Jak wybrać pastylki ziołowe na ból gardła?
Przez Przemysław Nowicki 28.04.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94%) Na podstawie: 11 ocen

Jak wybrać pastylki ziołowe na ból gardła?

Ból gardła to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Gardło jest umięśnioną rurą biegnącą od tylnej części jamy nosa i jamy ustnej w dół, do górnej części przełyku i krtani. Gardło jest częścią wspólną układu pokarmowego i oddechowego. Jest ono połączone z przełykiem przez które jedzenie przemieszcza się do żołądka. Gardło pełni ważną funkcję podczas mówienia. Jego umięśnienie pozwala na zmianę kształtu tego narządu i pomaga w wytwarzaniu dźwięków. Najczęstszymi problemami dotyczącymi gardła są: bolesność, chrypka oraz uczucie dławienia. Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest zapalenie gardła, spowodowane głównie infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, a czasem grzybicznymi. Warstwa śluzowa pokrywająca powierzchnię gardła jest barierą fizyczną chroniącą przed patogenami. Zawiera również enzymy i przeciwciała stanowiące pierwszą linię obrony przed infekcją. Sprawnie działający mechanizm śluzowo-rzęskowy w obrębie jamy nosowej oraz nosogardła jest ważnym mechanizmem obronnym. Gdy mechanizmy obronne gardła zawiodą, wówczas pacjenci odczuwają ból oraz trudności przy przełykaniu, a także inne zaburzenia czuciowe czy funkcjonalne w obrębie gardła takie jak: suchość, drapanie, kłucie w gardle, chrypka, uczucie ucisku w gardle. Stan zapalny może powodować zaczerwienienie, ból oraz podrażnienie. Objawy bólu gardła są najbardziej uciążliwe w ciągu pierwszych 3 dni rozwoju infekcji. U 90% pacjentów główną przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie gardła są infekcje wirusowe, np. w przebiegu grypy czy przeziębienia. Pozostałe 10% to infekcje bakteryjne. Bakterie i wirusy mogą naruszać barierę ochronną gardła co umożliwia rozwój infekcji oraz dalsze uszkodzenie tkanek. Prowadzi to do uwolnienia mediatorów procesu zapalnego między innymi prostoglandyn, które powodują wystąpienie objawów zapalenia.

  1. Działanie pastylek na ból gardła
  2. Ziołowe preparaty na ból gardła

Działanie pastylek na ból gardła

Tabletki na ból gardła to jeden z najczęstszych wyborów w przypadku zapalenia gardła, są łatwe w aplikacji, przeważnie to pastylki do ssania i szybko przynoszą ulgę. Dyskomfort spowodowany dolegliwościami ze strony gardła może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Leki na ból gardła powinny wykazywać następujące działanie:

  • nawilżać śluzówkę krtani
  • wspierać układ immunologiczny
  • działać przeciwobrzękowo
  • łagodzić podrażnienia i działać osłonowo.

W przypadku infekcji wirusowej gardła lub nadwyrężenia strun głosowych bardzo dobrze sprawdzają się preparaty ziołowe na ból gardła dostępne bez recepty i zawierające w swoim składzie: miód, tymianek, podbiał, rumianek, szałwię aloes, porost islandzki. Surowce te zawierają substancje śluzowe, które powlekają i chronią błonę śluzową gardła oraz łagodzą podrażnienia. Preparaty na gardło są przeznaczone do miejscowego stosowania w wirusowych i bakteryjnych infekcjach gardła i dróg oddechowych. Szczególnie w początkowej fazie choroby warto sięgnąć po ziołowe tabletki na gardło, które oprócz wyciągów roślinnych mają w składzie witaminy i minerały, które wzmacniają układ odpornościowy i ułatwiają walkę z patogenami. Należy pamiętać, aby podczas stosowania preparatów na gardło nie spożywać posiłków przez 2-3 godziny od zastosowania preparatów na gardło. Pozwoli to na efektywniejsze działanie substancjom w miejscu zapalenia. Zażywanie posiłków zaraz po zastosowaniu pastylek na gardło znacznie zmniejsza skuteczność terapii. Pastylki do ssania nie nadają się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Na ból gardła u dziecka dobrze sprawdzają się lizaki zawierające bezpieczne substancje ziołowe. Przewlekły ból gardła należy zawsze skonsultować z laryngologiem. W przypadku infekcji bakteryjnej gardła z dodatkowo występującymi objawami jak: ból mięśni, katar, kaszel, gorączką należy skorzystać z pomocy lekarza.

Ziołowe preparaty na ból gardła

Tego typu tabletki zawierające ziołowe ekstrakty sprawdzają się jako tabletki nawilżające oraz łagodzące chrypkę. Preparaty do ssania zawierające chemiczne substancje często prowadzą do wysuszania błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Występują w postaci tabletek, pastylek do ssania, syropów, lizaków na gardło, płynów oraz aerozoli. Spośród ziół stosowanych na gardło najbardziej znana jest szałwia i tymianek. Szałwia wykazuje działanie antyseptyczne, kojące, ochronne, odkażające, hamuje namnażanie bakterii i łagodzi ból gardła, dodatkowo nawilża śluzówkę, niweluje pieczenie i odruch kaszlu. Tymianek wykazuje działanie bakteriobójcze, wykrztuśne. Niweluje kaszel, chrypkę i ból gardła. Dodatkowo ziołowe preparaty zawierają najczęściej wyciąg z porostu islandzkiego który pokrywa śluzówkę delikatnym filmem, przez to uwalnia od uczucia swędzenia, pieczenia i drapania w gardle.

Inne zioła na gardło to: majeranek, rzepik, podbiał, lipa, prawoślaz i babka lancetowata. Liść podbiału i babki lancetowatej zawiera związki śluzowe, powlekają gardło śluzem, zawierają dodatkowo związki przeciwzapalne.

Olejki eteryczne stosowane w preparatach na gardło wykazują działanie przeciwbakteryjne. Najczęściej w środkach na bolące gardło znajdują się olejki: tymiankowy, miętowy czy szałwiowy i eukaliptusowy. Bardzo pomocne w przypadku infekcji gardła jest płukanie gardła na przykład stosując ziołowe napary między innymi z szałwii, rumianku lub gotowe mieszanki na przykład Septosan fix. Użyty napar powinien być przestudzony. Innym źródłem do płukania gardła jest kłącze pięciornika, którego wywar jest skuteczny w leczeniu aft i owrzodzeń jamy ustnej. Dodatek miodu do pastylek ziołowych na gardło poprawia ich właściwości smakowe, działa dodatkowo jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Ziołowe tabletki do ssania na gardło zwiększają wydzielanie śliny, która pełni funkcje odkażające, ale również powoduje nawilżenie gardła. Dobre na podrażnione gardło będą też inhalacje z rumianku czy też z olejkami eterycznymi, które doskonale wspomagają nawilżenie przesuszonej śluzówki w obrębie gardła. Bardzo pomocne są również oleje takie jak nagietkowy, lniany i z rokitnika które regenerują śluzówkę. Zawierają je preparaty w formie sprayu na gardło. Do najbardziej popularnych preparatów ziołowych do ssania dostępnych w aptece zalicza się: Tymianek i Podbiał, Ziołowy Cholinex, Gardimax herbal, Scorbolamid na gardło, Isla, Fiorda, Gardlox, Amolowe pastylki, Herbitussin, Pichtiosept.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.