Jak leczyć i usuwać odciski?
Czym są odciski?
-
nagniotki- z reguły takie zgrubienia są niewielkie i delikatnie błyszczą. Zrogowacenie jest wyczuwalne i może powodować dolegliwości bólowe
-
modzele- są bardziej miękkie niż nagniotki, mogą mieć charakterystyczną barwę żółtą bądź wyraźne zaczerwienienie, w odróżnieniu od odcisków w ich części środkowej nie występuje czop rogowy.
Odciski pojawiają się głównie u osób, które pracują fizycznie i długo przebywają w pozycji stojącej a także u osób, które cierpią na cukrzycę, reumatyzm, nadciśnienie czy choroby tarczycy. Nagniotki są schorzeniem dokuczliwym oraz niestety dość częstym. Jest to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk lub tarcie. Drażniona w ten sposób skóra przyspiesza produkcję spłaszczonych komórek rogowych, przyspiesza proces ich dojrzewania, zagęszcza włókna kolagenowe, które zamiast się złuszczać, obumierają. Prowadzi to do powstawania ograniczonych zgrubień naskórka. Zazwyczaj winowajcą są niewygodne buty za ciasne albo zbyt luźne, często na wysokich obcasach, dlatego z ich powodu najczęściej cierpią kobiety a także osoby z dużą nadwagą. Odciski mogą być również związane z innymi schorzeniami stóp, ich budową np. (płaskostopiem lub wysokim podbiciem).
Jak się ich pozbyć?
W celu skutecznego leczenia odcisków konieczne jest wyeliminowanie czynników, które spowodowały ich rozwój, czyli zakładanie dopasowanego obuwia, stosowanie wkładek do obuwia, poduszeczek, ortezy albo rękawic ochronnych w przypadku pracy z narzędziami. W leczeniu odcisków stosuje się leki zawierające kwas salicylowy i kwas mlekowy wykazujące działanie złuszczające, zmiękczające i rozpulchniające skórę.
Dostępne są maści i płyny do stosowania miejscowego na skórę oraz plastry na odciski. Preparaty należy aplikować miejscowo bezpośrednio na odcisk oraz należy unikać kontaktu ze zdrową skórą. Ponieważ smarowanie zdrowej skóry może powodować jej złuszczenie i powstawanie ran i infekcji.
W celu zabezpieczenia zdrowej skóry przed działaniem maści i płynów na odciski warto smarować tłustym kremem skórę okolicy odcisków, aby zapewnić barierę przed bezpośrednim oddziaływaniem kwasów złuszczających na zdrową skórę. Dodatkowo w leczeniu odcisków można stosować plastry żelowe, które zabezpieczają zmiany przed nadmiernym uciskiem i tarciem. Ponadto żel zawarty w tych plastrach działa rozmiękczająco na naskórek, co przyśpiesza złuszczanie się zgrubiałej skóry. Plastry żelowe należy przyklejać na suchą i oczyszczoną skórę. Warto również moczyć ręce lub stopy w ciepłej wodzie z mydłem. Moczenie powoduje zmiękczenie odcisków i można je usunąć za pomocą tarki. Stosowanie kremów i balsamów nawilżających pozwala zachować miękkość oraz elastyczność skóry, co przyczynia się do zmniejszenia reakcji jej komórek na nadmierny ucisk i tarcie.
Powinny one zawierać składniki natłuszczające na przykład: masło shea, masło kakaowe, oleje roślinne, a także mocznik, który pomaga usunąć fragmenty martwego naskórka. Szczególną uwagę na pielęgnację skóry powinni zwrócić diabetycy i osoby ze słabym krążeniem krwi. Kuracja usunięcia odcisku trwa z reguły 7 dni. W przypadku nie osiągnięcia pożądanego efektu konieczna jest wizyta u lekarza najlepiej podologa -specjalisty od stóp. Najczęściej odciski usuwane są mechanicznie za pomocą frezarki podologicznej, jest to bezbolesna metoda. Podczas zabiegu usuwany jest cały zakorzeniony odcisk, bez naruszenia żywej tkanki skórnej, czyli bez pozostawienia rany. Następnie aplikowany jest preparat regenerujący i odkażający i zakładany jest opatrunek. Małe nagniotki występujące na palcach i stopach można leczyć samodzielnie za pomocą dostępnych bez recepty preparatów złuszczających w których składzie znajduje się mocznik w stężeniu powyżej 10% i kwas salicylowy w stężeniu powyżej 5%.
W aptekach dostępnych jest wiele preparatów mających na celu zlikwidowanie odcisków na stopach. Wśród produktów cieszących się największym zainteresowaniem należą: plastry, płyny, maści na odciski takie jak: ABE płyn, Acerin , Compeed plastry, Maść na odciski, Silcatil krem na odciski.
Także popularne są skarpetki złuszczające, które wypełnia leczniczy płyn, usuwający zrogowaciały naskórek, eliminując odciski i zgrubienia, a także działa zmiękczająco i nawilżająco.
Wśród działań mających zapobiegać powstawaniu odcisków do najbardziej istotnych należy wybór odpowiednio wyprofilowanego obuwia, wykonanego z naturalnych materiałów oraz prawidłowa pielęgnacja skóry stóp.
- Kosmetyk
- Żel
- Wyrób medyczny inny