Jak poprawnie wykonać test ciążowy?
Przez Przemysław Nowicki 14.12.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88%) Na podstawie: 13 ocen

Jak poprawnie wykonać test ciążowy?

Kiedy spóźnia się miesiączka, a piersi są tkliwe i obrzmiałe, wielu z nas nasuwa się pytanie: czy spodziewam się dziecka? Nie zawsze jednak brak krwawienia menstruacyjnego i bolesność sutków zwiastują ciążę. Niemniej jeśli jesteśmy osobami aktywnymi seksualnie i w ostatnim czasie współżyłyśmy, warto wykonać test ciążowy. Ten jest dziś niezwykle łatwo dostępny. Oferuje go praktycznie każda apteka internetowa i stacjonarna. W naszym artykule podpowiadamy, jak poprawnie wykonać test ciążowy. Spis treści:

• Jak działa test ciążowy?

• Kiedy wykonać test ciążowy?

• Jak zrobić test ciążowy?

• Rodzaje testów ciążowych

• Jaki test ciążowy kupić?

Jak działa test ciążowy?

Domowe testy ciążowe, które oferuje m.in. apteka internetowa, wykrywają obecność gonadotropiny łożyskowej w moczu. Ten hormon jest wydzielany od 8. dnia po zapłodnieniu. Wytwarza go łożysko. Warto jednak pamiętać, że na rynku możemy spotkać testy ciążowe, które różnią się czułością na gonadotropinę łożyskową. Oznacza to, iż niektóre mogą dać wynik fałszywie ujemny, zwłaszcza na początku ciąży, gdy wyżej wspomniany hormon jest wydzielany w niewielkich ilościach. Warto zapłacić nieco więcej, sięgając po czuły test ciążowy, jeśli zależy nam na szybkim i wiarygodnym wyniku. W tym miejscu warto podkreślić, iż współczesne domowe testy ciążowe charakteryzują się wysoką skutecznością. W związku z tym w większości przypadków można zaufać uzyskanym wynikom.

test ciążowy

Kiedy wykonać test ciążowy?

Panie, które pragną zajść w ciążę oraz te, które obawiają się, że podczas zbliżenia doszło do zapłodnienia, chcą wykonać test ciążowy najszybciej, jak to tylko możliwe. Warto jednak podkreślić, iż w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany. Najczulsze testy ciążowe, czyli takie, które wykrywają już niewielkie stężenie gonadotropiny łożyskowej, można wykorzystać nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji, czyli uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Zaleca się jednak, aby z wykonaniem tego domowego badania wstrzymać się do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Wówczas wynik będzie bardziej wiarygodny. Kobiety, które zbyt szybko sięgną po test ciążowy lub wybiorą taki o niższej czułości, muszą się liczyć z wynikiem fałszywie ujemnym. Często zabarwienie sygnalizujące ciążę jest na tyle blade, iż można je przeoczyć. Jeśli pierwszy test wykonany po 8-14 dniach od zbliżenia i owulacji da wynik negatywny, a miesiączka się nie pojawi, warto wykonać go ponownie po kilku dniach.

Jak zrobić test ciążowy?

Test ciążowy wykonujemy, wykorzystując do tego celu mocz. Musi to jednak być ten poranny, ponieważ tuż po przebudzeniu poziom gonadotropiny łożyskowej jest najwyższy. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić test ciążowy, koniecznie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Często występują drobne niuanse, w zależności od tego, z jakim producentem mamy do czynienia. W związku z tym za każdym razem należy przeczytać dołączoną instrukcję i postępować zgodnie z jej wytycznymi.

Testy ciążowe

Rodzaje testów ciążowych

Istnieją różne rodzaje testów ciążowych, których działanie jest dość zbliżone. Wszystkie polegają na wykrywaniu gonadotropiny łożyskowej w porannym moczu kobiety. Wyróżniamy:

• testy ciążowe płytkowe – to najpopularniejsze testy ciążowe dostępne na rynku. Na płytce w kształcie prostokąta występują dwa okienka. Na mniejsze nanosimy kilka kropli moczu, a na większym sprawdzamy wynik. Aby badanie przebiegło sprawnie i komfortowo, mocz oddajemy do specjalnego pojemniczka zakupionego w aptece. Następnie za pomocą pipetki nabieramy niewielką ilość moczu i wprowadzamy 4 krople na mniejsze okienko. Odczekujemy kilka minut, dokładny czas zawsze podaje producent na ulotce dołączonej do opakowania. Dopiero po jego upływie odczytujemy wynik, aby uniknąć nieprawidłowości wynikających z zachodzących reakcji chemicznych;

• testy ciążowe strumieniowe – mają one kształt pisaka oraz składają się z uchwytu, zamkniętej końcówki oraz dwóch pól do odczytu. Testy ciążowe strumieniowe przed przeprowadzeniem badania wymagają zdjęcia nasadki. Odsłoniętą końcówkę umieszczamy pod strumieniem moczu tak, aby pasek testowy został całkowicie zamoczony. Gdy to już będzie miało miejsce, nakładamy z powrotem nasadkę ochronną i odczekujemy czas wskazany przez producenta na ulotce. Zazwyczaj wynosi on 5 minut. Po jego upływie od razu dokonujemy odczytu wyniku;

• paskowe testy ciążowe – te również mają spore rzesze zwolenniczek, ponieważ ich wykonanie nie nastręcza większych trudności. Do specjalnego pojemniczka zbieramy mocz, po czym umieszczamy w nim test paskowy tak, aby strzałki na nim zostały skierowane ku dołowi na głębokość wskazaną przez dołączoną miarkę. Gdy na dolnej części paska pojawia się czerwone zabarwienie, zazwyczaj następuje to po 10-15 sekundach, wyjmujemy go i kładziemy na suchej powierzchni. W instrukcji dołączonej do opakowania znajdziesz czas, w jakim należy dokonać odczytu wyniku. Pamiętaj, aby przestrzegać go, ponieważ jego przekroczenie może skutkować zafałszowaniem wyniku.

Jaki test ciążowy kupić?

Apteka internetowa oferuje liczne testy ciążowe. Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić:

• Domowe Laboratorium test ciążowy Pink Super Czuły strumieniowy;

• test ciążowy QUIXX płytkowy;

• Pre-Test test ciążowy płytkowy.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.