Jak chronić oczy przy pracy na komputerze?
XXI wiek to czas postępującej informatyzacji, dziś w sieci załatwiamy wiele spraw związanych z życiem codziennym. Możemy opłacić rachunki za pośrednictwem konta bankowego, zamówić wymarzoną sukienkę, nauczyć się wyplatać wiklinowy kosz, rozliczyć podatek, zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, zdobywać wiedzę w ramach e-wykładów. Internet otwiera przed nami wiele możliwości. Niestety, długotrwała praca przed ekranem komputera wpływa negatywnie na nasz wzrok. Może prowadzić do zespołu suchego oka, a nawet pogorszenia widzenia. Jak chronić oczy przy pracy na komputerze?
- Jak długotrwałe patrzenie w ekran wpływa na wzrok?
- Możliwe dolegliwości spowodowane pracą przed komputerem
- Jak wzmacniać oczy?
- Jak dbać o oczy?
- Jak działają okulary do pracy przy komputerze?
- Kiedy sięgnąć po krople do oczu?
Jak długotrwałe patrzenie w ekran wpływa na wzrok?
Dziś niemal w każdym domu można znaleźć przynajmniej jeden komputer. W dobie pandemii COVID-19 pełni on wiele cennych funkcji. Pozwala kontaktować się ze znajomymi, mimo izolacji społecznej możemy zobaczyć się na kamerce i swobodnie porozmawiać. Za pośrednictwem internetu załatwiamy też wiele spraw w urzędach, korzystamy z konsultacji lekarskiej, wykonujemy pracę, współdzieląc z kolegami dokumenty na chmurze. Komputer odgrywa dziś kluczową rolę w nauczaniu zdalnym. Za jego pośrednictwem możemy zrobić bezpieczne zakupy i wybrać odpowiadającą nam formę dostawy. Niestety, długotrwałe patrzenie w ekran wpływa negatywnie na wzrok. Ze względu na wzrost wykorzystania komputera w życiu codziennym coraz więcej osób skarży się na pogorszenie ostrości widzenia, pogłębienie wcześniej istniejących wad wzroku i zespół suchego oka.
Możliwe dolegliwości spowodowane pracą przed komputerem
Choć mogłoby się wydawać, że to promieniowanie emitowane przez monitor komputera wpływa destrukcyjnie na nasz wzrok, to w rzeczywistości szkodliwy jest sam charakter pracy. Gdy korzystamy z laptopa, przez kilka godzin nasz wzrok jest skupiony na pewnym obiekcie w stałej odległości, co skutkuje zwiotczeniem mięśni gałki ocznej. W rezultacie osoba, która pracuje przed komputerem, często ma problem z akomodacją, czyli dostosowaniem widzenia do różnej odległości oglądanych przedmiotów. Jej wzrok i ostrość widzenia ulegają pogorszeniu.
Drugim problemem, który warto poruszyć, jest nieustanne wpatrywanie się w monitor komputera, co pociąga za sobą rzadkie mruganie. Tymczasem ten odruch, który ukształtowała w nas ewolucja, pełni bardzo ważną funkcję. Gdy mrugamy oczami, nawilżamy rogówkę oka, ponieważ ruch naszych powiek przyczynia się do rozprowadzenia wydzieliny łzowej. Wiele osób, które pracują przy wykorzystaniu komputera, cierpi na zespół suchego oka. Jest on niezwykle dokuczliwy, szczególnie daje się we znaki ludziom, u których zdiagnozowano wadę wzroku i muszą oni nosić soczewki kontaktowe.
Problemy ze wzrokiem, które powstają w wyniku długotrwałej pracy przed ekranem komputera, mogą manifestować się pieczeniem oczu, wrażeniem piasku pod powiekami (zespół suchego oka) oraz nawracającymi migrenami (problemy z akomodacją wynikające ze zwiotczenia mięśni gałki ocznej).
Jak wzmacniać oczy?
Witaminy wspomagające wzrok powinny przyjmować wszystkie osoby, które pracują głównie przed ekranem komputera. Nasza siatkówka zawiera komórki światłoczułe, które przez cały dzień pracują na wysokich obrotach. Do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest witamina A i luteina. Wprawdzie substancje te dostarczamy swojemu organizmowi wraz z przyjmowanym pokarmem, ale często ich ilość jest nieadekwatna do prowadzonego przez nas stylu życia. W związku z tym warto rozważyć wdrożenie preparatów zawierających witaminy wspomagające wzrok. Należy jednak pamiętać, iż należy stosować je jako uzupełnienie zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Bogatym źródłem witaminy A są marchewki i dynie. Natomiast luteinę znajdziemy w nektarynkach, jagodach leśnych, jeżynach i malinach. Preparaty wspomagające wzrok oprócz witaminy A, zeaksantyny i luteiny bardzo często zawierają też cenne minerały, antyoksydanty oraz dobroczynne substancje pochodzące z ziół. Na szczególną uwagę zasługują następujące produkty:
Jak dbać o oczy?
Oczy zmęczone długotrwałą pracą przed ekranem komputera wymagają krótkich i prostych ćwiczeń. W ciągu dnia pamiętaj o tym, aby regularnie, najlepiej co godzinę udać się na 5-minutową przerwę. W tym czasie odejdź od komputera, zanieś dokumenty do koleżanki, która pracuje w pokoju obok. Możesz też skserować coś na urządzeniu wielofunkcyjnym, spojrzeć przez okno w dal. Zaleca się też proste ćwiczenia na oczy, które obejmują:
- otwieranie oczu i patrzenie w dal;
- patrzenie w górę, w dół, w lewo, w prawo i na skos we wszystkich wspomnianych kierunkach;
- obracanie oczami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara;
- obracanie oczami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara;
- zakrycie oczu dłońmi, aby umożliwić im odpoczynek.
- Wyrób medyczny leczniczy
- Krople
- Suplement diety
- Kapsułki
- 30 kapsułek
Jak działają okulary do pracy przy komputerze?
Nawet jeśli nie zdiagnozowano u ciebie żadnej wady wzroku, możesz zakupić specjalistyczne okulary do pracy przy komputerze. Są one zbudowane z kilku powłok, które mają za zadanie chronić nasze oczy. Za najważniejszą uchodzi antyrefleksyjna, która ma za zadanie zabezpieczać wzrok przed szkodliwymi falami wytwarzanymi przez ekran komputera. Osoby, które korzystają z okularów z powłoką antyrefleksyjną, chronią swoje oczy przed zmęczeniem wynikającym z długotrwałej pracy z użyciem laptopa. Jednocześnie zabezpieczają rogówkę przed nadmiernym wysuszeniem i pozwalają wykonywać swoje obowiązki w komfortowym warunkach. Nowoczesne okulary do pracy przy komputerze zawierają dziś też powłokę antyelektromagnetyczną, która zapobiega zgubnemu wpływowi promieniowania elektromagnetycznego na nasz wzrok. Dzięki niej nasze oczy męczą się mniej, a ostrość i kontrast widzenia utrzymują się na wysokim poziomie. Natomiast powłoka antystatyczna ma za zadanie zapobiec osadzeniu się cząsteczek kurzu, które mogą powodować silną reakcję alergiczną u osób zmagających się z uczuleniem. Dobrze, aby okulary do pracy przy komputerze zawierały też powłokę hydrofobową, która zapobiega zaparowywaniu szkieł.
Kiedy sięgnąć po krople do oczu?
W związku z tym, iż wielogodzinne korzystanie z komputera ogranicza naturalny odruch mrugania, może doprowadzić do zespołu suchego oka. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się krople do oczu o właściwościach nawilżających rogówkę. Na szczególną uwagę zasługują następujące produkty:
- Hyabak krople do oczu to tzw. sztuczne łzy, które przynoszą ulgę zmęczonym oczom;
- Thealoz Duo krople do oczu to hipotonicznym roztwór o neutralnym pH przeznaczony do oczu;
- Zuma Świetlik Plus krople do oczu to krople o działaniu łagodzącym, które przywracają komfort osobom skarżącym się na zmęczenie oczu.