Łupież-jak go zwalczyć?
Przez Przemysław Nowicki 14.10.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86 %) Na podstawie: 10 ocen

Łupież-jak go zwalczyć?

Łupież to choroba skóry głowy polegająca na nadmiernym, drobnopłatowym złuszczaniu naskórka owłosionej skóry głowy. Jego przyczyną jest Malassezia-drożdzak naturalnie występujący na ludzkiej skórze. Łupież jest chorobą, która ma tendencję do nawracania - może wystąpić u każdego, w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Jak się pozbyć łupieżu? Jakie ma on objawy?

Łupież co go wywołuje?

Rozrostowi grzyba Malassezia, który powoduje łupież, sprzyjają m,in. zaburzenia pH skóry głowy, nieodpowiednia higiena(zbyt rzadkie mycie włosów, zły dobór szamponu ), podrażnienie naskórka, częste farbowanie włosów, nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji, niedokładne spłukiwanie szamponu do włosów , przebywanie w nadmiernie ogrzewanym pomieszczeniu.

Łupież suchy

Objawami łupieżu suchego jest odrywanie fragmentów suchego naskórka i obsypywanie ramion i pleców. Sporadyczne pojawianie się niewielkiej ilości łupieżu nie oznacza od razu choroby skóry-złuszczanie i obumieranie naskórka to naturalny proces. Dopiero nadmierne łuszczenie się i bardzo duże ilości łupieżu mogą wskazywać na chorobę skóry.

Łupież suchy charakteryzuje się wysuszoną oraz ściągniętą skórą głowy. Nasilenie się tych objawów może doprowadzić do powstania strupów na skórze głowy. Stupy obumarłego naskórka mogą tworzyć warstwy i ściśle przylegać do skóry głowy. Objawem łupieżu suchego może być również świąd głowy.

Łupież tłusty

Łupież ten różni się od suchego obecnością silnego łojotoku. Jego objawami są tłuste, żółtawe strupy. Podczas badania stwierdzone są wyraźnie rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, które wypełnione są łojowo-rogową masą. Strupy mogą stworzyć warstwy a do tego występuje uporczywy świąd głowy.

Drapanie głowy może powodować podrażnienia i powstanie w tym obszarze infekcji bakteryjnych. Ważna jest diagnoza przyczyny powstania łojotoku. Stan ten może wynikać z takich czynników jak:nadczynność hormonów androgenowych, środowiskowych lub miejscowych (wrodzona skłonność do rogowacenia ujść mieszków).

Włosom, które szybko się przetłuszczają, może towarzyszyć również wypadanie.

Łupież pstry

Łupież pstry podobnie jak pozostałe rodzaje łupieżu również wywołany jest grzybem Malassezia. W jego pierwszej fazie na ciele mogą pojawić się brunatne plamy. W tych miejscach w późniejszym okresie mogą powstać odbarwienia oraz drobnopłatowe łuszczenie. Najczęściej jego objawy pojawiają się na plecach,ramionach, klatce piersiowej oraz karku.

Łupież jak się go pozbyć?

Leczenie łupieżu pstrego polega na zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych o działaniu miejscowym lub ogólnym. W leczenie miejscowym stosowane są przede wszystkim szampony przeciwłupieżowe, które mają w składzie:siarczek selenu, ekonazol, ketokonazol i miejscowe leki przeciwgrzybicze. Celem nie jest tylko eliminowanie objawów ale również przyczyn łupieżu.

W leczeniu łupieżu suchego stosuje się nawilżające dermokosmetyki, szampony zawierające smołę pogazową, siarczek selenu i siarkę oraz kwas salicylowy.

W leczeniu łupieżu tłustego ważne jest stosowanie środków przeciwłojotokowych, kremów przeciwgrzybiczych, leków cystostatycznych, leków keratolitycznych. Wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju łupieżu są kremy łagodzące i natłuszczające oraz maści kojąco-regenerujące.

Łupież jest chorobą skóry, która może powracać po okresach remisji . Dlatego po wyleczeniu łupieżu warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry , zwracać uwagę na składy produktów, wzbogacić dietę o witaminy oraz minerały, które odżywiają skórę i włosy.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.