Łuszczyca: objawy i leczenie
Przez Przemysław Nowicki 06.08.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82 %) Na podstawie: 13 ocen

Łuszczyca: objawy i leczenie

Spis treści:

  1. Przyczyny łuszczycy
  2. Jak wygląda skóra dotknięta łuszczycą?
  3. Łuszczyca – czynniki ryzyka
  4. Jakie są objawy łuszczycy?
  5. Leki na łuszczycę

Choć łuszczyca daje mało estetyczne objawy, to chorobą tą nie można się zarazić. W jej przypadku mamy bowiem do czynienia z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, w której system odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo i atakuje własne tkanki, traktując je jako potencjalne zagrożenie. Objawy łuszczycy to przede wszystkim łuszczące się zmiany skórne oraz dolegliwości stawowe. Im dłużej trwa ta przypadłość, tym więcej daje powikłań. Czy istnieje lek na łuszczycę?

Przyczyny łuszczycy

Naukowcy nie są zgodni co do przyczyny łuszczycy. Istnieje kilka teorii opisujących mechanizm rozwoju tej choroby. Najpopularniejsza z nich mówi, że organizm z bliżej nie określonych powodów zaczyna atakować własne komórki i uruchamiać wobec nich mechanizmy obronne, co skutkuje m.in. powstaniem stanu zapalnego w ich obrębie i nadmiernym łuszczeniem się skóry. Druga z kolei wiąże skłonność do łuszczycy z uwarunkowaniami genetycznymi. Zauważono bowiem, że dzieci osób borykających się z tą przypadłością, często też zapadają na tę chorobę. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się też teoria nawiązująca do zaburzeń ilościowo-jakościowych mikroflory organizmu. Brak określonych szczepów bakterii miałby prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu skóry i rozwoju łuszczycy. Warto podkreślić, iż łuszczyca wykazuje tendencję do remisji i nawrotów.

Jak wygląda skóra dotknięta łuszczycą?

U zdrowych osób proces wymiany komórek skóry trwa 26-28 dni. W tym czasie dochodzi do rozwoju, dojrzewania i obumierania komórek skóry. Niestety, u ludzi dotkniętych łuszczycą układ immunologiczny wysyła sygnał, który znacznie skraca ten proces. Trwa on zaledwie 4 dni. Nowe komórki skóry dojrzewają zbyt szybko, a stare nie są w stanie regularnie się złuszczać, co prowadzi do nadbudowywania jednej warstwy komórek na pozostałe, przez co naskórek osoby dotkniętej łuszczycą staje się wyraźnie zgrubiały. W rezultacie na ciele obserwuje się charakterystyczne, twarde łuski.

leki na łuszczycę

Łuszczyca – czynniki ryzyka

Choć wciąż trwają spory co do przyczyny łuszczycy, to wyróżnia się pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na tę przypadłość. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • ostre infekcje bakteryjne i wirusowe, np. anginę wywołaną przez paciorkowca, odrę, ospę, półpaśca, różyczkę;
  • infekcje o charakterze przewlekłym, vide zapalenie zatok, próchnica, przerośnięte migdałki;
  • choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy dna moczanowa;
  • stosowanie niektórych leków np. tetracyklin;
  • długotrwały stres;
  • uszkodzenia skóry np. w wyniku drapania.

Jakie są objawy łuszczycy?

Początkowo łuszczyca manifestuje się charakterystycznymi, czerwonobrunatnymi grudkami o owalnym kształcie, które są płaskie i wyraźnie odgraniczone od reszty skóry. Zmiany łuszczycowe najczęściej są zlokalizowane na zgięciu łokci, kolan, na pośladkach, dłoniach, stopach i owłosionej skórze głowy. Powierzchnię zmian łuszczycowych pokrywa srebrzysta lub srebrzystoszara łuska, która wykazuje tendencję do nawarstwiania się. Początkowo blaszka łuszczycowa liczy kilka mm, z czasem narasta do grubości 2 cm.

Leki na łuszczycę

Czy istnieją leki na łuszczycę bez recepty? Okazuje się, że niektóre preparaty przynoszą dobre rezultaty w walce z tą podstępną chorobą. W aptece bez recepty kupimy:

Zazwyczaj jednak konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który na zaistniałe zmiany skórne musi przepisać jakiś lek na łuszczycę dostępny tylko na receptę. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się leki biologiczne, które przynoszą bardzo dobre rezultaty. Wymagają jednak od pacjentów częstych wizyt w szpitalu, gdyż podawane są tylko tam. To znacznie komplikuje życie osób dotkniętych łuszczycą. Obecnie ludzie zmagający się z tą przypadłością walczą o to, aby Ministerstwo Zdrowia dopuściło do obrotu lek z substancją czynną o nazwie apremilast. Stanowi on wypełnienie luki między tradycyjnymi lekami na łuszczycę a lekami biologicznymi. Być może niebawem leki na łuszczycę ustąpią miejsca kuracjom wodnym w Morzu Martwym, które przynoszą obiecujące rezultaty na grupie ochotników uczestniczących w projekcie badawczym. Zanim to jednak nastąpi, chorzy muszą radzić sobie w tradycyjny sposób, sięgając po krem na łuszczycę czy maść.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.