Co brać na nadciśnienie?
Spis treści:
- Objawy nadciśnienia tętniczego
- Przyczyny nadciśnienia tętniczego
- Leki na obniżenie ciśnienia krwi
- Preparaty na nadciśnienie bez recepty
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która występuje w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Choroba jest o tyle podstępna, że przez dłuższy czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów, przez co rozwija się po cichu i pozostaje nieleczona. Jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób sercowo–naczyniowych.
Nadciśnienie tętnicze to główny czynnik przedwczesnych zgonów w skali globalnej. O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy ciśnienie krwi w tętnicach przekracza normy wyznaczone dla danej grupy wiekowej. Wartość ciśnienia określają dwa parametry:
- wartość skurczowa (ciśnienie górne)
- wartość rozkurczowa (ciśnienie dolne)
Ciśnienie tętnicze to ciśnienie, jakie wytwarza krew przepływająca przez główne tętnice.
Optymalne ciśnienie tętnicze u zdrowego młodego człowieka wynosi 120/80. Za prawidłowe uważa się ciśnienie 130/85, za wysokie prawidłowe natomiast 130-139/85-89. Osoba w średnim wieku, w dobrej kondycji może mieć ciśnienie 135/90. W nadciśnieniu tętniczym wyróżnia się trzy okresy :140-159/90-99; 160-179/100-109; 180/110 mmHg.
Nieleczone nadciśnienie może przyczynić się do rozwoju chorób serca, przerostu lewej komory serca, demencji, spowodować udar mózgu i niewydolność nerek. Leczenie nadciśnienia zmniejsza ryzyko tych chorób, ale wystąpienie części z nich zależy od współistnienia innych czynników ryzyka miażdżycy (stwardnienia ścian naczyń tętniczych). Nadciśnienie tętnicze może również wpływać na narząd wzroku i powodować zmiany siatkówki lub ślepotę. Ciśnienie krwi w naturalny sposób rośnie w miarę postępującego procesu starzenia się i dlatego do rozwoju nadciśnienia dochodzi u osób w średnim wieku.
Objawy nadciśnienia nie są łatwe do rozpoznania: 50 procent osób dotkniętych nadciśnieniem nie jest świadomych swojej choroby. Z tego powodu nadciśnienie rozpoznawane jest zazwyczaj podczas rutynowego badania. Rozpoznanie odbywa się zarówno na podstawie pomiarów gabinetowych, jak i domowych. Zdarza się, że mamy do czynienia z tzw. syndromem białego fartucha, który polega na występowaniu wysokich wartości ciśnienia tętniczego tylko podczas wizyty u lekarza. Wówczas taka osoba musi dokonywać samodzielnych pomiarów ciśnienia w domu i na ich podstawie można zweryfikować rzeczywistą wartość ciśnienia tętniczego.
Leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko zawału o 20%, a udaru o 40%, może pozwolić zachować pełną sprawność przez wiele lat. Normalizowanie ciśnienia tętniczego może również wywołać dolegliwości niezależne od konkretnej grupy leków a związane z obniżeniem podwyższonego od dłuższego czasu ciśnienia. Często trzeba od nowa przyzwyczajać się do prawidłowego ciśnienia. W nocy ciśnienie tętnicze jest najczęściej nieco niższe niż w ciągu dnia natomiast praca fizyczna i stres psychiczny mogą zwiększyć wartości ciśnienia tętniczego w ciągu kilku minut. U człowieka zdrowego ciśnienie tętnicze zwiększa się jednak tylko na krótki czas np. w trakcie wysiłku fizycznego po czym szybko normalizuje się.
Objawy nadciśnienia tętniczego
- Lek
- Tabletki
- Lek ziołowy
- Płyn
Większość chorych nie wykazuje objawów po za podwyższonym ciśnieniem krwi. U części pacjentów z nadciśnieniem mogą wystąpić:
- pulsujące bóle głowy
- szumy uszne
- zawroty głowy
- zaburzenia widzenia
- kołatanie serca
- męczliwość
- zaburzenia snu,
- uderzenia gorąca z zaczerwieniem twarzy
- obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej
- nudności
- obrzęki kończyn
- potliwość
W nadciśnieniu tętniczym wtórnym objawy są uzależnione od przyczyny, która wywołała chorobę.
Na obecność wtórnego nadciśnienia tętniczego mogą wskazywać
- wyczucie w badaniu dotykowym powiększenia nerek
- nieprawidłowe wyniki badania dna oka
- objawy wskazujące na przerost lewej komory serca
- osłuchowo stwierdzona obecność szmerów sercowych
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter pierwotny i wtórny. U ponad 90% wszystkich dorosłych chorych na nadciśnienie pierwotne, czyli takie którego bezpośredniej przyczyny nie da się ustalić. Uważa się, że do powstania pierwotnej postaci nadciśnienia tętniczego przyczyniają się zarówno czynniki środowiskowe jak i genetyczne. U dzieci proporcje występowania nadciśnienia tętniczego o charakterze wtórnym i pierwotnym są odwrotne. Za nadciśnienie tętnicze wtórne odpowiadają:
- choroby nerek
- choroby tętnic-zwężenie tętnicy nerkowej jest jedną z częściej występujących przyczyn wtórnego nadciśnienia tętniczego
- rzucawka lub stan przedrzucawkowy
- obturacyjny bezdech senny
- wrodzone zwężenie aorty
- schorzenie gruczołów dokrewnych (tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, nadnercza)
- schorzenie układu nerwowego
- stres o dużym natężeniu
- nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów.
Czynniki ryzyka, które podnoszą prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia tętniczego to:
- otyłość brzuszna
- stres
- cukrzyca
- nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze i nadmierna ilość sodu
- wiek: dla mężczyzn >55, dla kobiet >65 rok
Nadciśnienie może być wywołane stosowaniem niektórych leków w tym doustnych środków antykoncepcyjnych, steroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, niektórych preparatów łagodzących objawy przeziębienia, a także przez alkohol.
Leki na obniżenie ciśnienia krwi
Leczenie nadciśnienia tętniczego ma głównie na celu zapobiegać powikłaniom do jakich choroba ta może doprowadzić. O sposobie i metodzie leczenia nadciśnienia tętniczego w głównej mierze decydują:
- wysokość ciśnienia tętniczego
- rodzaj nadciśnienia
- obecność chorób współistniejących
- obecność i rodzaj ewentualnych powikłań i uszkodzeń narządów wewnętrznych
- wiek pacjenta
Nadciśnienie tętnicze wymaga leczenia farmakologicznego pod kontrolą lekarza. Jeśli u chorego występuje łagodne nadciśnienie oraz brak jest czynników ryzyka, to leczenie polega na zmianie stylu życia. Leczenie farmakologiczne zaś wdraża się, jeśli podjęte dotychczas działania nie przynoszą efektów. W przypadku, gdy ciśnienie tętnicze jest wysokie i bardzo wysokie oraz występują dodatkowe czynniki ryzyka konieczne jest:
- stosowanie leków hipotensyjnych
- modyfikacja czynników ryzyka i stylu życia
Najczęściej stosowane grupy leków na nadciśnienie to:
- diuretyki
- beta-blokery
- inhibitory ACE
- blokery kanału wapniowego
- blokery kanału wapniowego
- blokery receptora angiotensyny
Leczenie nadciśnienia tętniczego wiąże się czasami z koniecznością przyjmowania kilku tabletek dziennie, ale jest również możliwość stosowania preparatów złożonych, będących połączeniem kilku leków w jednej tabletce. Jest bardzo trudne do leczenia, według statystyk liczba chorych rośnie w zatrważającym tempie. Niepowodzenie terapii wynika z nieprawidłowego doboru leków czy nieregularnego ich zażywania.
- Lek
- Tabletki
- Lek ziołowy
- Płyn
Preparaty na nadciśnienie bez recepty
W leczeniu nadciśnienia tętniczego pomocniczą rolę odgrywa fitoterapia. Najczęściej stosowanymi surowcami roślinnymi są:
- kwiatostan i owoce głogu - wzmacniają mięsień sercowy, zwiększają siłę skurczów serca i częstotliwość skurczów serca, normalizują rytm pracy serca, obniżają ciśnienie krwi, rozszerzają naczynia wieńcowe i obwodowe
- ziele serdecznika - działa zarówno uspokajająco jak i hipotensyjnie, zmniejsza częstość skurczów mięśnia sercowego, ma zastosowanie w leczeniu nerwicy serca
- czosnek - działa hipotensyjnie, przeciwzakrzepowo, poprawia profil lipidowy, obniża ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych
- jemioła - obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, może być stosowana w chorobie wieńcowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca
- surowce roślinne o działaniu uspokajającym
Ważnym elementem leczenia nadciśnienia jest wyeliminowanie czynników środowiskowych m.in. nadmiernego i długotrwałego napięcia nerwowego.
Surowce roślinne tj. korzeń waleriany, szyszka chmielu, liść melisy są zalecane jako uzupełnianie terapii, szczególnie u pacjentów z nerwicą serca.
W aptece dostępne są leki na nadciśnienie bez recepty, które pomogą obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć objawy wysokiego ciśnienia takie jak: kołatanie serca, mroczki, ból głowy np.: Cardiomin B6, Intractum Crataegi, Cravisol, Intractum Visci, Tabletki tonizujące Labofarm, Medagrin, Resveratol, Cardiol C, Krople nasercowe Neocardin.
Jeśli dolega nam zbyt wysokie ciśnienie krwi warto sięgnąć po tabletki, które w swoim składzie zawierają takie pierwiastki jak: potas, magnez, wapń np. jak: Aspargin, Potazek, Magne B6, Katelin+SR.
Wspomagają one prawidłową pracę mięśnia sercowego, a także pozwalają utrzymać prawidłową równowagę elektrolitową w naszym organizmie. To wszystko wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia krwi. W utrzymaniu prawidłowego ciśnienia pomagają preparaty z kwasami omega 3 np. Gold Omega3. Preparaty te polecane są szczególnie u osób znajdujących się w grupie ryzyka jako profilaktyka nadciśnienia.
Istotną częścią zarówno leczenia, jak i profilaktyki nadciśnienia krwi, są regularne pomiary ciśnienia krwi. Przestrzeganie poniższych zaleceń pomoże ci obniżyć ciśnienie tętnicze krwi:
- utrzymuj wskaźnik masy ciała BMI poniżej 25 u osób otyłych utrata 3kg wiąże się z obniżeniem ciśnienia o 7/4 mmHg
- nie dosalaj potraw podczas gotowania ani w trakcie jedzenia, unikaj słonych pokarmów takich jak: paluszki, chrupki, orzeszki solone
- stosuj zasady zdrowej diety: owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso
- zapewniaj organizmowi dzienna dawkę kwasów tłuszczowych omega6 (słonecznik, kukurydza, soja) i omega 3 (tłuste ryby, sardynka, makrela, śledź, łosoś)
- regularnie uprawiaj sport - korzyść przyniesie już codzienny 20 minutowy spacer
- unikaj używek: papierosów i alkoholu
- unikaj stresu