Ibuprofen a paracetamol. Porównanie działania
Przez Przemysław Nowicki 12.11.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94 %) Na podstawie: 6 ocen

Ibuprofen a paracetamol. Porównanie działania

Spis treści:

  1. Czym się różnią paracetamol i ibuprofen?
  2. Co lepsze ibuprofen czy paracetamol?
  3. Kiedy brać ibuprofen, a kiedy paracetamol?
  4. Czy paracetamol można łączyć z ibuprofenem?
  5. Leki z ibuprofenem
  6. Leki z paracetamolem
  7. Ibuprofen a paracetamol – najważniejsze informacje w pigułce

Ibuprofen i paracetamol to dwa popularne w Polsce leki, które łączą w sobie działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Sięgamy po nie, gdy temperatura naszego ciała niepokojąco wzrasta, np. przy grypie i przeziębieniu. Ibuprofen a paracetamol – zapraszamy was na porównanie ich działania.

Czym się różnią paracetamol i ibuprofen?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Wykazano, iż paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jak działa paracetamol? Okazuje się, że hamuje ból, ponieważ powstrzymuje syntezę jednego z enzymów – cyklooksygenazy COX-3, która odgrywa kluczową rolę w powstawaniu tego typu dolegliwości. Ponadto paracetamol hamuje również produkcję prostaglandyn, czyli substancji, które w przypadku kobiet odpowiadają m.in. za bolesne skurcze mięśni gładkich macicy podczas okresu. To właśnie owym skurczom towarzyszy silny ból, który nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie.

Aby wykazać różnice między tymi dwoma popularnymi lekami, przyjrzymy się teraz, jak działa ibuprofen. W badaniach naukowych stwierdzono, iż ibuprofen blokuje cyklooksygenazę 2, przez co łagodzi stan zapalny w organizmie. Warto podkreślić, iż paracetamol nie wykazuje tego typu aktywności. Jednocześnie ibuprofen hamuje syntezę cytokin IL1, IL6 i TNF, przyczyniając się w ten sposób do zbicia gorączki. Ibuprofen powoduje powstrzymanie syntezy prostaglandyn na terenie podwzgórza, przez co można go stosować przy bólu miesiączkowym.

Co lepsze ibuprofen czy paracetamol?

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen to leki, których bezpieczeństwo stosowania zostało potwierdzone. Paracetamol jest obecny na rynku nieco dłużej. Został wynaleziony w 1950 roku, zatem liczy sobie 70 lat. W 1983 roku został uznany za bezpieczny, a Światowa Organizacja Zdrowia zaczęła go rekomendować jako „lek pierwszego wyboru”. Udowodniono, że paracetamol nie przyczynia się do powstania uszkodzeń w obrębie błony śluzowej żołądka. Ten popularny lek jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu wraz z moczem.

Z kolei ibuprofen został wynaleziony w 1962 roku, a w 1989 uznano go za lek bezpieczny. Mimo to dopiero 10 lat później, w 1999 roku przyznano ibuprofenowi certyfikat, który poświadcza, iż stanowi on lek bezpieczny dla małych dzieci. Od 2004 roku ibuprofen widnieje na liście leków dopuszczonych do użycia w przypadku niemowląt, które ukończyły 3. miesiąc życia.

Kiedy brać ibuprofen, a kiedy paracetamol?

Ibuprofen, w przeciwieństwie do paracetamolu, wykazuje działanie przeciwzapalne. Tak naprawdę jest to największa różnica między tymi dwoma popularnymi lekami. Jeśli borykamy się z dolegliwością o podłożu zapalnym, np. z zapaleniem zatok, to ibuprofen zadziała lepiej, ponieważ posiada aktywność przeciwzapalną. W tej sytuacji gorzej sprawdzi się natomiast paracetamol, który posiada tylko aktywność przeciwbólową i przeciwgorączkową.

Jeśli natomiast borykamy się z bólem miesiączkowym, który jest spowodowany przez skurcz mięśni gładkich macicy, to zarówno paracetamol, jak i ibuprofen przyniosą ulgę. Przy czym w przypadku ibuprofenu mamy do czynienia z lekiem aż 3-krotnie silniejszym, ponieważ wykazuje on nie tylko działanie przeciwbólowe, ale też przeciwzapalne.

Kiedy paracetamol, a kiedy ibuprom

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen mogą być stosowane u dzieci. Są to leki bezpieczne, o dobrze poznanym mechanizmie działania. Na rynku istnieją od kilkudziesięciu lat, przez co zostały dość dobrze poznane.

W związku z tym, że ibuprofen wykazuje aktywność przeciwzapalną, można go też podawać osobom, u których wystąpiło zakażenie dróg oddechowych, nawet jeśli nie towarzyszy mu gorączka. Ibuprofen przynosi szybką ulgę, łagodząc ból.

Istnieją jednak sytuacje, w których raczej odradza się ibuprofen, a zaleca paracetamol. Należą do nich:

  • bóle brzucha;
  • wymioty;
  • zakażenia dróg moczowych.

W przypadku paracetamolu specjaliści są zgodni, jest to lek całkowicie bezpieczny, który można stosować bez obaw w każdej sytuacji klinicznej, także w ciąży. Należy przy tym zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania paracetamolu jest uczulenie na ten popularny lek. Naukowcy zauważyli też, że paracetamol może wchodzić w interakcje z lekami przeciwwirusowymi, w tym acyklowirem. Należy to mieć na uwadze i lepiej w takiej sytuacji sięgnąć po ibuprofen. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż paracetamol nie należy do substancji gastrotoksycznych.

Czy paracetamol można łączyć z ibuprofenem?

Co ciekawe, okazuje się, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do stosowania równolegle ibuprofenu i paracetamolu. W niektórych przypadkach wręcz zaleca się taki duet, ponieważ terapia skojarzona przynosi lepsze rezultaty. Jednocześnie nie wykazuje przy tym żadnych efektów ubocznych czy toksycznych. Jeśli dziecko silnie gorączkuje i paracetamol nie przynosi pożądanej poprawy, warto skonsultować to z lekarzem. Gdy wyrazi on zgodę, można zastosować następującą kurację:

  • o północy podajemy paracetamol przeliczony na masę ciała dziecka;
  • o 4 nad ranem ordynujemy dziecku ibuprofen po uprzednim przeliczeniu na masę ciała dziecka;
  • o 8 rano paracetamol w dawce korespondującej z masą ciała dziecka.

Leki z ibuprofenem

Ibuprofen stanowi substancję aktywną takich leków przeciwbólowych jak:

Leki z paracetamolem

Do najpopularniejszych leków zawierających paracetamol należą:

Ibuprofen a paracetamol – najważniejsze informacje w pigułce

Jak widać, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – co lepsze ibuprofen czy paracetamol? Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, kiedy brać ibuprofen, a kiedy paracetamol, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jeśli nie wiesz, jak działa ibuprofen lub jak działa paracetamol, zawsze możesz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Zawarto w niej wszystkie niezbędne informacje, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru. Jak widać, to czym się różnią paracetamol i ibuprofen to działanie przeciwzapalne, które wykazuje tylko ibuprofen.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.