Przewlekła niewydolność żylna – co to za choroba?
Niewydolność żylna – co to jest?
Czym jest przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych? Jakie są objawy tego schorzenia? Czy można skutecznie temu przeciwdziałać? Dowiedz się więcej o profilaktyce i skutecznych metodach leczenia.
Przewlekła niewydolność żylna to wrodzone lub nabyte zaburzenie funkcjonowania układu żylnego kończyn dolnych wywołane wstecznym przepływem żylnym lub zwężeniem czy też niedrożnością żył. Jest to choroba cywilizacyjna występująca u 47% kobiet i 37% mężczyzn w Polsce.
Niewydolność żylna – jakie są objawy?
Pierwszymi zauważalnymi objawami są najczęściej: ociężałość i ból nóg, występujące zwłaszcza w nocy kurcze stóp i łydek oraz obrzęki, np. kostek, a także przebarwienia na skórze i zmiany naczyniowe w postaci tzw. pajączków czy żylaków.
Niewydolność żylna – jakie są przyczyny?
O wystąpieniu objawów tej choroby decydują w dużej mierze skłonności dziedziczne, jednak wpływ na pojawienie się tego schorzenia mają również następujące czynniki:
- długotrwała praca siedząca
- długotrwała praca stojąca
- nadwaga i otyłość
- stosowanie terapii hormonalnej
- ciąża i poród
- brak aktywności fizycznej
- nadmierna ekspozycja na ciepło (gorące kąpiele i prysznice, częste opalanie)
Niewydolność żylna – jak leczyć?
Najważniejszym elementem leczenia przewlekłej niewydolności żylnej jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny (uprawianie sportów: np. spacery, pływanie, nordic walking, bieganie, jazda na rowerze), a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała, branie regularnych zimnych pryszniców kończyn dolnych i odpoczywanie z uniesionymi nogami. Ponadto ważna jest również odpowiednio dobrana farmakoterapia – między innymi stosowanie preparatów działających przeciwzakrzepowo, przeciwobrzękowo czy przeciwzapalnie, zawierających takie substancje, jak: heparyna, trokserutyna czy wyciąg z kasztanowca. Warto też łączyć stosowanie leków z innymi terapiami uzupełniającymi leczenie. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:
- Terapię uciskową, kompresjoterapię, polegającą na stosowaniu kontrolowanego ucisku na kończynę (przy pomocy specjalistycznych rajstop, pończoch czy podkolanówek) w celu usprawnia krążenia żylnego. Największy ucisk powinien występować w okolicach kostki, a najmniejszy – przy udzie, by umożliwić odprowadzanie krwi do serca.
- Skleroterapię, czyli metodę zamykania rozszerzonych naczyń żylnych poprzez wstrzykiwanie do żylaków specjalnej substancji wywołującej stan zapalny ściany żył skutkujący zwłóknieniem naczyń żylnych i ich zanikaniem.
- Krioobliterację polegającą na zamykaniu żył przez ich zamrożenie.
- Leczenie chirurgiczne lub laserowe.
Przewlekła niewydolność żylna, z uwagi na występujące zmiany skórne i naczyniowe, postrzegana jest często jedynie przez pryzmat estetyki, tymczasem jest to problem zdrowotny, który – nieleczony – może prowadzić do ciężkich powikłań. Warto więc jak najwcześniej zadbać o stan układu żylnego poprzez odpowiednią profilaktykę i suplementację.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź