Słodziki dla diabetyków
Słodziki dla diabetyków to produkty, na które wciąż wzrasta popyt. Niestety, z roku na rok przybywa osób dotkniętych cukrzycą. Przyczyną zaistniałej sytuacji jest zła dieta. Spożywamy dużo produktów wysokokalorycznych, jednocześnie spada nasza aktywność fizyczna. Problem ten nie uszedł uwadze Światowej Organizacji Zdrowia. Ta uznała cukrzycę za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jakie wymogi muszą spełniać słodziki dla diabetyków? Spis treści: 1. Dieta o niskim indeksie glikemicznym podstawą żywienia cukrzyków 2. Czy słodziki są bezpieczne? 3. Słodzik dla cukrzyków – na co należy uważać? 4. Czym słodzić zamiast cukru? 5. Codzienna dieta z pomocą słodzików
- Dieta o niskim indeksie glikemicznym podstawą żywienia cukrzyków
- Czy słodziki są bezpieczne?
- Słodzik dla cukrzyków – na co należy uważać?
- Czym słodzić zamiast cukru?
- Codzienna dieta z pomocą słodzików
Dieta o niskim indeksie glikemicznym podstawą żywienia cukrzyków
Cukrzyca to choroba przewlekła, w której kluczową rolę odgrywa dieta. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, diabetyk musi unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym takich jak ciasta, czekolady, chipsy, frytki, fast foody, banany czy winogrona. Powinien natomiast sięgać po żywność o niskim indeksie glikemicznym – jaja, czarną porzeczkę, truskawki, grejpfruty, surową marchew. W niektórych przypadkach, gdy cukrzyca nie jest mocno zaawansowana, odpowiednia zmiana nawyków żywieniowych może przynieść zadowalające rezultaty.
Czy słodziki są bezpieczne?
Diabetycy, podobnie jak wszyscy, chcą czasem zjeść coś słodkiego. Na szczęście jest to możliwe. Ich życie nie musi składać się z samych wyrzeczeń. W końcu istnieją słodziki dla cukrzyków, które mogą być stosowane bez obaw o ich bezpieczeństwo. Niestety, produkty słodzące wciąż budzą ogromne kontrowersje. Czy słusznie? Na terenie Unii Europejskiej można stosować tylko takie słodziki dla cukrzyków, które przeszły pomyślnie weryfikację opartą na badaniach naukowych. Warto jednak pamiętać, że EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, dopuszczając substancję słodzącą do obrotu, definiuje wartość ADI. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się dopuszczalne dzienne spożycie wyrażone w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Dopóki słodzik dla diabetyków jest przez nich spożywany w dopuszczalnej dawce, nie grozi im nic złego. Gorzej, gdy ta zostanie przekroczona. Pamiętajmy, że na dawkę składa się nie tylko słodzik dodawany przez nas do deserów, ale także ten, który występuje w gotowych słodyczach przyniesionych przez nas z supermarketu. W przypadku polioli (sorbitol, ksylitol, laktitol) ich nadmierne spożycie może prowadzić do fermentacji w jelicie grubym oraz biegunek i wzdęć. Na aspartam powinni uważać cukrzycy cierpiący także na fenyloketonurię, ponieważ w procesie jego rozpadu uwolniona zostaje fenyloetyloamina. Natomiast przy nietolerancji laktozy spore zagrożenie stanowi laktitol.
Słodzik dla cukrzyków – na co należy uważać?
Nasz organizm często zachęca nas do zjadania słodkich posiłków. Wynika to z faktu, iż jelita posiadają receptor słodkiego smaku. Ten reaguje nie tylko na glukozę czy sacharozę, ale również słodziki czy poliole. Niektórzy twierdzą, że cukier jest jak narkotyk. Już niewielka porcja zachęca nas do sięgnięcia po więcej. Niewątpliwie słodki smak aktywuje układ nagrody zlokalizowany w naszym mózgu. To zachęca nas do powtarzania czynności zapamiętanej jako przyjemna. Ponadto słodki smak posiadają produkty wysokokaloryczne, a te były niegdyś trudno dostępne dla naszych przodków, zatem ci próbowali najeść się na zapas. Nigdy bowiem nie wiedzieli, kiedy ponownie przyjdzie im zaspokoić głód. Niestety, ten spadek po naszych przodkach dziś prowadzi do otyłości, cukrzycy i zaostrzenia jej przebiegu. Słodzik dla diabetyków nie jest produktem, po który możemy sięgać w dowolnych ilościach. Ten bowiem nasila głód i przygotowuje organizm do strawienia nowej porcji cukrów. W rezultacie trzustka wytwarza insulinę, aby ta mogła uczestniczyć w metabolizmie glukozy. Poziom tego cukru prostego ulega gwałtownemu obniżeniu, co jeszcze bardziej potęguje uczucie głodu. Niestety, w skrajnych przypadkach to błędne koło może doprowadzić do zapaści cukrzycowej, a nawet do śpiączki cukrzycowej.
Czym słodzić zamiast cukru?
Słodziki stanowią substytut cukru. Charakteryzują się tym, że zazwyczaj są mniej kaloryczne od samej glukozy czy sacharozy. Jednocześnie posiadają w stosunku do niej bardziej słodki smak. Choć substancji słodzących dostępnych na terenie Unii Europejskiej jest naprawdę sporo, możemy wyróżnić dwie duże grupy:
-
intensywne substancje słodzące – wykazują intensywniejszą słodycz niż sacharoza. Mogą pochwalić się naturalnym lub syntetycznym rodowodem. W pierwszym przypadku pozyskuje się je z roślin, vide stewia (zawiera ją słodzik Stevia Sussina), w drugim powstają w wyniku syntezy chemicznej, np. aspartam (słodzik Sussina Gold) czy acesulfam K. Wiele z nich wykazuje odporność na działanie wysokiej temperatury, jednak nie każdy słodzik dla cukrzyka jest termostabilny. W związku z tym, zanim przystąpisz do wypieku ciasta, upewnij się, że substancja słodząca nie rozkłada się podczas oddziaływania wysokiej temperatury. W tym miejscu warto nadmienić, iż stewia nadaje się jako dodatek słodzący do ciast, natomiast aspartam podczas pieczenia rozkłada się, uwalniając toksyczny metan. W związku z tym ten drugi lepiej dodawać do deserów serwowanych na chłodno. Intensywne substancje słodzące obejmują takie popularne związki jak: acesulfam K, cyklaminiany, aspartam, sukraloza, sacharyna, taumatyna, glikozydy stewiolowe, adwantam;
-
poliole – w ich przypadku mamy do czynienia z naturalnymi substancjami słodzącymi. Zalicza się je do alkoholi cukrowych. Poliole cieszą się dużą popularnością wśród producentów gumy do żucia, ponieważ nadają im słodki posmak, a zarazem chronią zęby przed próchnicą. Ponadto wyróżniają się tym, iż są mniej kaloryczne od cukru. Mają też niższy indeks glikemiczny niż on, dlatego zawiera je nie jeden słodzik dla cukrzyków. Wykazano, iż poliole nie przyczyniają się do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Największą popularnością cieszą się takie alkohole cukrowe jak sorbitol, mannitol, izomalt, ksylitol i erytrol.
Codzienna dieta z pomocą słodzików
Wybierając słodzik dla siebie, należy uwzględnić własne preferencje. Niektórzy wyczuwają metaliczny posmak aspartamu, natomiast erytrol smakuje im dużo lepiej. Nie brakuje też miłośników stewii czy ksylitolu. Obecnie na rynku mamy słodziki dla diabetyków tak bardzo zróżnicowane pod kątem smaku, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Należy jednak pamiętać o tym, iż nie każda substancja słodząca sprawdza się w każdym zakresie temperatur. Aspartam nie nadaje się do wypieku ciasta, ponieważ ulega rozkładowi. Natomiast stewia wykazuje szeroki zakres temperaturowy. Można ją wykorzystać do wypieku ciast, przygotowywania domowych powideł, dosładzania budyniu czy kisielu. Na rynku można znaleźć książki kucharskie z przepisami na desery bez dodatku cukru. Umiejętnie zastąpiono w nich glukozę i sacharozę substancjami słodzącymi. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby przygotować własne zdrowe łakocie, twoja codzienna dieta z pomocą słodzików powinna obejmować gotowe produkty znalezione w dziale dla diabetyków. Na szczęście takich alejek w supermarketach jest coraz więcej i są one coraz lepiej zaopatrzone. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych.
- Dietetyczny środek spożywczy
- Dietetyczny środek spożywczy