjusza to wysoka gorączka. Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna? Okazuje się, że wówczas gdy przekracza 40 stopni Celsjusza. To gorączka u dziecka kiedy do szpitala koniecznie trzeba się udać, ponieważ jest to stan zagrażający życiu. Nie należy go lekceważyć i czekać, aż zadziała paracetamol czy ibuprofen.

Dzieci gorączka | Aptekapuls

Od czego zależy temperatura u dziecka?

Temperatura u dziecka zależy od wielu czynników, o których warto pamiętać. Po pierwsze, niemowlę ma ją podwyższoną po długim płaczu. Po drugie, temperatura ciała dzieci jest wyższa tuż po przebudzeniu. Po trzecie, może sprawiać wrażenie podwyższonej po bardzo gorącym posiłku, napoju czy kąpieli. Po czwarte, zależy też od techniki pomiaru. Za najbardziej optymalny uważa się pomiar temperatury ucha za pomocą termometru opierającego swoje działanie na podczerwieni. To, co odczytujemy, jest temperaturą błony bębenkowej najbardziej zbliżoną do temperatury w ośrodku termoregulacji. Także temperatura odbytu uchodzi za odzwierciedlającą rzeczywisty stan. Pozostałe metody nie przynoszą zbyt dokładnych wyników. Za najmniej wiarygodny uchodzi odczyt temperatury czoła.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Gorączka u niemowlaka wzbudza w rodzicach ogromny niepokój. Warto jednak zaznaczyć, iż nie zawsze mamy tutaj do czynienia ze stanem zagrożenia. Umiarkowana gorączka nie stanowi powodu do niepokoju, niemniej wymaga monitorowania sytuacji. Może pojawić się nie tylko wskutek infekcji, ale też ząbkowania czy jako reakcja na szczepienie. Stan podgorączkowy to sytuacja, w której powinno stosować się domowe sposoby zbicia temperatury. W tej sytuacji warto wstrzymać się z podaniem paracetamolu czy ibuprofenu, chyba że dziecko bardzo źle się czuje. Należy pamiętać również o tym, iż temperatura u niemowląt nie należy do stabilnych, w ich przypadku za stan podgorączkowy uważa się temperaturę z zakresu 37,6-38 stopni Celsjusza. U starszych dzieci stan podgorączkowy występuje, gdy temperatura ciała przyjmuje wartość od 37,2 stopni Celsjusza do 38 stopni Celsjusza. Gdy mamy z nim do czynienia, warto zastosować chłodne kompresy na czoło i łydki. Dużą popularnością cieszą się także napary o działaniu napotnym. Taką aktywność wykazują napoje przygotowane na bazie kwiatów lipy, pączków topoli, czarnego bzu, malin czy jeżyn. Wspomniane napary zbijają temperaturę, ponieważ zmuszają organizm do wydzielania ogromnych ilości potu o naturalnym działaniu schładzającym organizm. Zastanawiasz się, jak zbijać gorączkę u dziecka? Zafunduj mu kąpiel w wodzie, której temperatura jest o 2 stopnie niższa od temperatury ciała. Nie należy jednak doprowadzać do większych różnic termicznych, gdyż można w ten sposób zaszkodzić młodemu człowiekowi.

Gorączka | Aptekapuls

Wysoka gorączka u dziecka – jak reagować?

Pediatrzy biją na alarm. Choć wysoka gorączka u dziecka powinna stanowić powód do niepokoju, to wciąż wielu rodziców zbyt długo zwleka z wizytą u lekarza. Umiarkowana gorączka, czyli taka z zakresu 38-38,5 stopni Celsjusza, to czas, aby sięgnąć po lek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol lub ibuprofen. Czasem jednak mamy do czynienia z wyższą gorączką, wtedy należy udać się do pediatry, aby ten zdiagnozował źródło problemu i podjął stosowne działania. Gdy gorączka u dziecka zbliża się do 40 stopni Celsjusza, nie ma na co czekać, trzeba jak najszybciej udać się do przychodni lub na izbę przyjęć w pobliskim szpitalu. Pamiętajmy o tym, że wysoka gorączka u dzieci to stan zagrażający ich życiu, gdyż może doprowadzić do denaturacji ważnych białek, w tym wchodzących w skład neuronów.

Jak dbać o gorączkujące dziecko?

Należy mieć na uwadze, iż gorączkujące dziecko, którego organizm walczy z infekcją, zazwyczaj traci apetyt i nawet ulubione słodycze przestają jawić się dla niego jako atrakcyjne. Na szczęście nic złego się nie stanie, gdy młody człowiek przez krótki czas zrezygnuje ze spożywania pokarmu. Wysoka gorączka u dziecka, ale też zwykły stan podgorączkowy to sytuacje, które powinny skłonić rodziców do dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu ich pociechy. Młodemu człowiekowi należy podawać jak najwięcej płynów, najlepiej czystej wody i naparów ziołowych np. z lipy. Organizm dziecka wydziela ogromne ilości potu, dlatego może łatwo ulec odwodnieniu. Czasem czysta woda to za mało, trzeba sięgnąć po elektrolity dostępne w aptece. Duże ilości potu mogą doprowadzić do zmoczenia ubrania i pościeli. W związku z tym warto na bieżąco kontrolować ich stan. W razie potrzeby ubranko należy wymienić na suche, podobnie jak pościel.

Dziecko gorączka | Aptekapuls

Leki przeciwgorączkowe – po jakie warto sięgnąć?

Gorączka to stan, w którym należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe. Niektórzy rodzice robią to już wcześniej przy stanie podgorączkowym. W miarę możliwości należy jednak wstrzymać się z wytaczaniem najcięższych dział. Podwyższona temperatura u dziecka może mu pomóc w walce z infekcją. W rezultacie patogen zostanie szybciej unicestwiony, a młody człowiek powróci do dobrej formy. Jeśli zastanawiasz się, jak zbić gorączkę u dziecka, do dyspozycji masz leki przeciwgorączkowe z paracetamolem i ibuprofenem. W przypadku niemowląt i małych dzieci stosuje się te w formie syropu lub zawiesiny. Podawanie im tabletek do połknięcia mogłoby rodzić liczne zagrożenia, w tym ryzyko udławienia. Jeśli pojawiła się gorączka u dziecka, zwróć uwagę na takie leki jak:

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.