Sposoby na kłopoty z pamięcią
Kłopoty z pamięcią wydają się przypadłością, z którą borykają się wyłącznie osoby starsze. To bardzo stereotypowe podejście do problemu, ponieważ dotyka on też ludzi młodszych, u których występuje niedobór substancji odżywczych i w rezultacie dochodzi do zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W przypadku seniorów kłopoty z pamięcią bywają powiązane z procesami neurodegeneracyjnymi. Jednak nawet w ich przypadku istnieją sposoby pozwalające uniknąć niekorzystnych zmian. W tym przypadku po raz kolejny sprawdza się jednak powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na kłopoty z pamięcią.
Co na problemy z pamięcią?
Zanim odpowiemy wam na pytanie, czy istnieje lek na pamięć, przyjrzymy się podstawowym działaniom, jakie możemy wdrożyć w swoim życiu w celu poprawienia sytuacji. Bardzo często wiele rzeczy umyka nam z głowy z powodu przemęczenia i przepracowania. Jeśli chcemy poprawić swoją pamięć, musimy zwolnić tempo i solidnie odpocząć. W przypadku osób pracujących pomocny może okazać się urlop lub weekend wolny od jakichkolwiek aktywności zawodowych. Na problemy z pamięcią z pewnością pomoże długi i spokojny sen. Poprawi on naszą percepcję i zdolność do koncentracji. Pomocny może okazać się także wysiłek fizyczny, wypad za miasto wraz z przyjaciółmi, oglądanie seriali czy czytanie książki. Ważne, aby podjęta aktywność działała na nas odprężająco i nie wymagała od nas podejmowania większego wysiłku intelektualnego. W związku z tym jeśli zdecydujesz się na książkę, wybierz coś lekkiego i zabawnego. Za kłopoty z pamięcią często odpowiada mało zróżnicowana dieta. Jeśli w twoim menu brakuje orzechów bogatych w magnez, cynk i kwasy omega-3, nie spożywasz produktów pełnoziarnistych bogatych w witaminy z grupy B odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, nie jesz mięsa i nie zastępujesz go innym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, twój mózg może pracować mniej efektywnie. W rezultacie zmagasz się z problemami z koncentracją i zapamiętywaniem.
Lek na pamięć – czy istnieje?
Na szczęście istnieją leki na pamięć. Musisz jednak pamiętać, że najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta, efektywny wypoczynek i ograniczenie pracy do 8 godzin dziennie. Zbyt częste branie nadgodzin prędzej czy później przyczyni się do wystąpienia problemów z koncentracją i zapamiętywaniem. W przypadku pozostania przy złych nawykach nie pomoże żaden lek na pamięć. Jednak czasem tabletki na pamięć są wskazane i przynoszą satysfakcjonujące rezultaty. Choć zazwyczaj zakładamy, że tego rodzaju preparaty przydają się jedynie seniorom, to w praktyce powinny być stosowane także przez studentów i uczniów, którzy przygotowują się do ważnego egzaminu. Preparaty wspomagające pamięć sprawdzają się także w przypadku osób pracujących wiele godzin przed ekranem komputera. Co ciekawe, to niepozorne urządzenie, które bywa bardzo przydatne w codziennym życiu, przy dłuższym stosowaniu może powodować rozkojarzenie, osłabienie koncentracji oraz obniżenie zdolności do zapamiętywania.
- Lek
- Tabletki
- Suplement diety
- Tabletki
- Suplement diety
Co zawierają tabletki na pamięć?
Tabletki na pamięć zazwyczaj bazują na ekstrakcie z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), lecytynie oraz substancjach czynnych pochodzących z żeń-szenia (Panax ginseng). Preparaty wspomagające pamięć dostarczają też niezbędnych witamin i minerałów odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego oraz funkcje poznawcze. Szczególną rolę w przypadku aktywności mózgu odgrywają magnez, witamina E, witaminy z grupy B oraz witamina C. To właśnie te składniki powinny zawierać leki na pamięć. Aby poprawić swoją koncentrację i zdolność do zapamiętywania, warto sięgnąć też po substancje o działaniu pobudzającym takie jak kofeina i guarana. Poprawiają one ogólną sprawność umysłową. W przypadku demencji i innych chorób o podłożu neurodegeneracyjnym lekarz sam przepisuje lek na pamięć i koncentrację, zazwyczaj ma on nieco silniejsze działanie niż produkty dostępne bez recepty.
Preparaty wspomagające pamięć dostępne bez recepty
Jeśli borykasz się z chwilowym pogorszeniem pamięci i koncentracji, możesz sięgnąć po tabletki na pamięć dostępne bez recepty. Do najpopularniejszych należą: