Dlaczego warto stosować wodę termalną
Przez Przemysław Nowicki 20.05.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88%) Na podstawie: 12 ocen

Dlaczego warto stosować wodę termalną

  1. Skąd bierze się woda termalna?
  2. Jaki jest skład wody termalnej?
  3. Skład i działanie wód termalnych
  4. Jak działa woda termalna
  5. Jak używać wody termalnej
  6. Mycie twarzy wodą termalną

Woda termalna jest składnikiem wielu kosmetyków a także środków do higieny jamy ustnej, preparatów oczyszczających. Woda termalna to krystalicznie czysta woda głębinowa o naturalnym składzie. Mamy dwa rodzaje wód: hipotoniczną i izotoniczną. Różnica polega na tym, że wody hipotoniczne należy osuszać, ponieważ woda podczas parowania wyciąga wilgoć z naskórka. Wody izotoniczne tego nie wymagają na przykład woda Uriage. Woda termalna jest czysta pod względem mikrobiologicznym, składniki łatwo przenikają do naskórka, jak i głębszych warstw skóry, koją i leczą. Jest hipoalergiczna, bez alergenów, bardzo korzystnie wpływa na kondycję skóry, jest bardzo dobrą bazą do produkcji kosmetyków. Wodę termalną ze wszystkimi wartościowymi dla skóry związkami znajdziemy w czystych źródłach wody termalnej, jak również w aptekach w postaci butelek z atomizerem. 

Skąd bierze się woda termalna?

Woda termalna ma swoje źródło głęboko w skorupie ziemskiej, może nawet sięgać aż 6 km. Cząsteczki wody muszą przebyć długą drogę, aby wydostać się na powierzchnię. Przepływając przez kolejne jej warstwy wody termalne gromadzą w sobie mnóstwo pierwiastków śladowych. W trakcie procesu woda nabiera wartości łącząc się z cząsteczkami mineralnymi pod wpływem ciepła obecnego wewnątrz naszej planety. Minerałami tymi są między innymi siarka, żelazo, mangan, wapń, magnez-w zależności od pochodzenia wody. Źródła dodatkowo ogrzewają się pod wpływem gorącej magmy przez co tworzą się w nich cenne substancje odżywcze i lecznicze. Ponieważ budowa ziemi nie jest jednakowa w każdym miejscu, każda woda termalna pobierana z innego źródła może się nieco różnić właściwościami i składem. W Polsce źródła wód termalnych znajdują się w Tatrach, ale również w Ciechocinku czy Cieplicach. Wśród najsłynniejszych wód termalnych w Europie możemy wymienić: Vichy, Avene, La Roche–Posay, Uriage. 

Jaki jest skład wody termalnej?

Na lecznicze właściwości wód termalnych składają się: ich krystaliczna czystość oraz zawartość szeregu cennych substancji. Wśród nich można wymienić pierwiastki śladowe, minerały, mikro i makroelementy, aniony i kationy. Na skórę działa najlepiej woda termalna zawierająca dużo składników, ale w małych ilościach, czyli słabo zmineralizowanych, pierwiastki w nadmiarze mogą podrażniać naskórek. Na rynku aptecznym mamy dostępnych kilka wód termalnych, głównie francuskich marek, jednak nie są one identyczne pod względem składu i procentowej zawartości pierwiastków śladowych i mogą mieć różny wpływ na skórę.

Avene - najlepsza woda termalna na swędzącą, podrażnioną i zaczerwienioną skórę. La Roche-Posay - najlepsza woda na stres oksydacyjny o działaniu zmiękczającym, ochronnym i przeciwutleniającym. Vichy - najlepsza woda termalna do regeneracji skóry. Uriage- najlepsza woda do nawilżania skóry.

Skład i działanie wód termalnych:

Vichy - woda pochodząca z tego francuskiego uzdrowiska, należy do wód chlorkowo- wodorowęglanowo -sodowych, zawiera 17 soli mineralnych i 13 elementów śladowych. Ma właściwości nawilżające i łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia skóry wrażliwej, atopowej i z łuszczycą. Wzmacnia odporność skóry na działanie wolnych rodników ma dzięki temu zastosowanie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i zwalczających trądzik.

La Roche Posay- woda pochodząca z tych źródeł to połączenie wody deszczowej, która jest powoli filtrowana w warstwach ziemi oraz bardzo starej sprzed 1700 lat wody głębinowej o wyjątkowym składzie minerałów i pierwiastków śladowych. Jest to słabo zmineralizowana woda zawierająca selen bardzo silny oksydant, który spowalnia procesy starzenia się skóry i działa przeciwzapalnie przyspiesza gojenie się ran poprawia elastyczność skóry i łagodzi zaczerwienienia i swędzenie skóry.

Uriage - woda termalna to innowacyjny dermokosmetyk, przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry, który został wyprodukowany na bazie wody pochodzącej z alpejskiego źródła. Woda Uriage jest bogata w sole mineralne i oligoelementy, jest naturalnie izotoniczna, łagodzi podrażnienia, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia naskórka, zawarty w wodzie mangan dodatkowo wykazuje silne działanie antyrodnikowe, hamuje procesy starzenia, w efekcie skóra staje się miękka, elastyczna pełna blasku.

Avene - to nazwa wody pochodzącej ze źródła Sainte Odile na południu Francji, nisko zmineralizowanej, zawierającej bogaty zestaw minerałów. Zawiera wapń, magnez dzięki czemu stymuluje procesy gojenia, krzem, który wzmacnia naczynia krwionośne, miedź przyspiesza przemianę materii w skórze i działa antybakteryjnie, mangan zwalcza alergię a siarka likwiduje zmiany trądzikowe. Wykazuje skuteczność w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, rybiej łuski a także w stanach zapalnych po zabiegach laserowych.

Jak działa woda termalna

Konkretne właściwości zależą od rodzaju wód termalnych, mogą to być wody: siarczanowe, wapienne, magnezowe, żelaziste, jodowo-bromowe czy krzemowe.

Skuteczność wody termalnej zależy od ilości drogocennych pierwiastków między innymi: żelaza, selenu, litu, krzemu potasu i magnezu. Wody termalne działają na skórę: kojąco, łagodząco, wzmacniająco, przeciwzapalnie, opóźniają procesy starzenia się skóry, posiadają też skuteczne właściwości przeciwrodnikowe. Wykorzystywane są na problemy skórne takie jak: trądzik, trądzik różowaty, cera naczynkowa, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca jako składniki kosmetyków takich jak: kremy, balsamy, pasty do zębów stosowanych w przypadku wrażliwych zębów lub podrażnionych dziąseł działają bardzo korzystnie na szkliwo, płyny do demakijażu, olejki do pielęgnacji twarzy.

Wody termalne mogą działać na regulację sebum, więc nadają się dla osób z cerą przetłuszczającą się, mają również zastosowanie w kremach i sprayach do opalania.

Są szczególnie polecane dla osób, które mają wrażliwą skórę twarzy, także dla osób z suchą skórą, mieszaną, normalną, tłustą i trądzikową. Nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry. Latem łagodzi doskonale podrażnienia po opalaniu, regeneruje i wzmacnia warstwę ochronną naskórka podrażnionej przez działanie promieni słonecznych. Natomiast zimą wody termalne bardzo korzystnie działają na skórę narażoną na gwałtowne zmiany temperatury, wiatr i mróz. Dodatkowo świetnie nawilżają, łagodzą podrażnienia, mają wielokierunkowy korzystny i leczniczy wpływ na skórę.

Jak używać wody termalnej

Wszystkie kremy i balsamy, których skład opiera się na wodzie termalnej należy stosować na czystą skórę, najlepiej kilka minut po umyciu. Jeśli chodzi o stosowanie wody termalnej to można spryskać skórę z odległości 30 -50 cm i po kilku minutach osuszyć ją chusteczką higieniczną, albo zostawić na twarzy do wyschnięcia. Można je stosować przez cały rok, zwłaszcza gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, rano i wieczorem po myciu zamiast toniku. W ciągu dnia można stosować wodę termalną w celu odświeżenia skóry i utrwalenia makijażu, bądź na świeżo wydepilowaną skórę, jak również mogą stosować mężczyźni po goleniu, a także na opaloną skórę, bądź podrażnioną wiatrem. Dermatolodzy zalecają stosowanie wody termalnej po zabiegach na przykład po peelingach chemicznych. Dobrze też jest spryskiwać skórę po aktywności fizycznej, a także gdy długo przebywamy w klimatyzowanych, suchych pomieszczeniach. Po zastosowaniu wody korzystna jest aplikacja odpowiedniego kremu do twarzy. Przed wyborem wody termalnej warto zapoznać się z dokładnym składem.

Mycie twarzy wodą termalną

Woda termalna może z powodzeniem zastąpić wodę z kranu przy codziennej pielęgnacji i oczyszczaniu twarzy. Szczególnie polecana jest do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienień i reakcji alergicznych, także korzystna jest dla osób zmagających się z trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.