Rodzaje leków przeciwbólowych
Ból sygnalizuje zagrożenie uszkodzeniem lub uszkodzenie tkanek. Jego umiejscowienie, nasilenie pozwalają ustalić:
-
narząd, który uległ uszkodzeniu
-
rodzaj uszkodzenia
-
jego rozległość
Uszkodzenie tkanek może być spowodowane przez wiele czynników:
-
zewnątrzpochodnych:
-
mechanicznych
-
termicznych
-
chemicznych
-
wewnątrzpochodnych:
-
proces zapalny
-
proces nowotworowy
Wyzwalane pod wpływem tych czynników z uszkodzonych komórek przekaźniki (kininy, prostaglandyny) pobudzają receptory bólowe. Doznania bólowe są co prawda niezbędne jako sygnał alarmowy, jeśli jednak nie ustępują to prowadzą do wystąpienia wielu niekorzystnych, a nawet niebezpiecznych dla życia (wstrząs anafilaktyczny) objawów towarzyszących. Zwalczanie bólu jest jednym z podstawowych zadań lekarza. Ponieważ leczenie przyczynowe nie zawsze jest możliwe, często są stosowane w lecznictwie środki farmakologiczne (anal- getika). Leki te łagodzą doznania bólowe jednak działanie ich jest tylko objawowe. Należy je stosować wyłącznie po uprzednim ustaleniu rozpoznania, ponieważ stosowanie ich bez konsultacji lekarskiej może znacznie utrudnić prawidłowe rozpoznanie i opóźnić właściwe leczenie.
Jakie są rodzaje leków przeciwbólowych?
Leki przeciwbólowe ze względu na siłę i mechanizm działania można podzielić na dwie podstawowe grupy:
-
narkotyczne leki przeciwbólowe zwane jako leki opioidowe– podstawowym lekiem z tej grupy jest morfina a także fentantyl. Są to alkaloidy fantrenowe występujące w opium oraz słabsze leki narkotyczne jak kodeina i tramadol
-
leki przeciwbólowe obdarzone działaniem przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym popularnie zwane słabymi analgetykami. Leki te na ogół nie są w stanie znieść silnych bólów na przykład bólów po złamaniu kości lub nowotworowych, natomiast są pomocne w bólach o mniejszym natężeniu na przykład bóle głowy, bóle mięśniowe. Niektóre leki mogą znosić bóle w określonych sytuacjach klinicznych, choć ich działania przeciwbólowego w innych stanach wykazać się nie da. Przykładowo kalcytonina znosi bóle kości (złamania, dna moczanowa), a sumatriptan bóle głowy w migrenie.
Działanie leków przeciwbólowych
Leki opioidowe morfina i jej analogi wywierają bardzo silne działanie przeciwbólowe. Nasilenie działania przeciwbólowego jest proporcjonalne do zastosowanej dawki, bóle o miernym nasileniu u człowieka znoszą dawki 5-10 mg morfiny podanej podskórnie, silne bóle wymagają dawek większych rzędu 15-20 mg. Stosowana jest głównie w bólach tępych, przewlekłych na przykład nowotworowych. Warto podkreślić, że morfina znosi też emocje (lęk, uczucie zagrożenia, strach) towarzyszące doznaniom bólowym. U większości ludzi po przeciętnych dawkach leczniczych morfiny występuje działanie uspokajające, czyli senność, spowolnienie procesów myślenia, zmniejszenie aktywności fizycznej. Na uspokajające działanie opioidów stosunkowo szybko rozwija się tolerancja. U niektórych osób zwłaszcza w podeszłym wieku po podaniu morfiny mogą występować objawy pobudzenia psychoruchowego, zmiany nastrojów. Przy wielokrotnym podaniu morfiny może pojawić się euforia, stan nieuzasadnionego dobrego samopoczucia-z podwyższonym nastrojem, zmniejszeniem zdolności odbierania przykrych bodźców. Stan taki może wystąpić już przy pierwszorazowym podaniu opioidów u osób cierpiących na przewlekłe bóle, bardzo często pojawia się on jednak przy powtarzanych wstrzyknięciach. Euforia nasila się w początkowym okresie długotrwałego stosowania opioidów i ma ona niewątpliwy udział w nadużywaniu tych leków, prowadzącym do rozwoju zależności. Euforia występuje przy pozajelitowym podawaniu opioidów, natomiast nie obserwuje się jej w przypadku doustnego przyjmowania opioidów. Brak euforii po doustnym podawaniu opioidów ma istotne znaczenie w leczeniu zależności wywołanej przez ten związek.
Opioidowe leki przeciwbólowe hamują przekazywanie informacje o bólu w układzie nerwowym. Ich działanie polega na blokowaniu tak zwanych receptorów opioidowych występujących w okolicy mózgu i rdzenia kręgowego. Mają zastosowanie w przypadku ciężkich chorób z bólem o dużym natężeniu, choroby nowotworowe, bóle po operacjach. Opioidowe leki przeciwbólowe stosowane są też na suchy kaszel blokują odruch kaszlu w mózgu na przykład: kodeina, dekstrometorfan.
Nienarkotyczne leki przeciwbólowe działają znacznie słabiej przeciwbólowo i nie powodują uzależnienia, dodatkowo działają przeciwgośćcowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Są zdecydowanie mniej niebezpieczne. Wśród działań niepożądanych tej grupy leków należy wymienić:
-
podrażnienie błony śluzowej żołądka z zaostrzeniem choroby wrzodowej
-
działanie neurotoksyczne
-
zawroty i bóle głowy, szum w uszach
-
skazę krwotoczną przy przedawkowaniu
-
uczulenie na leki przeciwbólowe
-
zespół Reye”a
-
hepatotoksyczność
Zastosowanie
Leki przeciwbólowe to bardzo duża grupa środków. Wszystkie mają na celu zmniejszenie i zahamowanie odczuwania bólu. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zaliczane są zazwyczaj do kategorii niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Osłabiają wytwarzanie prostaglandyn pobudzających receptory bólowe i łagodzą doznawanie bólu. Tego typu środki mają zastosowanie w przypadku:
-
kontuzji
-
reumatycznego zapalenia stawów
-
ból zęba
-
ból głowy
-
bóle mięśniowe podczas grypy i przeziębienia
-
ból związany z miesiączką
Rodzaje leków przeciwbólowych bez recepty dzielimy na trzy grupy w zależności od tego na którą z dwóch izoform cyklooksygenazy działają: COX-1 lub COX-2.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne hamujące COX-1
-
kwas acetylosalicylowy,Aspiryna
-
Ketoprofen
Hamujące COX-1i COX-2
-
Diklofenac
-
Ibuprofen
-
Naproksen
Hamujące COX-2 a w mniejszym stopniu COX-1 takie jak:
-
meloksykam
-
Nimesulid
W ofercie apteki internetowej możemy znaleźć następujące leki przeciwbólowe bez recepty:
Apap, Apap Extra, Apap intense, Apap Noc, Nurofen Express forte, Ketonal aktiv, Ibuprom RR max, Ibum Express,Ibum Supermax ,Excedrin Migra Stop, Pyralgina, Opokam, Dexak, Metafen, Solpadeine Max.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź