Dlaczego warto suplementować koenzym Q10?
Przez Przemysław Nowicki 16.02.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.2 (84 %) Na podstawie: 13 ocen

Dlaczego warto suplementować koenzym Q10?

Koenzym Q10 bardziej kojarzymy z reklam kosmetyków do pielęgnacji twarzy niż z procesów biochemicznych, za jakie odpowiada w naszym organizmie. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się ubichinon. Koenzym Q10 uczestniczy w procesach metabolicznych, w wyniku których wytwarzana jest energia. Ubichinon chroni komórki, w których zachodzą procesy przemiany materii, przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Te reaktywne cząstki mogą uszkadzać różne makromolekuły, w tym białka i kwasy nukleinowe. Wolne rodniki przyczyniają się do procesów starzenia się organizmu, ponadto zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Dlaczego warto suplementować koenzym Q10?

  1. Co to jest koenzym Q10?
  2. Koenzym Q10 – właściwości
  3. Działanie koenzymu Q10
  4. Przyczyny niedoborów koenzymu Q10
  5. Jak uzupełnić niedobór koenzymu Q10?
  6. Odpowiednie dawkowanie koenzymu Q10
  7. Koenzym Q10 nie tylko w kosmetyce

Co to jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 znajduje się we wszystkich komórkach naszego organizmu. W każdej z nich obecne są mitochondria, czyli organella komórkowe, w których zachodzą procesy metaboliczne. W ich wyniku wytwarzana jest energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Każda czynność - pompowanie krwi przez serce, zginanie nogi, myślenie, oddychanie wymaga nakładów energetycznych. Niestety, podczas przemian biochemicznych powstają też wolne rodniki odpowiedzialne nie tylko za powstawanie zmarszczek, ale też zmiany nowotworowe. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby zneutralizować te reaktywne cząstki. W tej roli doskonale sprawdza się ubichinon. Koenzym Q10 wykazuje bowiem właściwości antyoksydacyjne. W praktyce oznacza to, iż zwalcza wolne rodniki. Ubichinon w sposób szczególny jest potrzebny w tych organach, które wytwarzają najwięcej energii. To właśnie w nich powstaje ogromna liczba wolnych rodników. Organami, które w sposób szczególny potrzebują koenzymu Q10, są mięśnie szkieletowe oraz serce.

Koenzym Q10 – właściwości

Ubichinon pełni w organizmie szereg funkcji. Jego działanie jest wielokierunkowe, co uzmysławia, jak ważna jest odpowiednia podaż tego składnika w codziennej diecie. Koenzym Q10 wykazuje następujące działanie:

  • wykazuje aktywność przeciwnowotworową;
  • zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolowych w tętnicach i tym samym chroni przed miażdżycą;
  • niweluje negatywne zmiany wywołane przez wolne rodniki uwalniane w procesie przemian metabolicznych, które zachodzą w naszych komórkach.

Działanie koenzymu Q10

Ubichinon znalazł zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Suplementację koenzymu Q10 zaleca się w przypadku:

  • choroby Alzheimera;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • cukrzycy typu II;
  • niewydolności krążenia;
  • choroby Parkinsona;
  • choroby niedokrwiennej serca;
  • niektórych schorzeń mięśni;
  • miażdżycy;
  • parodontozy.

Przyczyny niedoborów koenzymu Q10

Koenzym Q10 jest substancją naturalnie wytwarzaną przez nasz organizm. Niestety, zdolność do syntezy ubichinonu zmniejsza się wraz z wiekiem. Naukowcy zauważyli, że wytwarzanie koenzymu Q10 gwałtownie zmniejsza się u osób, które ukończyły 35. rok życia. Zatem wiek jest jedną z przyczyn niedoboru tego składnika, jednak nie jedynym. Ubichinonu może też brakować osobom, które stawiają na intensywną aktywność fizyczną, a także schorowanym i żyjącym w środowisku o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym mieszkańcy wielkich miast, w których często obserwuje się smog, powinni pamiętać o suplementacji koenzymu Q10.

Jak uzupełnić niedobór koenzymu Q10?

Jak uzupełnić niedobór koenzymu Q10?

Aby dostarczyć organizmowi optymalną ilość ubichinonu, należy włączyć do diety produkty spożywcze, które szczególnie obfitują w ten składnik. Znajdziemy go w artykułach takich jak:

      • podroby;
      • produkty pełnoziarniste;
      • ryby;
      • brokuły;
      • oleje roślinne;
      • szpinak.

Czasem jednak nawet zdrowa i zbilansowana dieta nie pokrywa w pełni naszego zapotrzebowania na koenzym Q10. Im jesteśmy starsi, a środowisko, w którym żyjemy, jest mocniej zanieczyszczone, tym więcej ubichinonu musimy dostarczać swojemu organizmowi. W takiej sytuacji warto postawić na suplementację koenzymu Q10. Ten drogocenny składnik znajdziemy w produktach takich jak:

Odpowiednie dawkowanie koenzymu Q10

Suplementy diety zawierające koenzym Q10 należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Do każdego produktu załączono ulotkę, w której dokładnie opisano dawkowanie preparatu. Wykazano, iż koenzym Q10 wykazuje działanie ochronne w sytuacji, gdy jego stężenie we krwi wynosi 2,5 mg/l. Co ciekawe, ubichinon swoją aktywność zachowuje przez 30 godzin.

Koenzym Q10 nie tylko w kosmetyce

W związku z tym, iż koenzym Q10 wykazuje właściwości antyoksydacyjne, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem przemysłu kosmetycznego. Firmy dodają go do produktów anti-aging, które mają na celu zapobiec powstawaniu zmarszczek i tym samym zapewnić nam młody wygląd. Znajdziemy go w kosmetykach takich jak MELO Odmładzający krem do skóry dojrzałej z koenzymem Q10 i witaminą E oraz AVA Aktywator Młodości Koenzym Q10 serum. Warto jednak pamiętać, że nasz organizm potrzebuje ubichinonu do prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobór prowadzi do przewlekłego zmęczenia, osłabienia odporności, spadku wydolności fizycznej oraz zaburzeń w pracy serca. W związku z tym pamiętajmy nie tylko o stosowaniu kremu z koenzymem Q10, ale też o spożywaniu produktów, które go zawierają. Czasem konieczna jest też suplementacja ubichinonu. Należy wówczas sięgnąć po jeden z wyżej wspomnianych produktów.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.