Suplementacja dla kobiet w ciąży
Przez Przemysław Nowicki 14.10.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82%) Na podstawie: 10 ocen

Suplementacja dla kobiet w ciąży

Spis treści:

  1. Na jakie witaminy wzrasta zapotrzebowanie w ciąży?
  2. Jak uniknąć niedoborów witamin i mikroelementów w ciąży?
  3. Jakie suplementy w trakcie ciąży?
  4. Witaminy dla kobiet w ciąży to nie tylko kwas foliowy
  5. Co na skurcze mięśni w trakcie ciąży?

Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety, kiedy to musi ona poświęcić szczególną uwagę swojej diecie. Niestety, często menu jest zbyt mało zróżnicowane, aby było w stanie pokryć zapotrzebowanie na wszystkie substancje odżywcze. Ponadto w ciąży pewnych składników musimy dostarczać więcej niż zazwyczaj, ponieważ muszą one wystarczyć nie tylko kobiecie, ale też rozwijającemu się dziecku. Niektóre witaminy trzeba wręcz zacząć przyjmować na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Jak wygląda suplementacja dla kobiet w ciąży?

Na jakie witaminy wzrasta zapotrzebowanie w ciąży?

Kluczową rolę odgrywa kwas foliowy, znany też jako witamina B9. Zaleca się, aby na 3-4 miesiące przed przystąpieniem do starań o dziecko kobiety przyjmowały suplementy diety z kwasem foliowym, aby uniknąć wad w budowie cewy nerwowej u maluszka. Choć jest on obecny w żywności i dobrze rozpuszcza się w wodzie, często zmagamy się z jego niedoborem. Wynika to z faktu, że wysoka temperatura, promienie UV oraz nieodpowiednie pH przyczyniają się do rozkładu witaminy B9. Niekorzystnie na jej zawartość wpływa też pieczenie czy gotowanie, ponieważ w wyniku obróbki termicznej kwas foliowy ulega utlenieniu. Jeśli chodzi o suplementy diety w trakcie ciąży, to tutaj także należy zwrócić uwagę na to, by zawierały kwas foliowy. Witamina B9 jest niezwykle ważna dla rozwijającego się płodu, bowiem odgrywa kluczową rolę w prawidłowym kształtowaniu układu nerwowego i krwiotwórczego. Ponadto kwas foliowy uczestniczy w przekształcaniu homocysteiny w metioninę, czyli aminokwas niezbędny do budowy białek. Niedobór witaminy B9 może prowadzić do depresji (metionina przekształca się w serotoninę, zwaną też hormonem szczęścia) oraz anemii (witamina B9 uczestniczy w syntezie czerwonych krwinek).

Witaminy dla kobiet w ciąży znajdziemy także w wielu naturalnych produktach. Jeśli chodzi o kwas foliowy, to występuje on w takich artykułach spożywczych jak:

  • ryż,
  • soja,
  • kiełki pszenicy,
  • szpinak,
  • żółtka jaj,
  • wątróbka cielęca,
  • sok z pomarańczy,
  • fasola,
  • cykoria.

Często jednak dieta nie pokrywa zapotrzebowania na kwas foliowy. Ten pochodzący z żywności nie jest bowiem w pełni przyswajany w przewodzie pokarmowym. Ponadto łatwo ulega degradacji w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych. W związku z tym zaleca się suplementy dla kobiet w ciąży zawierające witaminę B9 takie jak Prenatal Duo, DuphaVit Start.

Jak uniknąć niedoborów witamin i mikroelementów w ciąży?

Witaminy dla kobiet w ciąży to jedno, niemniej ważne są mikroelementy. Składniki mineralne odgrywają wiele istotnych funkcji w naszym organizmie, pełnią rolę kofaktorów w enzymach, czyli krótko mówiąc, czynią je aktywnymi i tym samym umożliwiają przebieg wielu procesów biochemicznych. Ponadto mikrolementy uczestniczą w syntezie wielu istotnych substancji oraz komórek. Kobiety w ciąży w sposób szczególny narażone są na niedobór żelaza. Ten składnik mineralny wchodzi w skład hemoglobiny, czyli czerwonych ciałek krwi, które odgrywają kluczową rolę w transporcie tlenu w organizmie. Niedobór żelaza prowadzi do anemii, która objawia się ogólnym osłabieniem, wypadaniem włosów, zwiększoną łamliwością paznokci i bladością skóry. Warto jednak pamiętać, że niedokrwistość nie jest problemem jedynie natury estetycznej. Anemia jest groźna nie tylko dla matki, ale też dla rozwijającego się w niej płodu. Aby wszystkie organy dziecka uległy prawidłowemu wykształceniu, matka powinna dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie ilości żelaza, zwłaszcza że objętość krwi, jaka przepływa przez jej ciało podczas ciąży zwiększa się z tygodnia na tydzień. W stanie błogosławionym zapotrzebowanie na ten mikroelement wzrasta.

Produkty bogate w żelazo to:

  • mięso, a szczególnie wątróbka,
  • kakao,
  • fasola biała,
  • szpinak,
  • buraki,
  • brokuł,
  • orzechy pistacjowe,
  • pestki dyni.

Warto pamiętać, iż spożywając produkty pochodzenia roślinnego, dostarczamy trudniej dostępne żelazo, aby zwiększyć jego przyswajalność, należy go połączyć z witaminą C, np. dodając do surówki z buraków soku z cytryny.

Czasem jednak zróżnicowana dieta to za mało. Niektóre kobiety, w tym ciężarne, cierpią na zespół utrudnionego przyswajania żelaza. Specjalnie dla nich opracowano suplementy dla kobiet w ciąży zawierające żelazo takie jak Szelazo SR.

Jakie suplementy w trakcie ciąży?

Omawiając suplementację w ciąży, trudno nie wspomnieć o jodzie. Wprawdzie dzięki dodatkowi tego pierwiastka do soli sprzedawanej w Polsce udało się zapobiec licznym niedoborom, ale w ciąży zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta. Dlaczego jod jest tak ważny dla przyszłych mam i ich rozwijających się dzieci? Uczestniczy bowiem w syntezie hormonów tarczycy, które oddziałują na cały metabolizm w organizmie kobiety. Jod znajdziemy w suplemencie diety Femibion 2 Ciąża.

Dobrze, aby suplementy diety dla kobiet w ciąży zawierały też DHA. Jest to kwas omega-3, w przypadku stanu błogosławionego obserwuje się aż 3-krotny wzrost zapotrzebowania na ten składnik. Odgrywa on kluczową rolę w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u płodu. Jeśli przyszła mama jest wegetarianką lub po prostu nie lubi jeść ryb i ich unika w swoim menu, powinna sięgnąć po suplement diety bogaty w DHA np. Omegamed Pregna.

Witaminy dla kobiet w ciąży to nie tylko kwas foliowy

Warto pamiętać, że kwas foliowy nie jest jedyną witaminą, na którą wzrasta zapotrzebowanie w ciąży. Niemniej ważne jest dostarczenie rozwijającemu się płodowi odpowiednich ilości witaminy D. Nasz organizm może ją samodzielnie wytwarzać od połowy kwietnia do połowy września. Później synteza tego składnika ustaje. Warto podkreślić, iż do pokrycia dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę D jest potrzebna co najmniej 15-minutowa ekspozycja na słońce znacznej powierzchni odsłoniętej skóry. Nie może być ona pokryta kremem z filtrami przeciwsłonecznymi. Oznacza to, iż większość z nas zmaga się z niedoborem witaminy D. Nawet jeśli latem dużo przebywamy na słońcu, to jesienią i zimą tej witaminy już nie wytwarzamy, bo nie ma ku temu sprzyjających warunków. Witaminę D zawiera wiele suplementów dla kobiet w ciąży, w tym wspomniany wyżej Femibion 2 Ciąża.

Co na skurcze mięśni w trakcie ciąży?

Wiele kobiet w ciąży, zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozwiązanie, skarży się na skurcze mięśni. Te pojawiają się znienacka i potrafią być bardzo dokuczliwe. To kwestia niedoboru magnezu, na który wzrasta zapotrzebowanie w stanie błogosławionym. Magnez znajdziemy w kakao, bananach, serze żółtym oraz orzechach. Czasem jednak nawet zbilansowana dieta nie pokrywa zapotrzebowania organizmu na ten minerał. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się suplementy diety dla kobiet w ciąży takie jak już dwukrotnie wspomniany Femibion 2 Ciąża.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.