Wypadanie włosów u kobiet - przyczyny i leczenie
Przez Przemysław Nowicki 04.05.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82 %) Na podstawie: 10 ocen

Wypadanie włosów u kobiet - przyczyny i leczenie

  1. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet
  2. Wypadanie włosów w ciąży
  3. Jak leczyć wypadanie włosów?
  4. Jak uniknąć wypadania włosów?
  5. Suplementacja włosów

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet

O ile w przypadku mężczyzn wypadanie włosów często ma podłoże genetyczne, gen, który je determinuje ma charakter recesywny i dziedziczy się wraz z chromosomem X, o tyle w przypadku kobiet zazwyczaj mamy do czynienia z innymi przyczynami. Panie bowiem są chronione przez naturę, nawet jeśli odziedziczą chromosom X z wadliwym genem od jednego z rodziców, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na drugim znajduje się prawidłowa informacja genetyczna. W takiej sytuacji to ona bierze górę, a kobieta jest tylko nosicielką genu na wypadanie włosów. Sama zaś często może pochwalić się gęstymi puklami. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet to:

  • niewłaściwa pielęgnacja włosów – aby nasze włosy były zdrowe potrzebują regularnego nawilżania na długości i systematycznego oczyszczania skóry głowy. Jeśli myjesz głowę stosunkowo rzadko, np. raz w tygodniu, to nadmiar sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe przyczynia się do zapychania cebulek włosów. Z kolei rezygnacja z odżywek do włosów przyczynia się do suchości naszych pukli. Te stają się łamliwe i wykazują tendencję do kruszenia się.  Także nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów takich jak lakier czy żel może przyczyniać się do ich osłabienia, a w konsekwencji do przerzedzania fryzury. Niewskazane jest również zbyt częste farbowanie włosów preparatami na bazie amoniaku. Co ciekawe, czarny pigment w farbach również może przyczyniać się do wypadania włosów;
  • restrykcyjne diety odchudzające – wiele kobiet wraz z nadejściem wiosny pragnie zrzucić zbędne kilogramy, by świetnie prezentować się na plaży. Niestety, czasem panie wybierają drogę na skróty i przechodzą na restrykcyjne diety odchudzające. Te z kolei przyczyniają się do niedoboru substancji odżywczych. W rezultacie nasz organizm przełącza się na tryb oszczędzania, na czym w pierwszej kolejności cierpią włosy, skóra i paznokcie, zatem te elementy naszego ciała, których funkcjonowanie nie jest najważniejsze dla naszego przeżycia.  Jeśli znajdujesz się na diecie odchudzającej, powinnaś sięgnąć po suplementy diety bogate w magnez, potas, cynk, żelazo i selen;
  • choroby skóry -  zdrowa skóra głowy to gwarancja zdrowych i gęstych włosów. Często jednak poświęcamy jej niewiele uwagi. Tymczasem łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy alergia prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu skóry głowy, co odbija się niekorzystnie na gęstości naszego kucyka.  Jeśli często skarżysz się na suchość skóry głowy, jej nadmierne przetłuszczanie, tłusty lub suchy łupież czy też swędzenie skóry głowy, zapisz się na wizytę do dermatologa. Oceni on, jak poważny jest problem i czy to on stanowi przyczynę wypadania włosów.  Zleci też odpowiednie leczenie, dzięki któremu pozbędziesz się dyskomfortu i źródła problemu;
  • nadmierny stres – jeśli twoje włosy wypadły w dużej ilości w krótkim odstępie czasu, to przyczyną zaistniałej sytuacji może być stres. Gdy bardzo coś przeżywamy, np. problemy w pracy, chorobę członka rodziny, nasz organizm uwalnia hormony stresu.  To właśnie one, gdy utrzymują się przez dłuższy czas w wysokim stężeniu, osłabiają nasze pukle i powodują ich wypadanie. Dla osób, które dotknął ten problem, mamy dobrą wiadomość. Po tym, jak sytuacja się uspokoi, a stres ulegnie redukcji, włosy zazwyczaj odrastają;
  • zaburzenia hormonalne – w przypadku kobiet częściej niż u mężczyzn stwierdza się zaburzenia w pracy tarczycy.  Na niewłaściwą pracę tego gruczołu mogą wskazywać także takie objawy jak nagła zmiana masy ciała (gwałtowne chudnięcie lub tycie) oraz problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność).  W przypadku podejrzenia chorób tarczycy warto zgłosić się do endokrynologa i wykonać stosowne badania hormonalne. Niekiedy u kobiet stwierdza się zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych takich jak testosteron i androsteron.  Ich nadmiar przyczynia się do wypadania włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów w ciąży

Choć w przypadku kobiet zazwyczaj mamy do czynienia z wypadaniem włosów po porodzie, nie w trakcie ciąży, to taka sytuacja również jest możliwa.  Nie należy jednak wpadać w panikę, na szczęście łysienie w ciąży ma charakter przejściowy i całkowicie odwracalny. Kobietom, które oczekują dziecka, zaleca się zbilansowaną dietę, odpowiednią pielęgnację pukli oraz unikanie sytuacji stresujących.  Wśród przyczyn wypadania włosów w ciąży wymienia się:

  • nadmierną aktywność estrogenów;
  • niewłaściwą i zbyt mało zróżnicowaną dietę, która nie zaspokaja zapotrzebowania na wszystkie substancje odżywcze;
  • nadmierny stres, także związany z przebiegiem ciąży i wizją porodu.

Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie wskazanych przez lekarza suplementów diety. Oddziałują one dobroczynnie nie tylko na rozwijający się płód, ale także na samą ciężarną, wzmacniając jej włosy, skórę i paznokcie.

wypadanie włosów w ciąży

Jak leczyć wypadanie włosów?

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć wypadanie włosów, musisz wiedzieć, że dobór odpowiedniej metody zależy od przyczyny problemu.  W przypadku zaburzeń hormonalnych konieczne jest wdrożenie leczenia endokrynologicznego.  Jeśli za wypadaniem włosów stoi restrykcyjna dieta odchudzająca, należy z niej zrezygnować na rzecz bardziej przemyślanego menu. Zanim rozpoczniesz walkę ze zbędnymi kilogramami, skonsultuj się z dietetykiem, który ułoży ci szczegółowy jadłospis. Pamiętaj też o przyjmowaniu odpowiednich suplementów diety, aby w twoim organizmie nie zabrakło witamin oraz minerałów.  Jeśli powodem wypadania włosów jest niewłaściwa pielęgnacja, należy częściej myć głowę odpowiednim szamponem i w miarę możliwości ograniczyć stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów. Choroby skóry głowy wymagają leczenia pod okiem dermatologa. Natomiast, gdy przyczyną wypadania włosów jest stres, musimy znaleźć dla siebie taką formę relaksu, która skutecznie pozwala nam zredukować napięcie nerwowe.

Leczenie wypadania włosów

Jak uniknąć wypadania włosów?

Wypadaniu włosów można zapobiec. Nawiązując do powyższych informacji, należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry głowy za pomocą odpowiednio dobranego szamponu. Jeśli chcesz zafarbować włosy, postaw na produkt nowej generacji, który nie zawiera amoniaku. Gdy zamierzasz zrzucić parę kilogramów, nie korzystaj z diety-cud, którą znalazłaś w internecie, lecz zapisz się na wizytę do dietetyka.  Nie lekceważ problemów ze skórą głowy. Jeśli łupież nie znika, skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza lub przesusza, udaj się do dermatologa. Szybkie wdrożenie stosownego leczenia może uchronić twoje włosy przed nadmiernym wypadaniem. Stres jest wpisany w nasze życie, ale trzeba nauczyć się go rozładowywać w zdrowy sposób, np. poprzez aktywność fizyczną czy rozmowę z przyjaciółką. Zapewni ci to dobrostan psychiczny i wpłynie korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, w tym zapewni zdrowe i lśniące włosy.

unikanie wypadania włosów

Suplementacja włosów

Wypadanie włosów to niekorzystny proces, który można zatrzymać, sięgając po odpowiednie suplementy diety. Jeśli rozważasz zakup tego typu preparatu, skorzystaj z naszej ściągawki. Poniżej wymieniamy suplementy diety na wypadanie włosów, które zasługują na szczególną uwagę:

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.