Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc i postępowanie
Przed nami lato i wiele słonecznych dni, które aż zachęcają do tego, by wypoczywać nad wodą. Nasza skóra jest wrażliwa na działanie promieni UV. Te jej szkodzą. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne w dłuższej perspektywie może doprowadzić do raka skóry, w tym czerniaka. Ponadto promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się i skutkuje powstawaniem nieestetycznych zmarszczek. W związku z tym zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Niestety, czasem zapomnimy o ich aplikacji, albo nałożymy zbyt mało produktu. W takiej sytuacji grożą nam oparzenia słoneczne. Jak wygląda pierwsza pomoc i postępowanie, gdy opalanie wymknie się nam spod kontroli?
Spis treści:
1. Czym są oparzenia słoneczne?
2. Objawy oparzenia słonecznego
3. Stopnie poparzenia słonecznego
3.1. Jak wygląda I stopień poparzenia słonecznego?
3.2. Jak wygląda II stopień poparzenia słonecznego?
4. Sposoby na oparzenia słoneczne
5. Jak zapobiec oparzeniom słonecznym?
6. Leki, które chronią przed oparzeniami słonecznymi
Czym są oparzenia słoneczne?
Promienie świetlne o długości od 290 do 400 nm wchodzą w skład widma rumieniotwórczego. To właśnie one powodują poparzenia słoneczne. Na pierwsze zmiany rumieniowo-zapalne nie trzeba długo czekać, te pojawiają się już po kilku godzinach od pobytu na słońcu. Do nasilenia uciążliwych dolegliwości dochodzi jednak po 14-20 godzinach po ekspozycji na promienie UV. Jak pokazuje doświadczenie, poparzenia słoneczne zazwyczaj mają charakter oparzeń I lub II stopnia.
Objawy oparzenia słonecznego
Poparzenia słoneczne to problem, który powraca co roku w okresie wakacyjnym. Gdy za oknem robi się gorąco, wyruszamy na plażę, aby skorzystać z letniej aury. Niestety, często zapominamy o użyciu kremu z filtrem lub sięgamy po kosmetyk o zbyt niskim faktorze. W rezultacie skóra staje się mocno zaczerwieniona, pojawia się również ból i pieczenie. U niektórych osób do zmian o charakterze typowo dermatologicznym dochodzą jeszcze nudności, dreszcze, zawroty głowy i gorączka. Warto pamiętać, iż skóra po poparzeniu słonecznym stanowi otwarte wrota dla bakterii, wirusów i grzybów, przez co łatwo może ulegać różnego rodzaju nadkażeniom. Niestety, przez nadmierną ekspozycję na promienie UV przestaje ona pełnić rolę naturalnej bariery ochronnej. W przypadku gdy poparzenie słoneczne ma nasilony charakter, jest bardzo mocne lub towarzyszy mu nadkażenie bakteryjne, należy skonsultować się z lekarzem.
Stopnie poparzenia słonecznego
Do poparzenia słonecznego dochodzi wskutek oddziaływania promieni UV. Gdy przebywamy na słońcu, często czujemy, jak jego promienie parzą nasze ciało. Ta wysoka temperatura negatywnie oddziałuje na naszą skórę. Stopień poparzenia słonecznego zależy od tego, ile wynosił czas ekspozycji na promienie słoneczne, w jakich godzinach przebywaliśmy na słońcu, jaką mamy karnację oraz czy zabezpieczyliśmy ciało jakimkolwiek kremem z filtrem. Najczęściej mamy do czynienia z I i II stopniem poparzenia słonecznego. Co to oznacza w praktyce?
Jak wygląda I stopień poparzenia słonecznego?
W przypadku oparzeń I stopnia mamy do czynienia z łagodnymi zmianami skórnymi. Obejmują one swoim zasięgiem wyłącznie naskórek, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę skóry. Miejsca, w których doszło do poparzenia słonecznego I stopnia, są zaczerwienione i obrzmiałe. Uciążliwe dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach, nie pozostawiając po sobie trwałych śladów w postaci blizn czy przebarwień.
Jak wygląda II stopień poparzenia słonecznego?
W przypadku poparzeń słonecznych II stopnia zmiany mają poważniejszy charakter. Swoim zasięgiem obejmują nie tylko naskórek, ale też skórę właściwą. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z zaczerwienieniem skóry, ale też z powstawaniem pod nią bolesnych pęcherzy. Z nich powstają nadżerki, które zazwyczaj goją się przez kilka tygodni. W sytuacji, gdy oparzenia słoneczne II stopnia mają charakter rozległy, trzeba liczyć się z wystąpieniem wstrząsu, któremu towarzyszą:
- spadek ciśnienia krwi;
- spadek temperatury ciała;
- drgawki;
- zamroczenie.
Sposoby na oparzenia słoneczne
Choć oparzeniom słonecznym najlepiej jest zapobiegać, stosując krem z filtrem SPF 50+, pamiętając o jego ponownej aplikacji w ciągu dnia i unikając przebywania na pełnym słońcu w godzinach 10-15, to w sytuacji ich wystąpienia trzeba radzić sobie z dokuczliwymi objawami. Sposoby na oparzenia słoneczne obejmują:
- przyjmowanie środków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub paracetamol, które łagodzą silny stan zapalny oraz ból towarzyszący poparzeniu słonecznemu. Produktami godnymi uwagi są: Apap, Ibuprom Max i Aspirin;
- stosowanie maści ze sterydami, w aptece bez recepty kupimy medykamenty, które zawierają hydroksykortyzon w niewielkiej dawce. Maxicortan charakteryzuje się najwyższym stężeniem tej substancji aktywnej (10 mg/g);
- stosowanie kremów na oparzenia słoneczne, które zawierają paracetamol i alantoinę. Pamiętajmy, że poparzona skóra cały czas traci wodę, dlatego też należy zabezpieczać ją grubą warstwą kremu. Czynność tę powinniśmy powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybierać kosmetyki po opalaniu, które charakteryzują się hipoalergiczną formułą. W związku z tym najlepiej sięgnąć po dermokosmetyki, które można zakupić w aptece. Produktem godnym uwagi jest Dermedic Sunbrella balsam po opalaniu;
- w sytuacji, gdy po kilku tygodniach od poparzenia słonecznego pojawią się bąble, nie należy ich przebijać, gdyż można w ten sposób doprowadzić do infekcji bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej. Aby przyspieszyć proces samoistnego wchłaniania bąbli, można sięgnąć po sól srebrową sulfadiazyny.
Jak zapobiec oparzeniom słonecznym?
Poparzeniom słonecznym lepiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym pamiętajmy o tym, żeby przed wyjściem na plażę lub na spacer w piękny, słoneczny dzień, posmarować twarz oraz ciało kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Osobom o jasnej karnacji zaleca się kosmetyki do opalania SPF 50+ oraz SPF 30. Pamiętajmy o tym, że jedna aplikacja to za mało. Krem z filtrem należy dokładać w ciągu dnia. Czynność tę należy powtórzyć po każdym wyjściu z wody i wycieraniu ciała ręcznikiem. Podkreślić należy również fakt, iż krem z filtrem zapewnia należytą ochronę tylko wówczas, gdy nałożymy go grubszą warstwę. Szczegółową instrukcję znajdziesz na opakowaniu.
- Dermokosmetyk
Leki, które chronią przed oparzeniami słonecznymi
Aby zredukować szkodliwy wpływ promieni UV na skórę, przed planowanym urlopem warto sięgnąć po suplementy diety z beta-karotenem. Ta pochodna witaminy A wspomaga prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych i zdrowy wygląd skóry. Ponadto chroni ją przed negatywnym wpływem promieni UV, zmniejszając ryzyko wystąpienia oparzenia. Produktem, który zasługuje na uwagę w sezonie wakacyjnym jest Beta Karoten Sun