Jak wspomóc regenerację chrząstki stawowej?
Przez Przemysław Nowicki 29.09.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80 %) Na podstawie: 7 ocen

Jak wspomóc regenerację chrząstki stawowej?

Chrząstka to jedna z postaci tkanki łącznej. Jest żelem złożonym z wody i soli mineralnych związanym przez sieć włókien, składających się z dwóch białek: kolagenu i elastyny. Kolagen odpowiada za gęstość i wytrzymałość, a elastyna za giętkość i sprężystość chrząstki. Chrząstka jest ważną częścią stawów całego ciała. Istnieją trzy rodzaje chrząstki:

  • szklista-gładka, biała, błyszcząca warstwa pokrywająca zakończenia kości, które tworzą stawy
  • włóknista-budują np. łąkotki w stawach kolanowych, pełni funkcje amortyzujące
  • sprężysta-zawiera w sobie dużą ilość włókien elastycznych, buduje nos, małżowinę uszną.

Chrząstka stawowa nie jest unerwiona i nie ma naczyń krwionośnych, przez co jej odżywianie następuje głównie poprzez płyn stawowy.

Jest elastyczną tkanką zapobiegającą ścieraniu się stykających się ze sobą kości. Amortyzuje też wstrząsy jakie powstają w układzie kostnym podczas chodzenia i biegania. Po zakończeniu etapu dorastania nie ma jednak zdolności regeneracji. Powstaje wtedy silny ból oraz obrzęk i dochodzi z czasem do zwyrodnienia całego stawu. Uszkodzenie chrząstki zwane jest chondromalacją lub chondropatią. Chrząstka stawowa jest obecna w każdym stawie pokrywając powierzchnię stawową kości wewnątrz stawu zapewnia wraz z płynem stawowym ślizganie się kości w stawie. Prawidłowo ukształtowana chrząstka umożliwia bezbolesne i prawidłowe ruchy stawu: jego zginanie, prostowanie, rotację. Chrząstka stawowa zbudowana jest z komórek, które nazywają się chondrocytami i składa się z kilku warstw, które łącznie chronią staw przed zużyciem, czyli chondromalacją. Komórki chrząstki stawowej chondrocyty nie żyją wiecznie i wraz z czasem ich ilość i jakoś się zmniejsza. Niestety z uwagi na upływający czas chrząstka staje się coraz cieńsza, pojawiają się na niej ubytki i nie spełnia już swojej funkcji. Wiele czynników takich jak urazy, uszkodzenia i przeciążenia powodują jej zużycie i mikropęknięcia, a następnie w miarę postępowania czasu prowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów oraz konieczności ich operacyjnej wymiany w wieku starszym –czyli alloplastyki lub endoprotezoplastyki stawu z zastosowaniem sztucznych implantów np. protez.

Zużycie chrząstki powodują choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub inne choroby przewlekłe jak: toczeń rumieniowaty, łuszczyca, dna moczanowa, nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby genetyczne. Chrząstkę uszkadzają również choroby stawów w wieku dziecięcym, częste urazy w dzieciństwie i przebyte zapalenia stawów lub wady genetyczne kości np. dysplazja stawów.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów spotyka się u prawie wszystkich osób po 50 roku życia, ale nie tylko wiek jest przyczyną powstawania dolegliwości. Na bóle stawów narażone są osoby aktywne fizycznie, sportowcy i wykonujący ciężką pracę fizyczną, którzy zbytnio obciążają stawy. Z drugiej jednak strony na bóle stawów narażone są osoby nie zażywające ruchu jak np. pracujący przy komputerze.

Przyczyny uszkodzenia chrząstki:

  • urazy stawowe
  • przeciążenie
  • skręcenie stawu
  • zwichnięcie stawu
  • złamanie sródstawowe
  • proces zapalny
  • dysplazja
  • przyczyny genetyczne
  • zła dieta w dzieciństwie

Objawy uszkodzenia chrząstki:

  • dyskomfort w stawie
  • trzeszczenia
  • skrzypienia
  • przeskakiwania podczas ruchu stawem
  • ból i obrzęk
  • uczucie niestabilności

Leki na sprawne stawy

Podczas leczenia wykorzystujemy metody zachowawcze i operacyjne.

Metody zachowawcze to:

  • obniżenie masy ciała, modyfikacja aktywności fizycznej
  • rehabilitacja
  • farmakoterapia doustna

Chrząstka stawowa z biegiem czasu traci swoje cenne właściwości -ściera się, a na jej powierzchni pojawiają się ubytki wywołujące ocieranie się kości.

Wtedy niezbędna staje się regeneracja chrząstki stawowej polegająca na zmianie dotychczasowego stylu życia oraz zastosowanie profesjonalnych suplementów diety, które odbudowują zniszczoną strukturę chrząstki stawowej, pobudzają produkcję kolagenu oraz przywracają prawidłową sprężystość stawów. Skuteczne w procesie regeneracji chrząstki stawowej są łatwo przyswajalne preparaty z glukozaminą, kolagenem, chondroityną, kwasem hialuronowym, witaminą C oraz wyciągiem z imbiru, kurkumy lub ekstrakt z dzikiej róży. Składniki te korzystnie wpływają na kondycję kości i stawów, zwiększają wytrzymałość chrząstki stawowej i jej sprężystość, zapobiegają ścieraniu się chrząstki i jej uszkodzeniu. Do popularnych suplementów stosowanych w regeneracji chrząstki stawowej zalicza się: Artresan Optima, Artresan Efect, Gold Glucosamina 1000, Arthro Protect Max, Olimp Kolagen Activ Plus, Flexus, 4 Flex w saszetkach do picia, Structu Dose, Arthron complex, Collaflex, Flexistaw.

Suplementy te zaleca się stosować przez okres 2-3 miesięcy.

Preparaty na odnowienie uszkodzonej chrząstki na bazie roztworów do wstrzykiwań w stawy to: Synocrom forte, Suplasyn czy HyaleOne.

Bardzo dobrym regeneratorem chrząstki stawowej jest preparat Piascledine zawierający w składzie olej awokado i olej sojowy. Lek ten działa w następujący sposób:

    • spowalnia rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów
    • pobudza produkcję kolagenu i odbudowę chrząstki stawowej
    • pozwala zmniejszyć ilość zażywanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

    Preparaty z kolagenem na regenerację chrząstki stawowej

    Jednym z najbardziej popularnych składników wspierających stawy jest kolagen w tabletkach i saszetkach do picia. Kolagen jest głównym budulcem chrząstki zapewniając jej trwałość i elastyczność. Wraz z wiekiem lub z powodu innych czynników jak choroby, prowadzony tryb życia możliwości wytwarzania kolagenu przez organizm znacznie maleją. Powstawanie niedoborów kolagenu skutkują wytwarzaniem niedostatecznych ilości mazi w stawach. W wyniku zwiększonego tarcia dochodzi do powstania nieprzyjemnego bólu.

    Najczęściej stosowane suplementy z kolagenem w tabletkach i do picia to:Coll Up, LyoColl, Colvita, Kolagen Pro, Witamina C-olway z kolagenem do picia, Doppel Herz Kollagen, Collaflex, Artresan, Litozin.

    Wśród objawów niedoboru kolagenu można wymienić między innymi zaburzenia ruchomości stawów, ból w ich obrębie, nieprzyjemne uczucie skrzypienia, tarcia i ograniczenie zakresu ruchu.

    Zaniedbanie leczenia mającego na celu odbudowę zasobów kolagenowych może skutkować nie tylko pogłębieniem dolegliwości, ale nawet trwałym uszkodzeniem stawu.

    Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

    Zostaw komentarz

    Witaj w Aptece Puls

    Witaj w Aptece Puls

    Witaj w Aptece Puls

    Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.