Upały a ciąża – 8 sposobów, jak je przetrwać
Przed nami lato, którego długo wyczekiwaliśmy. Jednak nie dla wszystkich upały i pełne słońce stanowią szczyt marzeń. Kobiety w ciąży nie najlepiej radzą sobie w dni, gdy żar leje się z nieba, a powietrze jest ciężkie i trudno się nim oddycha. Im bliżej rozwiązania, tym gorące dni są bardziej uciążliwe dla przyszłej mamy. Upały a ciąża – zdradzamy 8 sposobów, jak je przetrwać. Spis treści:
- Upały a ciąża. Odpowiednie nawodnienie
- Co powinna zawierać dieta dla kobiet ciężarnych podczas upałów?
- Kosmetyki, których warto używać w ciąży w upalne dni
- Wygodne buty na lato dla kobiet ciężarnych
- Ubrania ciążowe. Przewiewna sukienka na lato
- Kobiety ciężarne a unikanie przebywania na pełnym słońcu
- Wentylator pomoże przetrwać upały w ciąży
- Letnie kąpiele w ciągu dnia – sprawdzony sposób na upały
1. Upały a ciąża. Odpowiednie nawodnienie
Picie wody w upalne dni to podstawa, niezależnie od naszego stanu. Kobiety w ciąży powinny w sposób szczególny pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać jej braki w organizmie. Odwodnienie podczas upałów, które jest częstym problemem wśród Polek, wpływa negatywnie na funkcjonowanie nerek i wątroby. Ponadto u kobiet w ciąży dodatkowo rzutuje negatywnie na przepływ krwi przez łożysko. Zaleca się, aby panie spodziewające się dziecka w upalne dni dostarczały swojemu organizmowi co najmniej 2-3 litry płynów. Najlepiej, aby była to czysta woda wolna od cukru, kofeiny i dodatkowych substancji. Kobietom w stanie błogosławiony zaleca się picie wody wysokozmineralizowanej zasobnej w wapń i magnez. Warto pamiętać o tym, aby była ona niegazowana i spożywana regularnie, a nie dopiero wówczas, gdy pojawi się uczucie pragnienia, które świadczy o odwodnieniu organizmu. Kobiety w ciąży powinny mieć zawsze przy sobie niegazowaną wodę mineralną.
2. Co powinna zawierać dieta dla kobiet ciężarnych podczas upałów?
Gdy żar leje się z nieba, najlepiej sprawdzają się owoce i warzywa. Po pierwsze, nie trzeba ich zazwyczaj gotować i tym samym przyczyniać się do podwyższenia temperatury w mieszkaniu. Wystarczy, że umyjesz świeże owoce i warzywa, a następnie je zjesz. Po drugie, w ten sposób dostarczysz organizmowi nie tylko wody, ale też cennych witamin i minerałów. Po trzecie, lato to czas, kiedy dostęp do rodzimych owoców jest niezwykle ułatwiony. Do wyboru mamy soczyste truskawki, maliny, borówki, jagody, poziomki, czereśnie i wiśnie. Wszystkie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Tłuste mięso podczas upałów lepiej zamienić na rybę, która stanowi źródło kwasów omega-3, które dobroczynnie wpływają nie tylko na organizm matki, ale też rozwój płodu.
3. Kosmetyki, których warto używać w ciąży w upalne dni
Burza hormonalna, jaka przetacza się przez organizm kobiet w ciąży, może w kontakcie z promieniami słonecznymi dawać nieestetyczne przebarwienia, których usuwanie nie należy do łatwych. W związku z tym panie w stanie błogosławionym powinny pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepsze kosmetyki do opalania to te, których faktor wynosi SPF 50+. To właśnie one najlepiej chronią skórę pań spodziewających się dziecka przed reakcjami fototoksycznymi, które prowadzą do powstania nieestetycznych plam na ciele. Pamiętajmy o tym, że krem z filtrem przynosi pożądane rezultaty wówczas, gdy nałożymy go grubszą warstwą, a w ciągu dnia pamiętamy o dokładaniu produktu. Na szczególną uwagę zasługują następujące kremy z filtrem przeciwsłonecznym:
- Dermedic Sunbrella SPF 50+ krem do skóry normalnej i suchej;
- Iwostin Solecrin emulsja SPF 50+;
- La Roche Anthelios 50+ mleczko ochrona przeciwsłoneczna;
- Vichy Ideal Soleil mleczko ochronne.
- Dermokosmetyk
- Dermokosmetyk
- Pianka
- Kosmetyk
4. Wygodne buty na lato dla kobiet ciężarnych
Kobiety w ciąży powinny zadbać też o wygodne i stabilne obuwie. Odradza się paniom chodzenie w sandałach na obcasie czy w klapkach na obcasie, ponieważ tego typu obuwie mocno obciąża stopy oraz kręgosłup. Ponadto może doprowadzić do upadku i przedwczesnego porodu. Wygodne, płaskie sandały, które są wyścielone wkładką z naturalnej skóry wydają się optymalnym rozwiązaniem. Pamiętajmy o tym, że stopy w ciąży puchną, dlatego dobrze, aby buty miały możliwość regulacji, np. poprzez pasy przyklejane na rzepy. Podeszwa płaskich sandałów nie może być zbyt cienka. Jej grubość odgrywa bowiem kluczową rolę podczas amortyzacji.
5. Ubrania ciążowe. Przewiewna sukienka na lato
Panie w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na ubrania, które noszą latem. Te nie tylko nie powinny ich nigdzie uciskać, ale też dobrze, aby były wykonane z przewiewnych materiałów takich jak wiskoza, bawełna, lyocell, jedwab, rayon czy len. Len, bawełna i jedwab to tkaniny naturalne, natomiast lyocell, rayon i wiskozę zaliczamy do włókien sztucznych, lecz nie syntetycznych. Materiały sztuczne pozyskuje się z drewna (celulozy) w wyniku obróbki chemicznej. Te charakteryzują się tym, iż są przewiene oraz niezwykle przyjazne dla skóry. Nie podrażniają jej mechanicznie, a lyocell i wiskoza wręcz chłodzą ciało. Ubrania ciążowe są dość drogie, w związku z tym warto udać się na zakupy do zwykłych sieciówek. Obecnie dużą popularnością cieszą sukienki oversize oraz o kroju baby doll. Także prosty, niepodkreślający sylwetki fason jest niezwykle modny w tym sezonie. W przewiewnej, luźnej sukience łatwiej przetrwasz upały, które kobietom ciężarnym w sposób szczególny dają się we znaki.
6. Kobiety ciężarne a unikanie przebywania na pełnym słońcu
Pełne słońce dla nikogo nie jest wskazane. Jednak to właśnie panie spodziewające się dziecka są najbardziej zagrożone omdleniem, gdy przebywają na nim w godzinach od 10 do 16. Jeśli musisz w tych godzinach wyjść z domu, staraj się przemieszczać zacienioną stroną ulicy. Swój pobyt na świeżym powietrzu ogranicz do minimum. Niestety, między godziną 10 a 16 słońce grzeje najmocniej, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu.
7. Wentylator pomoże przetrwać upały w ciąży
Panie spodziewające się dziecka nie zawsze mają możliwość przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Na szczęście każda może zakupić w sklepie wentylator, który uczyni przebywanie w mieszkaniu nieco bardziej komfortowym. Jeśli zależy ci na mocniejszym efekcie, sięgnij po większy wentylator z możliwością regulacji siły nawiewu.
8. Letnie kąpiele w ciągu dnia – sprawdzony sposób na upały
Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, że letnie kąpiele w ciągu dnia przyjemnie schładzają organizm. Dzięki nim łatwiej przetrwać trudne dni. Woda nie może być jednak zbyt zimna, bo może doprowadzić do szoku termicznego lub przeziębienia. Pamiętajmy, aby do wanny wlewać tę letnią, gdyż jest ona najbardziej przyjazna dla naszego organizmu. Ciąża to nie choroba, jednak organizm kobiety, która spodziewa się dziecka, jest dość mocno obciążony. W rezultacie bardzo źle znosi upały i wymaga szczególnej troski w te trudne dni. Powyższych 8 zasad pomoże ci przetrwać gorące dni, które pokryły się z twoją ciążą.