Higiena intymna kobiet – 10 żelaznych zasad
Przez Przemysław Nowicki 24.01.2022 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86%) Na podstawie: 7 ocen

Higiena intymna kobiet – 10 żelaznych zasad

Wiele kobiet zastanawia się, jak dbać o higienę intymną, aby uniknąć przykrych infekcji. Niestety, z racji budowy anatomicznej jesteśmy predysponowane do nawracających zakażeń okolic intymnych. Nierzadko też popełniamy błędy, które sprzyjają namnażaniu niewłaściwej mikroflory. O czym warto pamiętać? W naszym artykule przedstawiamy 10 żelaznych zasad związanych z higieną intymną kobiet.

Spis treści:

• Higiena intymna kobiet – dlaczego jest tak ważna?

• Jak dbać o higienę intymną?

• Higiena intymna kobiet po stosunku – o czym musisz pamiętać?

• Płyn do higieny intymnej dla kobiet. Jaki wybrać?

• Dlaczego nie należy podmywać się żelem pod prysznic?

• Płyn do higieny intymnej na częste infekcje

• Papier bezzapachowy sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji pochwy

• Częste zmienianie podpasek zmniejsza ryzyko zakażeń pochwy

• Dieta wspierająca zdrowie intymne kobiet

• Antybiotykoterapia i probiotyk, czyli jak uniknąć zakażeń pochwy

• Przewiewna bielizna kluczem do uniknięcia infekcji intymnych

• Unikanie obcisłych spodni a zdrowie intymne kobiet

• Wycieranie miejsc intymnych ręcznikiem papierowym

Higiena intymna kobiet – dlaczego jest tak ważna?

Higiena intymna kobieca odgrywa niezwykle istotną rolę. Panowie mają inną budowę anatomiczną, dzięki czemu rzadziej cierpią na infekcje. Panie do wystąpienia zakażeń pochwy predysponuje biologia. Ta część ciała sąsiaduje bowiem z odbytem i cewką moczową. W rezultacie do pochwy mogą przedostawać się mikroorganizmy chorobotwórcze obecne w kale i moczu. Aby uniknąć infekcji intymnych, należy zadbać o higienę intymną. Odpowiednio się podmywać, prawidłowo podcierać, nosić właściwą bieliznę i wybrać płyn do okolic intymnych o odpowiednim składzie.

Jak dbać o higienę intymną?

Jak myć okolice intymne? Okazuje się, że taki szczegół ma ogromne znaczenie. Należy pamiętać o tym, aby kierować się od strony pochwy w kierunku odbytu, nigdy zaś nie należy postępować odwrotnie. W przeciwnym wypadku można łatwo przenieść bakterie kałowe, w tym chorobotwórcze szczepy Escherichia coli w miejsca intymne, co skutkuje nieprzyjemnym pieczeniem i swędzeniem. Jeśli infekcja intymna zostanie przeoczona, wówczas konieczne może być wdrożenie antybiotyków doustnych. Te z kolei zaburzają prawidłowe stosunki ilościowo-jakościowe mikroflory jelit i pochwy. Antybiotyki nie tylko zwalczają chorobotwórcze szczepy bakterii, ale też pożyteczne drobnoustroje. Niemniej w przypadku zakażeń bakteryjnych ich stosowanie jest nieuniknione. W związku z tym kluczowe znaczenie ma profilaktyka, w tym prawidłowe mycie okolic intymnych.

Higiena intymna kobiet po stosunku – o czym musisz pamiętać?

Wbrew obiegowej opinii, higiena intymna kobiet po stosunku nie odbiega jakoś specjalnie od codziennej higieny intymnej. Przed i po stosunku należy się podmyć. Jednocześnie warto zadbać o to, aby przed współżyciem opróżnić pęcherz moczowy i powtórzyć to także po zakończonym akcie seksualnym. Po jaki kosmetyk do higieny intymnej warto sięgnąć? Specjaliści przekonują, że najlepszy będzie płyn do higieny intymnej zawierający kwas mlekowy. Pozwala on ograniczyć namnażanie potencjalnych patogenów, które mogły przeniknąć do miejsc intymnych podczas współżycia.

Płyn do higieny intymnej dla kobiet. Jaki wybrać?

Czym myć okolice intymne? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie. Warto tutaj pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, nigdy nie myjemy okolic intymnych wodą z mydłem, ponieważ ma ono odczyn zasadowy, a pochwa lekko kwaśny. W związku z tym ten popularny środek czystości zaburza naturalną równowagę, podnosi pH pochwy, co sprzyja namnażaniu niepożądanych organizmów, w tym drożdży z rodzaju Candida, co skutkuje kandydozą pochwy. Lekko kwaśny odczyn okolic intymnych stanowi naturalną barierę ochronną.

Dlaczego nie należy podmywać się żelem pod prysznic?

Po drugie, podmywanie się żelem pod prysznic również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tego typu kosmetyki zawierają sztuczne barwniki, substancje zapachowe oraz inne potencjalne składniki drażniące. W rezultacie żel pod prysznic może poważnie podrażnić miejsca intymne, powodując pieczenie i świąd, a w konsekwencji infekcje pochwy.

Płyn do higieny intymnej na częste infekcje

Po trzecie, podmywanie się czystą wodą również nie oczyszcza należycie miejsc intymnych, w których gromadzą się resztki moczu czy wydzieliny z pochwy. W związku z powyższym należy sięgnąć po płyn do higieny intymnej. Ten powinien mieć kwaśny odczyn. Dobrze, aby zawierał nie tylko kwas mlekowy, ale też probiotyki, czyli substancje wspierające namnażanie prawidłowej mikroflory pochwy. Niektóre płyny do higieny intymnej, które można znaleźć na rynku, posiadają w składzie nawet metabolity bakterii kwasu mlekowego. Dobry kosmetyk opracowany do pielęgnacji tej części ciała powinien zawierać łagodne detergenty, które nie wykazują właściwości drażniących i nie wysuszają okolic intymnych. Ważne jest również to, aby był wolny od substancji zapachowych i sztucznych barwników, czyli potencjalnych alergenów. Okolice pochwy są niezwykle delikatne i łatwo można je podrażnić. Ta część ciała reaguje też dużo mocniej na potencjalne alergeny.

Waszej uwadze polecamy płyny do higieny intymnej takie jak:

• LaciBios Femina Protecta;

• proVag emulsja;

• HydroVag emulsja do higieny intymnej dla kobiet 40+;

• Iladian żel do higieny intymnej.

Papier bezzapachowy sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji pochwy

Na rynku można znaleźć perfumowany papier toaletowy. Nie jest on jednak odpowiedni dla miejsc intymnych. Choć pięknie pachnie, to również alergizuje i podrażnia okolice pochwy, czyniąc ją podatną na infekcje intymne. Na co dzień warto sięgać po bezzapachowy i niebarwiony papier toaletowy.

Częste zmienianie podpasek zmniejsza ryzyko zakażeń pochwy

Higiena intymna podczas okresu ma ogromne znaczenie. Należy się nie tylko częściej podmywać, ale też regularnie zmieniać podpaski. Niestety, krew i fragmenty endometrium, które gromadzą się na tym materiale higienicznym, stanowią doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych. Warto postawić na podpaski wolne od substancji zapachowych.

Dieta wspierająca zdrowie intymne kobiet

Nasza dieta również ma wpływ na zdrowie intymne. Należy ograniczyć ilość słodyczy, ponieważ zawarte w nich cukry proste stanowią doskonałą pożywkę dla drożdży i mogą zwiększać ryzyko kandydozy. Natomiast spożywanie dużych ilości świeżych owoców i warzyw, jak również mlecznych wyrobów fermentowanych oraz kiszonek roślinnych, wpływa korzystnie na zdrowie intymne kobiet. Mleczne wyroby fermentowane czy kiszona kapusta zawierają żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego, które zasiedlając organizm, w tym pochwę, wykazują działanie protekcyjne.

Antybiotykoterapia i probiotyk, czyli jak uniknąć zakażeń pochwy

Czasem musimy sięgnąć po antybiotyk. Infekcja bakteryjna gardła, zatok czy pochwy wymaga zastosowania odpowiednich leków. Aby te nie zniszczyły prawidłowej mikroflory miejsc intymnych i nie otworzyły wrót dla drobnoustrojów chorobotwórczych, należy sięgnąć po probiotyk. Ten ostatni to produkt, który zawiera żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym.

Przewiewna bielizna kluczem do uniknięcia infekcji intymnych

Infekcje intymne często pojawiają się wówczas, gdy sięgamy po bieliznę wykonaną z materiałów syntetycznych. Poliester nie najlepiej przepuszcza powietrze, co sprzyja zakażeniom pochwy. Aby ich uniknąć, należy sięgać po majtki bawełniane i bambusowe. 5% domieszki elastanu można uznać za ilość akceptowalną.

Unikanie obcisłych spodni a zdrowie intymne kobiet

Obcisłe spodnie, jeśli mają nadmierny kontakt z miejscami intymnymi, mogą powodować nawracające infekcje intymne. Warto postawić na mniej przylegający krój lub sięgnąć po spódnicę czy sukienkę, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.

Wycieranie miejsc intymnych ręcznikiem papierowym

Po kąpieli warto wytrzeć miejsca intymne ręcznikiem papierowym, który następnie wyrzucamy do kosza. Wielokrotne korzystanie z materiałowego ręcznika może skutkować przenoszeniem potencjalnych patogenów w miejsca intymne. Nie jest to rozwiązanie zbyt higieniczne.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.