Filtry UV - mineralne czy chemiczne?
Ochrona słoneczna to nasz niezbędnik w okresie wakacyjnym. Niezależnie od tego gdzie planujemy wakacje, krem z filtrem UV zawsze powinniśmy mieć przy sobie. To najlepszy sposób aby uniknąć poparzeń słonecznych czy też przebarwień. Jakie zatem filtry wybierać?
Filtry chemiczne UV
Pierwsze kremy do opalania zawierały wyłącznie takie filtry. To syntetyczne pochodne kwasów, których działanie polega na wchłanianiu szkodliwego promieniowania słonecznego, zanim zdąży wyrządzić poważną krzywdę naszej skórze. Niestety z czasem okazało się, że niektóre filtry chemiczne są szkodliwe dla skóry, a nawet mogą wykazywać działanie rakotwórcze.
Mineralne filtry UV
Filtry mineralne pojawiły się na rynku jako zdrowsza alternatywa dla filtrów chemicznych. Ich właściwości znacznie różnią się od działania filtrów chemicznych. Zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne odbijają je niczym lustro. Ich minusem jest jedynie konsystencja i kolor-białe, gęste emulsje, które bardzo trudno się rozprowadza na skórze.
Filtry mieszane
W poszukiwaniu skuteczniejszych rozwiązań połączono filtry mineralne oraz chemiczne. Z połączenia tego powstały kosmetyki przeciwsłoneczne, które częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne a częściowo je odbijają.
Filtry mieszane mają lżejszą konsystencję dzięki czemu łatwiej się rozprowadzają. Dla osób, które jednak mają skłonność do alergii poleca się wyłącznie filtry mineralne,
Jak aplikować krem z filtrem UV?
W przypadku osoby dorosłej zaleca się rozprowadzenie 5 ml, oddzielnie na nogę, tułów, ramię , twarz oraz plecy. Co w sumie odpowiada 35 ml dla całego ciała. Taką aplikację powinno powtarzać się co 2 godziny. Jeżeli zaś pływamy, uprawiamy sport to po tych czynnościach powinniśmy ponownie nałożyć krem z filtrem UV.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź