Pielęgnacja skóry twarzy zimą
Przez Przemysław Nowicki 12.11.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90%) Na podstawie: 13 ocen

Pielęgnacja skóry twarzy zimą

Spis treści:

  1. Dlaczego skóra zimą się przetłuszcza?
  2. Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?
  3. Jak dbać o skórę twarzy na mrozie?
  4. Dermokosmetyki chroniące skórę twarzy
  5. Jak chronić skórę twarzy?

Zima to niezwykle trudna pora roku dla naszej skóry. Z jednej strony dużo przebywamy w pomieszczeniach, w których korzystamy z centralnego ogrzewania. Suche i ciepłe powietrze wyciąga z naszej cery wodę, przyczyniając się do jej wysuszenia. Z drugiej wychodzimy na mróz, gdzie słabo natłuszczona skóra może piec z zimna. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry twarzy zimą?

Dlaczego skóra zimą się przetłuszcza?

Skóra może bronić się przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, z którymi mamy do czynienia zimą, nasilając produkcję łoju. Wytwarzane sebum zawiera substancje zaliczane do emolientów, które tworzą na powierzchni cery warstwę ochronną zapobiegającą przeznaskórkowej utracie wody. Niestety, nadmiar łoju może przyczynić się do przetłuszczania skóry i zatykania ujścia gruczołów łojowych, co z kolei skutkuje powstawaniem zaskórników oraz wyprysków. Jak do tego nie dopuścić?

Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?

Zimą musisz skrupulatnie obserwować swoją skórę. Nie każda z nas musi zmieniać kosmetyki na te o bardziej treściwej formule. Jeśli jednak zauważysz, że skóra stała się sucha i nieprzyjemnie szorstka, w niektórych miejscach wręcz odstają ci suche skórki, to znak, że musisz zaopatrzyć się w dobry krem do twarzy. Powinien on zawierać dwie grupy substancji. Pierwszą z nich stanowią humektanty, które wykazują zdolność do wiązania wody w skórze, zaliczamy do nich m.in. kwas hialuronowy. Drugą są emolienty, czyli substancje o działaniu natłuszczającym, które pozostawiają na naszej cerze warstwę okluzyjną, która chroni ją przed przeznaskórkową utratą wody. Takie działanie wykazują m.in.: alkohole tłuszczowe, oleje roślinne, ceramidy, kwasy tłuszczowe i gliceryna.

Jak dbać o skórę twarzy zimą

Pielęgnacja skóry twarzy zimą powinna obejmować także ochronę przed słońcem. Niestety, wiele kobiet wraz z końcem lata odkłada kremy z filtrem przeciwsłonecznym. To mit, że zimą nasza cera jest bezpieczna bez żadnej ochrony. Promienie słoneczne docierają do nas nawet w najbardziej pochmurny dzień. Ekspozycja na promienie UV jest może nieco mniejsza, w końcu zimą chodzimy w ciepłych ubraniach, zasłaniając ciało przed mrozem, ale twarz pozostaje obszarem nieosłoniętym. Warto pamiętać, iż promienie słoneczne nie tylko przyspieszają procesy starzenia się i sprzyjają powstawaniu zmarszczek, ale też wykazują działanie mutagenne i zwiększają ryzyko rozwoju zmian nowotworowych, w tym czerniaka. Co ciekawe, w słoneczny, zimowy dzień, gdy ziemię pokrywa śnieg, możemy poparzyć skórę twarzy tak jak podczas wakacji nad morzem. Promienie UV odbijają się bowiem od śniegu niczym od blendy. Pamiętaj, aby codziennie, niezależnie od pory roku, sięgać po krem z filtrem przed wyjściem z domu. Zimą chętnie też poddajemy swoją skórę zabiegom kosmetycznym z wykorzystaniem kwasów i retinoidów, które uwrażliwiają ją na promienie UV. Jeśli poddałaś swoją twarz tego typu zabiegom anti-aging, musisz ją bezwzględnie chronić przed słońcem, nakładając krem z filtrem SPF 50.

Jak dbać o skórę twarzy na mrozie?

Zima ma niejedno oblicze. Czasem przebiega stosunkowo łagodnie, temperatury są dodatnie i można poprzestać na dobrym kremie do twarzy np. Linoeparol Sensitive krem półtłusty. Kiedy indziej kraj nawiedzają silne mrozy. Ujemne temperatury sprawiają, że nasza skóra twarzy jest sucha, szorstka i zaczerwieniona. Aby uchronić ją przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, warto sięgnąć po dermokosmetyk chroniący skórę twarzy np. Emolium Dermocare krem na wiatr i mróz.

Dermokosmetyki chroniące skórę twarzy

Jeśli masz cerę wrażliwą lub atopową, twoja pielęgnacja skóry twarzy zimą powinna obejmować dermokosmetyki. Ogromną zaletą tego rodzaju produktów jest ich formuła. Nie znajdziemy w niej sztucznych barwników, substancji zapachowych oraz innych potencjalnych alergenów. Dermokosmetyki chroniące skórę twarzy są dobrze przebadane, a ich formuły opracowane z myślą o cerach problematycznych. Wiele z nich doskonale sprawdzi się także zimą, także podczas mrozów. Poniżej przedstawiamy listę dermokosmetyków, na które warto zwrócić uwagę, kompletując zawartość kosmetyczki na chłodniejszą porę roku:

Jak chronić skórę twarzy?

Pielęgnacja skóry twarzy zimą to nie tylko dobrze dobrany krem na bazie emolientów, który oprócz nich zawiera również humektanty. To także przestrzeganie kilku prostych zasad. Przedstawiamy je w punktach poniżej.

  1. Nigdy nie myj twarzy tuż przed wyjściem z domu. Jeśli niedokładnie ją osuszysz, to na twarzy pozostaną resztki wody, które w połączeniu z mrozem i wiatrem mogą bardzo zaszkodzić twojej cerze. W skrajnych przypadkach może się to nie tylko zakończyć bólem i pieczeniem, ale też odmrożeniem.
  2. Zimą warto zrezygnować ze zbyt mocno oczyszczających żeli do mycia twarzy. Zaleca się ich zastąpienie lekką pianką myjącą lub kremem myjącym.
  3. Zimą także należy pozbywać się martwego naskórka, regularnie wykonując peeling. Zrezygnuj jednak z tych chemicznych na bazie silnych kwasów, które mogą uszkadzać naturalną barierę hydrolipidową i uwrażliwiać skórę na oddziaływanie negatywnych czynników środowiska. Najlepiej sprawdzą się peelingi drobnoziarniste oraz enzymatyczne z papainą i bromelainą.
  4. Zrezygnuj z silnie oczyszczających maseczek, które pozbawiają skórę twarzy naturalnej bariery ochronnej w postaci sebum. Jego brak czyni cerę podatną na uszkodzenia wywołane przez wiatr, mróz czy suche powietrze w pomieszczeniach z włączonym centralnym ogrzewaniem. Pielęgnacja skóry twarzy zimą powinna obejmować stosowanie nawilżających maseczek.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.