Jakie leki na przeziębienie są bezpieczne dla dziecka?
Przez Przemysław Nowicki 23.09.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94%) Na podstawie: 10 ocen

Jakie leki na przeziębienie są bezpieczne dla dziecka?

  1. Jak leczyć przeziębienie u dziecka?
  2. Jaki lek na przeziębienie u dziecka bez recepty?
  3. Kiedy warto sięgnąć po syrop na przeziębienie dla dziecka?

Przeziębienie u dziecka, jest obok grypy, najczęściej spotykaną infekcją wśród naszych pociech. Zazwyczaj objawy nie są zbyt nasilone i wystarczy przygotować dziecku ciepłą kąpiel, podać herbatę z cytryną i miodem. Gdy to nie pomaga, warto sięgnąć po bezpieczny lek na przeziębienie dla dziecka. W tym miejscu należy podkreślić, że preparaty, które przynoszą świetne rezultaty u dorosłych, w przypadku dzieci mogą okazać się niebezpieczne. Ich organizm reaguje bowiem inaczej na substancje czynne zawarte w tego rodzaju medykamentach. Jakie leki na przeziębienie są bezpieczne dla dziecka?

Jak leczyć przeziębienie u dziecka?

Sposób leczenia przeziębienia zależy od stanu dziecka. Gdy maluch ma delikatne dreszcze, pomocna może okazać się kąpiel o działaniu rozgrzewającym. U części pociech dobre rezultaty przynosi też wypicie herbaty z miodem i cytryną, podczas jej przygotowania należy jednak pamiętać o tym, aby najpierw zaparzyć napar, następnie wyjąć z niego torebkę z suszem, a dopiero później dodać cytrynę oraz miód. Kwasy zawarte w owocach cytrusowych przyczyniają się bowiem do wyługowania aluminium, które jest szkodliwe dla mózgu. Naukowcy wykazali, iż ten metal może powodować chorobę Alzheimera. Gdy domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do apteki po bezpieczny lek na przeziębienie dla dziecka. Obecnie mamy do wyboru wiele różnego rodzaju preparatów. Największą popularnością cieszą się:

  • leki przeciwgorączkowe;
  • roztwór soli morskiej;
  • preparaty na katar;
  • syrop na kaszel u dziecka;
  • maści rozgrzewające dla dziecka.

Jaki lek na przeziębienie u dziecka bez recepty?

Jeśli u dziecka występuje gorączka, czyli temperatura jego ciała przekracza 38 stopni Celsjusza, należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Najmłodszym zaleca się leki przeciwgorączkowe z paracetamolem takie jak Apap dla dzieci forte, Panadol Extra oraz z ibuprofenem, który znajdziemy w preparatach takich jak Ibufen dla dzieci Forte, Ibum Express. W związku z tym, iż ibuprofen jest substancją, która wykazuje też działanie przeciwzapalne, przynosi świetne rezultaty w przypadku przeziębienia u dziecka. Warto jednak podkreślić, że nie u wszystkich pociech leki przeciwgorączkowe z tą substancją aktywną przynoszą oczekiwane rezultaty. Jedne dzieci lepiej reagują na paracetamol, drugie na ibuprofen. W związku z tym lek przeciwgorączkowy dla dziecka dobieramy indywidualnie.

Jak podajemy leki przeciwgorączkowe dla dzieci?

Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 38 stopni Celsjusza, należy podać dziecku lek przeciwgorączkowy. Kolejne dawki podajemy regularnie zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  • paracetamol można podawać dziecku co 4-5 godzin, przy czym nie można w ciągu doby przekroczyć 5 dawek;
  • ibuprofen stosujemy rzadziej, bo w ilości 3-4 dawki na dobę.

Kiedy przeziębienie u dziecka wymaga pomocy lekarza?

Przeziębienie u niemowlaka zawsze wymaga konsultacji z pediatrą. Leczy się je nieco inaczej niż w przypadku starszych dzieci, którym można podać więcej leków. Niemowlęta są też bardziej narażone na cięższy przebieg przeziębienia oraz odwodnienie organizmu z powodu zaniku łaknienia i niechęci do spożywania mleka matki. Natomiast ze starszym dzieckiem należy zgłosić się do lekarza, gdy objawy przeziębienia nie ustępują, a wręcz się nasilają. Czasem konieczne może być podanie silniejszych leków na receptę, np. antybiotyków, gdy podczas infekcji wirusowej wda się zakażenie bakteryjne górnych dróg oddechowych. Warto również podkreślić, iż leków przeciwgorączkowych nie należy ze sobą mieszać. Podajemy albo paracetamol, albo ibuprofen. Łączenie obu substancji czynnych może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych u dziecka.

Co na katar u dziecka?

Gdy dziecko zmaga się z katarem, można zastosować jeden z trzech produktów. Zarówno niemowlakom, jak i dzieciom starszym można podać roztwór soli morskiej lub sól fizjologiczną w celu przeczyszczenia górnych dróg oddechowych. Wspomniane preparaty rozrzedzają wydzielinę i tym samym usprawniają jej usuwanie. Czasem jednak katar u dziecka jest na tyle uciążliwy, iż nie pozwala maluszkowi spać. W takiej sytuacji nasza pociecha może poczuć wyraźną ulgę po podaniu kropli do nosa takich jak Otrivin. Przy czym należy pamiętać, aby nie dzielić się z dzieckiem kroplami dla dorosłych, które pozostały nam w apteczce. Dla najmłodszych opracowano specjalne krople na katar, które charakteryzują się obniżonym stężeniem substancji czynnej. Niektóre można podawać dzieciom już od 5. miesiąca życia.

Kiedy warto sięgnąć po syrop na przeziębienie dla dziecka?

Syrop na przeziębienie zazwyczaj można podawać dzieciom, które ukończyły 3. rok życia. Gdy kaszel jest niewielki, dobre rezultaty może przynieść syrop z wyciągiem z prawoślazu lub babki lancetowatej. W przypadku młodszych dzieci mamy ograniczony wybór preparatów.

Leki na przeziębienie, których nie należy stosować u dziecka

Nie wszystkie leki na przeziębienie, które sprawdzają się u dorosłych, można stosować u dzieci. Osobom, które nie ukończyły 12. roku życia, nie należy podawać produktów zawierających kwas acetylosalicylowy. Tego typu tabletki mogą bowiem doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby i mózgu. Kwas acetylosalicylowy występuje też naturalnie, zawiera go wyciąg z kory wierzby, który w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia jest zakazany. Nasza pociecha nie powinna też stosować leków na przeziębienie dla dorosłych, ponieważ charakteryzują się one wyższą dawką substancji czynnej, która dla najmłodszych może okazać się toksyczna.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.