Przeziębienie, grypa czy COVID-19 – jak rozróżnić?
W tegorocznym sezonie jesienno-zimowym wielu Polaków zastanawia się, jak odróżnić koronawirus od zwykłej grypy. Obraz jeszcze bardziej komplikują przeziębienia, które występują w tym samym czasie. Przeziębienie, grypa czy COVID-19 – co jest przyczyną twojego złego samopoczucia? W naszym artykule przygotowaliśmy konkretne wskazówki, które mogą okazać się pomocne w prawidłowym rozpoznaniu choroby.
- Co wywołuje przeziębienie, grypę i COVID-19?
- Jak odróżnić objawy przeziębienia, grypy i koronawirusa?
- Podobieństwa i różnice w przebiegu zachorowań
- Kiedy przeprowadzić test na COVID-19?
- Różnica w leczeniu
Co wywołuje przeziębienie, grypę i COVID-19?
Wszystkie trzy wyżej wymienione schorzenia mają podłoże wirusowe. Patogeny, które je wywołują, przenoszą się drogą kropelkową i dają podobne objawy. To znacznie utrudnia pracę lekarzom, którym nierzadko ciężko na podstawie samych objawów wskazać przypadłość, z którą boryka się pacjent. To, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia, są w stanie wykazać jedynie badania laboratoryjne. Za każdą z wyżej wspomnianych przypadłości stoi bowiem inny patogen.
Grypę wywołują wirusy grypy, które wykazują dużą zmienność, dlatego przechorowanie grypy w zeszłym roku nie chroni nas przed ponowną infekcją w tym sezonie. Specjaliści starają się jednak przewidzieć, z jakim rodzajem wirusa grypy będą mieli do czynienia na poszczególnych półkulach w sezonie jesienno-zimowym. W oparciu o swoje prognozy opracowują szczepionki, które zmniejszają ryzyko infekcji. Osoby, które zaszczepiły się na grypę, a wykazują objawy grypopodobne, prawdopodobnie borykają się z przeziębieniem lub COVID-19. Jednak pod uwagę należy brać także opcję, że szczepionka na grypę w naszym przypadku okazała się nieskuteczna.
Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, za którą mogą stać różne wirusy, najczęściej są to jednak rinowirusy. Inne patogeny odpowiedzialne za przeziębienie to:
- wirus paragrypy;
- wirus RSV;
- adenowirusy;
- enterowirusy;
- metapneumowirusy;
- koronawirusy.
Jak widać, koronawirusy nie są nam obce, znamy się z nimi od lat. Ich zdecydowana większość nie stanowi zagrożenia. Niestety, pod koniec ubiegłego roku media obiegła informacja o tajemniczym wirusie, który powoduje poważną infekcję górnych dróg oddechowym w chińskiej prowincji Wuhan. Ta charakteryzowała się dość wysoką śmiertelnością na tle zwykłej grypy, ale stosunkowo niską na tle SARS czy MERS. Szczegółowe badania wykazały, iż za tajemniczą infekcją stoi SARS-CoV-2, zwany w skrócie COVID-19. To koronawirus pochodzenia odzwierzęcego, który jest dużo groźniejszy niż inni jego pobratymcy, którzy wywołują dobrze znane nam przeziębienie.
Jak odróżnić objawy przeziębienia, grypy i koronawirusa?
Podobieństwa i różnice w przebiegu zachorowań mogą pomóc ci w postawieniu prawidłowej wstępnej diagnozy, która następnie musi zostać potwierdzona przez lekarza na podstawie przeprowadzonych testów laboratoryjnych. Zarówno grypa, jak i przeziębienie czy COVID-19 mogą dać objawy mieszczące się na szerokiej skali. U części pacjentów infekcja przebiega gwałtownie, niezależnie od czynnika, który ją wywołał. U innych w miarę lekko, nie brakuje też osób, które nie zdradzają żadnych objawów.
Podobieństwa i różnice w przebiegu zachorowań
Przeziębienie, grypa i COVID-19 dają podobne objawy.
- gorączka i dreszcze;
- kaszel;
- zmęczenie;
- ból gardła;
- ból mięśni;
- ból głowy;
- trudności w oddychaniu;
- u dzieci mogą też wystąpić wymioty oraz biegunka.
Znaczna utrata smaku i węchu to objawy typowe dla COVID-19. Jeśli smak i węch są częściowo upośledzone przez katar, ale wciąż odczuwasz je w jakimś stopniu, prawdopodobnie masz do czynienia z grypą lub zwykłym przeziębieniem. Utrata smaku i węchu bez kataru dość mocno wskazuje na COVID-19.
Kiedy przeprowadzić test na COVID-19?
Jeśli chcesz mieć pewność, co jest czynnikiem odpowiedzialnym za infekcję, musisz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby ten po przeprowadzeniu wywiadu wystawił skierowanie na badania diagnostyczne. W przypadku COVID-19 zaleca się teleporadę, aby nie narażać innych chorych na kontakt z tym niebezpiecznym patogenem. Jeśli lekarz stwierdzi, że twoje objawy dość mocno wskazują na COVID-19, wystawi ci elektroniczne skierowanie na badanie, które możesz wykonać we wskazanych punktach diagnostycznych. Skierowanie uprawnia cię do darmowego testu na COVID-19, jego koszt pokrywa bowiem NFZ. Możesz też udać się na własną rękę do punktu wymazowego, gdzie po uiszczeniu stosownej opłaty, pobrany zostanie od ciebie materiał biologiczny do dalszych badań. Testy antygenowe zaleca się w przypadku pacjentów z objawami infekcji COVID-19, natomiast testy Real Time PCR, które stwierdzają obecność materiału genetycznego wirusa w organizmie, wykonuje się u pacjentów bezobjawowych, którzy mieli kontakt z osobą chorą. Badanie ma sens tylko wtedy, gdy od czasu kontaktu z osobą chorą upłynęło co najmniej 6 dni.
Różnica w leczeniu
W przypadku lekkiego przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym tak naprawdę nie stosuje się żadnych wysoko specjalistycznych leków. Zaleca się przyjmowanie niesterydowych leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Paracetamol Aflofarm czy Ibuprom powinny pomóc w zbijaniu gorączki. O ile w przypadku przeziębienia czy grypy wyżej wspomniane leki są całkowicie wystarczające, o tyle w przypadku infekcji COVID-19 trzeba pamiętać jeszcze o kwasie acetylosalicylowym. Ten groźny patogen przyczynia się bowiem do zagęszczenia krwi, a leki z kwasem acetylosalicylowym takie jak Aspirin rozrzedzają krew i tym samym zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.
W przypadku ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112, aby wezwać pogotowie. Wystąpienie duszności może bowiem zagrażać życiu i stanowić przesłankę do podłączenia pod tlen lub respirator. Choremu, który ciężko przechodzi infekcję COVID-19, w szpitalu podaje się przeciwciała pozyskane z osocza ozdrowieńców, które aktywnie zwalczają patogen. Lekarz może też zadecydować o zaordynowaniu pacjentowi któregoś z przebadanych wcześniej leków, które zostały zatwierdzone do walki z COVID-19.