Jak zwiększyć libido?
Przez Przemysław Nowicki 18.10.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.2 (84%) Na podstawie: 10 ocen

Jak zwiększyć libido?

Libido, czyli popęd seksualny, ulega licznym fluktuacjom. Zdarza się, iż na niektórych etapach życia osiąga bardzo niskie wartości, by po pewnym czasie zwiększyć nasz apetyt na seks. Na libido wpływa wiele czynników, w tym stres, dieta, relacje z partnerem, zaburzenia hormonalne, stosowane leki i choroby, z którymi się borykamy. Zdarza się też, że konkretna kobieta nie jawi się mężczyźnie jako atrakcyjna, a inne kobiety są w nim w stanie rozpalić apetyt na erotyczne igraszki. To bardzo złożona kwestia. W naszym artykule podpowiadamy, jak zwiększyć libido.

Spis treści:

Czym jest libido?

Pod terminem libido kryje się popęd seksualny, który jest kwestią mocno indywidualną. Niektórzy mają duży apetyt na seks i ta sfera życia odgrywa u nich niezwykle istotną rolę. U innych libido przyjmuje bardzo niskie wartości, dlatego wystarczają im sporadyczne kontakty erotyczne. Nie należy również zapominać o aseksualizmie. Pod tym terminem kryje się trwały brak pociągu seksualnego względem innych osób – zarówno tej samej, jak i przeciwnej płci. Szacuje się, że osoby aseksualne stanowią nawet 5,5% społeczeństwa. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wyższe libido występuje u mężczyzn niż u kobiet. Warto jednak podkreślić, iż nie mamy tutaj do czynienia z zawsze sprawdzającą się regułą. Nawet osoba, która zazwyczaj ma duży apetyt na seks, może w pewnych okolicznościach całkowicie zrezygnować z tej sfery życia lub zadowolić się sporadycznymi kontaktami erotycznymi. Nasze libido kształtują czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne. Kobiety nierzadko potrzebują określonych bodźców, by uaktywnił się u nich popęd seksualny.

Libido a hormony. Jak kształtuje się popęd seksualny kobiet?

Hormony w znacznym stopniu kształtują nasze libido. Kobiety najsilniejszy popęd seksualny odczuwają podczas owulacji oraz tuż przed menstruacją. W ich przypadku obserwuje się silną korelację między fazą cyklu a zainteresowaniem erotyczną sferą życia. Badania wykazały również, że u kobiet w okresie menopauzy popęd seksualny spada. Odpowiedzialność za to ponosi spadek stężenia żeńskich hormonów płciowych. Już na kilka lat przed ostatnią miesiączką czynność jajników zaczyna stopniowo wygasać. Te żeńskie narządy płciowe odpowiadają nie tylko za uwalnianie dojrzałej komórki jajowej do jajowodów, ale też za syntezę estrogenów i gestagenów. Gdy czynność jajników wygasa, maleje ilość żeńskich hormonów płciowych i następuje spadek libido.

Spadek testosteronu a libido u mężczyzn

Choć mężczyźni zachowują aktywność reprodukcyjną do końca życia i nie występuje u nich odpowiednik menopauzy, to wraz z wiekiem obserwuje się u nich zmniejszenie syntezy testosteronu. Ten męski hormon płciowy występuje także u kobiet, ale w niewielkich ilościach. W przypadku obu płci kształtuje on popęd seksualny. Niestety, stres, zła dieta, stosowanie używek czy sterydów mających przyspieszyć nabieranie masy na siłowni – wszystko to wpływa negatywnie na męską gospodarkę hormonalną. W praktyce prowadzi do zmniejszenia syntezy testosteronu, co przekłada się na stopniowy spadek libido. Niedostateczna ilość tego męskiego hormonu płciowego może również przyczyniać się do problemów z erekcją. Brak wzwodu z kolei uniemożliwia mężczyznom odbycie stosunku płciowego. Bardzo często, gdy seks zakończy się z powodu problemów z erekcją, do życia mężczyzny wkrada się lęk, że następnym razem znowu nie stanie on na wysokości zadania. To właśnie ów strach potęguje ogromny stres i uruchamia mechanizm samospełniającej się przepowiedni. Jeśli za spadek libido u mężczyzn odpowiadają problemy ze wzwodem, pomóc może sildenafil. Ten składnik aktywny znajdziemy w leku Maxigra Max.

Spadek libido – poznaj najczęstsze przyczyny

Zmiany hormonalne nie są jedyną przyczyną spadku libido. Popęd seksualny słabnie także pod wpływem czynników takich jak: • przewlekłe zmęczenie, na które często skarżą się młode matki; • stres, który jest naszym nieustannym towarzyszem w pracy; • brak bliskości emocjonalnej z partnerem i niewyjaśnione spory; • rutyna w sypialni, tę warto przerwać, wprowadzając odrobinę pikanterii; • niewłaściwe nawyki żywieniowe, nadmierne spożywanie wysoko przetworzonych produktów; • używki takie jak papierosy i alkohol; • niektóre leki, w tym antydepresanty, tabletki antykoncepcyjne i produkty na nadciśnienie; • choroby przewlekłe, w tym cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, depresja i otyłość.

Jak podnieść libido domowymi sposobami?

Na szczęście istnieją domowe sposoby na zwiększenie libido. Bardzo często zapominamy o tym, ile dobrego może zdziałać zbilansowana i zróżnicowana dieta, która zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wszystkie witaminy oraz minerały. Na naszych talerzach nie powinno zabraknąć afrodyzjaków, do których zaliczamy orzechy, owoce morza, szparagi, truskawki i gorzką czekoladę. Dobrym sposobem na walkę z niskim libido może okazać się także wdrożenie odpowiedniej suplementacji. W przypadku kobiet produktem godnym uwagi jest Noble Health Libido.

Jak zwiększyć libido? Zwalczając stres!

Warto również przyswoić sobie techniki relaksacyjne, aby zapanować nad stresem, na który jesteśmy narażeni. Pomocna może okazać się aktywność fizyczna, która powoduje wzrost endorfin, znanych też jako hormony szczęścia. Ich działanie skutecznie niweluje negatywny wpływ hormonów stresu. Jeśli kobieta widzi, że mężczyzna nie ma ochoty na seks, a spędza w pracy wiele godzin, nie powinna obwiniać siebie o zaistniały stan. Panie często uważają, że to przez ich spadek atrakcyjności partner stracił zainteresowanie erotyczną sferą życia. Tymczasem problem najczęściej tkwi w przemęczeniu. Gdy projekt zostanie zakończony, mężczyzna będzie mógł złapać odrobinę oddechu i wówczas jego popęd seksualny wróci do normy.

Czynniki psychologiczne jako przyczyna spadku libido

Także czynniki psychologiczne, w tym niewyjaśniony konflikt z partnerem, mogą powodować spadek libido. W takiej sytuacji pomóc może otwarta komunikacja. Jeśli źródło problemu stanowi rutyna w sypialni, warto pomyśleć o wprowadzeniu odrobiny pikanterii, urozmaiceniu gry wstępnej, zakupie zmysłowej bielizny czy gadżetów erotycznych. Na szczęście seks można urozmaicić i na nowo nauczyć się czerpać z niego pełnymi garściami.

Niskie libido. Kiedyś iść do lekarza?

Czasem jednak spadek libido ma głębsze podłoże, na które nie pomoże żaden suplement diety czy gadżet erotyczny. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy lekarza. Nierzadko spadek libido stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej, za którym kryją się znacznie poważniejsze problemy zdrowotne, w tym cukrzyca, nadciśnienie czy depresja. Także w sytuacji, gdy domowe sposoby na zwiększenie libido nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto skonsultować się ze specjalistą. Ten może zlecić wykonanie stosownych badań. Szeroko zakrojona diagnostyka z pewnością pomoże ustalić przyczynę niskiego popędu seksualnego i wdrożyć środki zaradcze. Także problemy z erekcją wymagają wizyty u lekarza. To problem, którego nie należy się wstydzić. Trzeba nauczyć się o nim rozmawiać bez skrępowania tak samo jak o bólu zęba. Zdarza się, iż konsultacja z internistą czy endokrynologiem nie rozwiązuje problemu. W takiej sytuacji warto rozważyć wizytę u seksuologa.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.