Jak dbać o skórę twarzy?
Przez Przemysław Nowicki 09.09.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88 %) Na podstawie: 8 ocen

Jak dbać o skórę twarzy?

Spis treści:

  1. Jak dbać o cerę trądzikową?
  2. Skuteczne nawilżanie suchej skóry twarzy
  3. Codzienna pielęgnacja skóry twarzy przy cerze normalnej
  4. Jak dbać o cerę wrażliwą?

Pielęgnacja skóry twarzy powinna być dostosowana do rodzaju cery. Każda osoba ma inne problemy dermatologiczne. Jedni zmagają się z nadmierną produkcją sebum oraz trądzikiem. Drudzy mają problem z suchością skóry. Istnieją także osoby skarżące się na nadwrażliwość cery i jej zaczerwienienie. Jak dbać o skórę twarzy, by ta znajdowała się w dobrej kondycji i nie odbierała nam pewności siebie?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik wielu osobom kojarzy się z problemem okresu dojrzewania. To prawda, że u nastolatków, przez których organizm przetacza się burza hormonalna, często występują pryszcze, zaskórniki, a strefa T nieestetycznie się świeci. W ostatnich latach przybywa jednak osób dorosłych, którzy borykają się z trądzikiem. W ich przypadku w grę wchodzi kilka potencjalnych przyczyn:

  • zmiany mogą mieć podłoże hormonalne (nadmiar testosteronu, hiperprolaktynemia, niedobór estrogenów),
  • kosmetyczne (stosowanie produktów zawierających składniki komedogenne),
  • mogą też wynikać z nietolerancji pokarmowej (nietolerancja glutenu/laktozy).

Do walki z trądzikiem u osób dorosłych należy podejść w sposób holistyczny. Niezwykle ważne jest ustalenie źródła zmian skórnych, ale też stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. W przypadku cery trądzikowej kluczową rolę odgrywają żele oczyszczające do skóry twarzy takie jak Bioliq Clean, Avene Cleanance, Bioderma Sensibio DS+. Powinny one dokładnie oczyszczać skórę z nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń, nie mogą jednak zawierać zbyt agresywnych środków myjących, gdyż wówczas nadmiernie wysuszymy skórę, na co ta odpowie zwiększoną produkcją łoju.

Musimy także pamiętać o tym, że tonik na bazie alkoholu także nie jest dobrym wyborem. Wysusza bowiem skórę i nasila wytwarzanie sebum, ponadto może podrażniać skórę twarzy. W przypadku cery trądzikowej na szczególną uwagę zasługuje Pharmaceris T Puri-Sebotonique.

Pielęgnacja skóry twarzy musi także obejmować jej regularne złuszczanie. W przypadku mocnych stanów zapalnych, które łatwo można rozdrapać i tym samym roznieść bakterie na całe lico czy szyję, zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych. Ich działanie opiera się na kwasach AHA o działaniu złuszczającym i obkurczającym pory. To peelingi, które działają na poziomie biochemicznym, a nie mechanicznym, przez co nie przyczyniają się do rozdrapania istniejących pryszczy i powstawania ran, które mogą następnie przerodzić się w blizny. Peelingiem godnym uwagi jest Dermedic Hydrain 3.

Pielęgnacja skóry twarzy w przypadku trądziku powinna też obejmować stosowanie maseczek o działaniu oczyszczającym. Mają one za zadanie usunąć zaskórniki otwarte z porów i obkurczyć ich ujście. Dobre rezultaty przynoszą maseczki na bazie glinki, które dodatkowo pozostawiają cerę zmatowioną. Przykładem produktu, po który warto sięgnąć, jest Dermomask Day Active maseczka glinkowy detoks.

Skuteczne nawilżanie suchej skóry twarzy

Choć większość Polaków ma cerę mieszaną lub tłustą, to spora rzesza rodaków zmaga się też z nadmierną suchością skóry. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Wśród najczęściej spotykanych wymienia się:

  • niewłaściwą dietę,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu,
  • długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • centralne ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym,
  • długotrwałą ekspozycję twarzy na słońce, wiatr czy mróz.

Gdy cera jest odwodniona, nie tylko wygląda nieestetycznie za sprawą suchych skórek. Pojawia się także dokuczliwy świąd czy pieczenie. Cera sucha wymaga wdrożenia kosmetyków o silnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Pielęgnacja skóry twarzy powinna odbywać się z użyciem delikatnych kosmetyków myjących np. takich o formule pianki, które usuwają zanieczyszczenia, ale dzięki użyciu łagodnych detergentów, nie wysuszają naszego lica, wręcz delikatnie je nawilżają. Przykładem produktu, który zasługuje na uwagę jest SunewMed Aktywna pianka do mycia twarzy i oczu.

Cera sucha potrzebuje też dobrego kremu nawilżającego. Dobrze, aby specyfik ten zawierał zarówno emolienty, czyli substancje natłuszczające, które chronią skórę przed przeznaskórkową utratą wody, jak i humektanty, czyli substancje wiążące wodę w skórze np. kwas hialuronowy. Przykładem kremu dla cery suchej jest Dermedic Hydrain 2 krem nawilżający o przedłużonym działaniu.

Skuteczne nawilżenie skóry twarzy zapewni też maseczka o silnych właściwościach regenerujących. Dzięki wysokiej zawartości humektantów i emolientów zapewni ona natychmiastowy efekt. Jeśli po powrocie z wakacji czujesz, że twoja skóra twarzy jest mocno przesuszona, powinnaś nałożyć na nią nawilżającą maseczkę, która zadziała niczym kompres np. Oillan Balance Maseczka odżywczo-nawilżająca.

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy przy cerze normalnej

Cera normalna jest najrzadziej spotykana, a zarazem najprostsza w codziennej pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że także ona potrzebuje oczyszczenia i nawilżenia. Warto uważać na to, co nakładamy na twarz, ponieważ nadmiar komponentów zapachowych, sztucznych barwników itp., może prowadzić do podrażnienia. W związku z tym w przypadku cery normalnej także zaleca się stosowanie dermokosmetyków obecnych w aptece, których składniki zostały starannie dobrane. Tutaj w pielęgnacji skóry twarzy można sobie pozwolić na użycie peelingów mechanicznych, które zawierają drobinki złuszczające martwy naskórek.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa jest równie problematyczna jak trądzikowa czy sucha. Wymaga starannego dobrania kosmetyków, ponieważ ich skład może wpływać na stan skóry twarzy. Niewskazane jest stosowanie specyfików mocno perfumowanych, zawierających sztuczne barwniki i silnie uczulające konserwanty, do tych ostatnich zaliczamy m.in. pochodne formaldehydu. Dobrze, aby krem do cery wrażliwej dostarczał substancje o działaniu łagodzącym takie jak alantoina czy pantenol. Ten typ skóry często źle reaguje na peelingi mechaniczne i w jego przypadku najlepiej sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Ostrożnie należy też podejść do wyboru kosmetyku do oczyszczania twarzy. Zbyt silne detergenty czy mocne rozpuszczalniki mogą podrażniać cerę wrażliwą. W związku z tym warto zrobić zakupy w aptece, sięgając po dermokosmetyki z linii dedykowanej cerze wrażliwej. Produktem do zadań specjalnych, który przyniesie ulgę podrażnionej skórze twarzy, jest Avene Cicalfate.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.