Problemy z prostatą – przyczyny, objawy i leczenie
Przez Przemysław Nowicki 19.01.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80%) Na podstawie: 9 ocen

Problemy z prostatą – przyczyny, objawy i leczenie

Choroby prostaty często są późno diagnozowane, ponieważ mężczyźni przywiązują mniejszą wagę do badań profilaktycznych, rzadziej też zgłaszają się do lekarza. Ponadto samo badanie prostaty wywołuje u wielu z nich negatywne skojarzenia i powoduje, że na samą myśl o zapisaniu się na wizytę do specjalisty odczuwają oni skrępowanie. Tymczasem problemy z prostatą nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, w tym oddawanie moczu, ale też mogą stanowić pierwsze objawy znacznie poważniejszego schorzenia, np. raka gruczołu krokowego. To, z jaką chorobą mamy do czynienia, jest w stanie ocenić tylko lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i dokładnego badania. Jakie objawy najczęściej dają problemy z prostatą?

  1. Co to jest gruczoł krokowy – prostata?
  2. Jakie funkcje ma prostata?
  3. Przyczyny chorób prostaty
  4. Przerost prostaty – objawy
  5. Diagnostyka nowotworu prostaty
  6. Leki na problemy z prostatą bez recepty
  7. Profilaktyka chorób prostaty
  8. Inne choroby prostaty

Co to jest gruczoł krokowy – prostata?

Gruczoł krokowy, znany też jako prostata, wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego. Odgrywa kluczową rolę w produkcji substancji, które są obecne w spermie. Choć mogłoby się wydawać, że prostata sama w sobie jest jednostką chorobową, to w rzeczywistości występuje ona u każdego mężczyzny. Problem zaczyna się wówczas, gdy gruczoł ten ulega powiększeniu. Z przypadłością tą najczęściej zmagają się mężczyźni po 50. roku życia. U młodszych problemy z prostatą występują dużo rzadziej. Gruczoł krokowy ma postać spłaszczonego stożka, ze względu na swoją budowę bywa porównywany do kasztana. Prostata występuje w bliskim sąsiedztwie krocza, czyli poniżej pęcherza moczowego zlokalizowanego na terenie miednicy mniejszej. Znajduje się tuż przy pęcherzu moczowym, dlatego też jej przerost manifestuje się problemami z mikcją, czyli oddawaniem moczu. Tym, co budzi niepokój u wielu mężczyzn, jest badanie per rectum. Przeprowadza się je dlatego, iż tylna część gruczołu krokowego przylega do ściany odbytu.

Jakie funkcje ma prostata?

Gruczoł krokowy produkuje wydzielinę, która stanowi 20% spermy. Ma ona charakterystyczny biały odcień i specyficzny zapach. Wydzielina produkowana przez prostatę stanowi zawiesinę dla plemników, która ma za zadanie ułatwić im przemieszczanie się. Ponadto dostarcza męskim komórkom rozrodczym niezbędnych lipidów i enzymów. To właśnie wydzielina z gruczołu krokowego odpowiada za odczyn spermy.

Przyczyny chorób prostaty

Przyczyny chorób prostaty

W przypadku raka gruczołu krokowego kluczową rolę odgrywa wiek pacjenta. Na ten nowotwór rzadko zapadają młodzi mężczyźni, ryzyko jednak gwałtownie wzrasta po osiągnięciu 50. roku życia. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż u panów po 70. roku życia ryzyko wystąpienia raka stercza wynosi aż 50%. Zauważono, iż u niektórych mężczyzn występują predyspozycje genetyczne. Jeśli krewny pierwszego stopnia chorował na raka gruczołu krokowego, ryzyko jego wystąpienia wzrasta aż dwukrotnie. Także prowadzenie niezdrowego stylu życia może przyczynić się do problemów z prostatą. Szczególnie niewskazane są:

  • złe nawyki żywieniowe;
  • brak aktywności fizycznej;
  • palenie tytoniu;
  • nadużywanie alkoholu.

Przerost prostaty – objawy

Dlaczego wczesna diagnostyka problemów z prostatą jest ważna? Tylko ona może wykryć niekorzystne zmiany w początkowym stadium choroby, co zwiększa szanse na ich wyleczenie i przeżycie. Dlatego jeśli dostrzeżesz u siebie niepokojące objawy przerostu prostaty, natychmiast zgłoś się do lekarza. Tylko on może ocenić, czy cierpisz na infekcję bakteryjną, czy na znacznie poważniejszą chorobę, która wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż szczególny niepokój powinny wzbudzić nieprawidłowości w oddawaniu moczu takie jak:

  • zbyt częste oddawanie moczu;
  • obecność krwi w moczu;
  • ból podczas mikcji;
  • uczucie parcia na pęcherz;
  • słaby, przerywany strumień moczu;
  • problemy z erekcją;
  • ból i pieczenie podczas mikcji;
  • niezdolność do oddawania moczu.

Także krew obecna w spermie powinna skłonić mężczyznę do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu lekarza.

Diagnostyka nowotworu prostaty

Mężczyzna, który dostrzeże u siebie niepokojące objawy (powyżej zostały szczegółowo omówione), powinien zgłosić się do urologa. Ten najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie wykona badanie per rectum. Jest ono całkowicie bezbolesne, aczkolwiek wiąże się z przekroczeniem pewnej granicy intymności. Lekarz po założeniu rękawiczki jednorazowej umieszcza palce w odbycie po to, aby zbadać palpacyjnie, czyli za pomocą palców, czy gruczoł krokowy nie uległ powiększeniu. Wszelkie zmiany anatomiczne powinny skłonić urologa do skierowania na biopsję fuzyjną, która pozwala w niezwykle precyzyjny sposób określić, czy mamy do czynienia z nowotworem prostaty. Kolejną kluczową metodą diagnostyczną jest badanie PSA. Ma ono na celu określenie stężenia białek produkowanych przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego we krwi pacjenta. Wysoki poziom PSA może, ale nie musi świadczyć o raku prostaty. Bardzo często stężenie białek produkowanych przez komórki nabłonkowe stercza jest podwyższone przez infekcje bakteryjne pęcherza, stosowanie niektórych leków lub intensywną aktywność fizyczną. W związku z tym pacjent nigdy nie powinien samodzielnie interpretować uzyskanych wyników laboratoryjnych, lecz zgłosić się z nimi do urologa. Tylko on może ocenić, z jaką jednostką chorobową ma do czynienia.

Leki na problemy z prostatą bez recepty

Przerost prostaty to problem, z którym boryka się wielu starszych mężczyzn. Wynika on ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie mężczyzny. Przerośnięty gruczoł krokowy bardzo często utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ uciska na cewkę moczową, co wpływa niekorzystnie na mikcję, czyli proces oddawania moczu. Problem pozostawiony sam w sobie ulega nasileniu, co powoduje jeszcze większy dyskomfort w życiu mężczyzny. Wszelkie problemy z prostatą powinny być konsultowane z urologiem. Czasem jednak zdarza się, że na wizytę musimy zaczekać kilka dni lub tygodni. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam leki na problemy z prostatą bez recepty takie jak Prostamol Uno, Doppelherz aktiv Na prostatę Forte i Olimp Prostatan. Bardzo często zawierają one cenne składniki roślinne, które przynoszą ulgę mężczyznom dotkniętym problemami z prostatą.

Profilaktyka chorób prostaty

W profilaktyce chorób prostaty kładzie się szczególny nacisk na kilka aspektów, należą do nich:

  • ograniczenie spożycia mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, gdyż stanowią one bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu przyczyniających się do uszkodzenia komórek prostaty. Ich nadmiar w diecie prowadzi do miażdżycy, która z kolei może spowodować przerost stercza;
  • zdrowa dieta obfitująca w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w orzechach, siemieniu lnianym, kukurydzy i słoneczniku. Do codziennego menu należy włączyć także produkty bogate w witaminę E, cynk, selen, witaminę C i beta-karoteny. We wspomniane składniki obfitują owoce i warzywa (pietruszka, dynia, marchewka, maliny, borówki etc.);
  • ograniczenie spożycia alkoholu, który przyczynia się do zwiększonej produkcji prolaktyny powodującej gruczolaka stercza;
  • rzucenie papierosów;
  • regularna aktywność fizyczna, w tym dłuższe spacery i jazda na rowerze.

Inne choroby prostaty

Rak prostaty nie jest jedynym schorzeniem, które daje obraz kliniczny w postaci przerostu gruczołu krokowego i podwyższonego poziomu PSA we krwi. Szacuje się, że 2/3 mężczyzn skarżących się na problemy z prostatą, w rzeczywistości zmaga się z zapaleniem prostaty. Schorzenie to może pojawić się w każdym wieku, także u młodych panów, ponieważ jego podłoże ma charakter infekcji. Za zapalenie prostaty na ogół odpowiadają mikroorganizmy chorobotwórcze, które wnikają do gruczołu krokowego pomimo obecności torebki o funkcji ochronnej. Bakterie przedostają się tam wraz z krwią lub namnażają się w moczu.

Zapalenie gruczołu krokowego może mieć związek z bakteriami, które przedostały się do organizmu mężczyzny podczas niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Szczególnie niebezpieczna jest dwoinka rzeżączki. Warto podkreślić, iż zapalenie prostaty nie zawsze ma charakter bakteryjny. Czasem stoją za nim drożdżaki.

Za zapalenie gruczołu krokowego może też odpowiadać zastój wydzieliny, która stanowi element składowy spermy. Gdy do wytrysku dochodzi zbyt rzadko lub zawiesina jest wytwarzana w nadmiernej ilości, może pojawić się stan zapalny, a wraz z nim przerost stercza.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.