Jak pozbyć się rozstępów?
Przez Przemysław Nowicki 23.09.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.8 (96 %) Na podstawie: 12 ocen

Jak pozbyć się rozstępów?

  1. Co to są rozstępy?
  2. Jakie są przyczyny pojawiania się rozstępów?
  3. Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
  4. Jakie mamy sposoby na rozstępy?

Rozstępy stanowią zmorę wielu kobiet. Choć problem ten nie omija też mężczyzn, to panowie zazwyczaj nie przywiązują do niego większej wagi. To panie, które bardziej zwracają uwagę na wygląd i są postrzegane przez jego pryzmat, martwią się, gdy na swoim ciele zauważą rozstępy. Ten problem natury estetycznej nierzadko stanowi źródło kompleksów i utrudnia czerpanie radości z przebywania na plaży. To właśnie nad jeziorem, basem czy morzem trzeba odsłonić te najbardziej problematyczne części ciała, które zaprzątają nasze myśli. Jak pozbyć się rozstępów?

Co to są rozstępy?

Pod terminem rozstępy kryją się poprzeczne pręgi, które mogą być zlokalizowane na udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach. Redukcja rozstępów nie ma związku z miejscem ich występowania. Wybór odpowiedniej metody zależy od ich rozległości oraz stadium zaawansowania.

Jakie są przyczyny pojawiania się rozstępów?

Rozstępy pojawiają się wówczas, gdy nasze ciało gwałtownie przybiera na wadze, a skóra nie nadąża z produkcją kolagenu, czyli jednego z podstawowych białek ją tworzących. W rezultacie dochodzi do pękania ich włókien i powstania poprzecznych, różowych linii. Na rozstępy najbardziej narażone są:

  • kobiety w okresie ciąży, które gwałtownie przybrały na wadze w jej trakcie, im mniejszy brzuszek ciążowy, tym mniejsze ryzyko rozstępów;
  • dziewczyny w okresie dojrzewania, których masa ciała gwałtownie wzrosła w wyniku powiększania się biustu i pośladków oraz poszerzania się bioder;
  • panie borykające się z chorobami tarczycy, zwłaszcza z jej niedoczynnością;
  • kobiety, u których stosuje się hormonoterapię mającą na celu zwalczenie raka trzonu macicy, wysokie dawki progesteronu hamują wzrost zmian rakowych, ale też skutkują gwałtownym wzrostem masy ciała;
  • panie zmagające się z problemem kompulsywnego jedzenia, które w wyniku nadmiernej podaży kalorii szybko przybierają na wadze.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Po ciąży ciało kobiety ulega licznym przemianom. Na piersiach i brzuchu często pojawiają się rozstępy. To właśnie te partie ciała gwałtownie zwiększają swoją objętość podczas ciąży, przez co skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. Można oczywiście działać profilaktycznie, sięgając w ciąży po olejek przeciw rozstępom np. Bio-Oil. Masaż z wykorzystaniem tego typu kosmetyków pozwala skórze zachować jędrność i elastyczność. Dobre rezultaty przynoszą też oliwki dla mam i niemowląt zawierające olej ze słodkich migdałów.

Likwidacja rozstępów ciążowych nie zawsze jest łatwa. Wszystko zależy bowiem od ich wielkości i stopnia zaawansowania. W przypadku łagodnych zmian można stosować kosmetyki, które ujędrniają skórę i delikatnie ją rozjaśniają. Czasem jednak rozstępy po ciąży są na tyle rozległe i zaawansowane, że nie obejdzie się bez profesjonalnych zabiegów. W gabinetach kosmetycznych stosuje się peeling chemiczny, zawarte w nim kwasy mają za zadanie spłycić rozstępy, przyczyniając się do stymulacji syntezy nowych włókien kolagenowych. Ponadto rozjaśniają przebarwienia towarzyszące rozstępom. Gdy zmiany są na tyle rozległe i zaawansowane, że peeling chemiczny przynosi tylko nieznaczną poprawę, zaleca się zabiegi z wykorzystaniem lasera. Emitowane przez niego promienie świetlne uszkadzają włókna kolagenowe i przyczyniają się do ich reorganizacji, co skutkuje uelastycznieniem skóry.

Jakie mamy sposoby na rozstępy?

Redukcja rozstępów jest procesem długotrwałym, który wymaga od kobiety uzbrojenia się w cierpliwość. Rezultaty nie przyjdą po dwóch-trzech dniach. Na nie trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy, pamiętając jednocześnie o systematycznym używaniu produktów na rozstępy oraz stosowaniu specjalistycznych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych. Podsumowując, do dyspozycji mamy następujące sposoby na rozstępy:

  • maść na rozstępy, charakteryzuje się ona zwartą, treściwą, a nierzadko tłustą formułą;
  • olejek przeciw rozstępom np. Bio-Oil olejek, który wchłania się dużo lepiej od maści, przyczynia się do uelastycznienia skóry i tym samym redukcji rozstępów:
  • krem na rozstępy np. Mustela Krem na rozstępy, Pharmaceris M Preparat zmniejszający istniejące rozstępy;
  • peeling chemiczny w gabinetach kosmetologicznych;
  • zabiegi laserowe zmniejszające rozstępy, przeprowadza je certyfikowany specjalista, najlepiej oddać się w ręce dermatologa, który ukończył kurs z zakresu zabiegów laserowych. Lekarz posiada stosowną wiedzę i z pewnością podejdzie rzetelnie do wykonywanych zabiegów, nie narażając pacjentki na poparzenie czy inne niedogodności.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.