Jak się pozbyć kurzajek i brodawek? Lek na kurzajki
Przez Przemysław Nowicki 06.08.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.8 (96%) Na podstawie: 9 ocen

Jak się pozbyć kurzajek i brodawek? Lek na kurzajki

Spis treści:

  1. Czy istnieje lek na kurzajki?
  2. Jak wyglądają kurzajki?
  3. Co powoduje kurzajki?
  4. Jak zakażamy się brodawkami?
  5. Jaki preparat na kurzajki?

Mianem kurzajek nazywamy nieestetyczne brodawki o szarawym zabarwieniu. Te nie tylko szpecą nasze dłonie i stopy, ale też wykazują wysoką zaraźliwość. Możemy się nimi zakazić u manikiurzystki, ale też w codziennym życiu, np. dotykając uchwytów w autobusie, z którymi wcześniej miała kontakt osoba zakażona. Jak się pozbyć kurzajek i brodawek?

Czy istnieje lek na kurzajki?

Kurzajki nie są nową przypadłością, doskonale znane były już kilka wieków temu. Brodawki opisywał m.in. Mark Twain w jednej ze swoich powieści. W XXI wieku wciąż dokuczają wielu osobom, ponieważ bardzo łatwo można się nimi zarazić. Niestety, leczenie kurzajek preparatami dostępnymi bez recepty nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Czasem konieczna jest interwencja dermatologa i przeprowadzenie innowacyjnych zabiegów. Zdarza się też, że po rozprawieniu się z brodawką, po jakimś czasie zarażamy się nią ponownie.

Jak wyglądają kurzajki?

Kurzajki zazwyczaj mają postać szarobrunatnych, grudkowatych narośli, które charakteryzują się szorstką powierzchnią. Stanowią nie tylko problem natury estetycznej. Mogą bowiem wyrosnąć w okolicy paznokcia, przyczyniając się do unoszenia jego płytki, czemu towarzyszą silne dolegliwości bólowe. Bardzo ważne jest, aby nie ingerować w obszar występowania kurzajek. Nie wolno drapać brodawek, gdyż grozi to rozprzestrzenieniem się infekcji. W skrajnych przypadkach kurzajkę można przenieść na twarz lub usta, co znacznie utrudnia jej leczenie. Zdarza się, iż brodawki atakują nasze stopy, jest to o tyle groźne, że pod wpływem ciężaru ciała, wbijają się w głębsze warstwy skóry, gdzie wywołują stan zapalny. Czasem lek na kurzajki jest całkowicie zbędny, ponieważ zmiany skórne znikają samoistne.

Co powoduje kurzajki?

Za szarawe, grudkowate i nieestetyczne brodawki odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego określany często skrótem HPV. Patogen ten występuje w licznych odmianach. Niestety, wirusy wykazują wysoką zmienność genetyczną, co znacznie utrudnia leczenie chorób przez nie wywołanych. Dotychczas dzięki prężnemu rozwojowi badań genetycznych zidentyfikowano i opisano 77 odmian wirusa HPV. Niektóre postacie tego patogenu wykazują aktywność onkogenną, oznacza to, iż wywołują raka skóry i błon śluzowych. Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego stwierdzono w śluzówce osób, które borykają się z nowotworami narządów płciowych. Ze względu na powiązanie pomiędzy wirusem HPV a rakiem szyjki macicy, zaleca się szczepienie młodych dziewcząt i kobiet na ten groźny patogen. Takie działania profilaktyczne mogą nawet uratować życie. Niektóre miasta co pewien czas organizują bezpłatne szczepienia nastolatek na HPV.

leki na kurzajki

Jak zakażamy się brodawkami?

Kurzajkami możemy zarazić się zarówno przez bezpośredni kontakt ze zmienioną chorobowo skórą drugiego człowieka, np. podając dłoń osobie borykającej się z brodawkami, jak i przez korzystanie ze wspólnych rzeczy. Bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i niekorzystanie ze wspólnego ręcznika, pilnika do paznokci, cążków itp. Wybierajmy te salony kosmetyczne, gdzie dla każdego klienta przygotowano jednorazowe narzędzia, to rozwiązanie zmniejsza ryzyko zarażenia brodawkami. Dbajmy o to, aby nie uszkadzać skóry wokół paznokci podczas manicure, ponieważ wszelkie ranki ułatwiają wnikanie wirusa brodawczaka ludzkiego. Kurzajki często występują u dzieci i młodzieży, ponieważ mają one kontakt z wieloma osobami i często zapominają o elementarnych zasadach higieny. Pamiętajmy o tym, że jeśli ciągłość naskórka nie jest przerwana, to częste mycie rąk chroni nas przed kurzajkami.

Jaki preparat na kurzajki?

Czy istnieje lek na kurzajki i brodawki bez recepty? Okazuje się, że tak. W aptece jest ich zresztą całkiem sporo. Poszczególne specyfiki różnią się między sobą postacią. Wyróżniamy następujące preparaty na kurzajki:

Nie zawsze jednak lek na kurzajki i brodawki bez recepty przynosi pożądane rezultaty. Gdy preparat nie pomaga, należy zgłosić się do dermatologa, aby ten przepisał nam silniejszy lek na receptę. Jeśli ten również okaże się nieskuteczny, konieczne może być wymrażanie brodawki ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Medycyna ludowa z kolei na kurzajki polecała glistnik jaskółcze ziele. Te kwitnące na żółto kwiaty są jednak bardzo zwodnicze. O ile często rzeczywiście pomagały na kurzajki, to jednocześnie były silnie trujące. Dotknięcie oka palcami, które wcześniej miały kontakt z glistnikiem jaskółczym zielem, grozi utratą wzroku. W związku z tym warto pozostać przy lekach na brodawki, jakie oferuje nam współczesny przemysł farmaceutyczny.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.