Tabletki na uspokojenie bez recepty
Przez Przemysław Nowicki 26.05.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.2 (84 %) Na podstawie: 9 ocen

Tabletki na uspokojenie bez recepty

Nadmierny stres może powodować zaburzenia fizyczne i psychiczne. Ciągły stres, nadmierne pobudzenie nerwowe, zamiast nas mobilizować przyczynia się do:

  • rozdrażnienia, rozkojarzenia,
  • nadmiernej wrażliwości na bodźce zewnętrzne,
  • problemów z zasypianiem oraz bezsenności.

Przewlekły stres może przyczyniać się do rozwoju dolegliwości spowodowanych zaburzeniami czynnościowymi m. in:

  • przyspieszonej czynności serca na tle nerwowym,
  • bólów i zawrotów głowy,
  • zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego objawiających się skurczami, bólami brzucha, czy nawet biegunkami.

Przewlekły stres powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu – hormon stresu. Jego zbyt wysokie stężenie wpływa negatywnie na prawie wszystkie układy w organizmie, zmniejsza poziom neuroprzekaźników w mózgu: dopaminy i serotoniny, czyli związków odpowiadających za dobry nastrój.

Tabletki na uspokojenie pomagają przetrwać stresujące sytuacje, ułatwiają zasypianie i przywrócenie równowagi psychicznej.

ziołowe leki na uspokojenie

Kiedy leki na uspokojenie?

Ogólnie dostępne są jedynie preparaty ziołowe, natomiast leki psychotropowe są stosowane w określonych przypadkach i możliwe do nabycia jedynie na receptę. Surowce roślinne o działaniu uspokajającym nie wykazują tak silnego działania jak syntetyczne leki np. benzodiazepiny, ale są bezpieczniejsze i można je stosować bez przepisu lekarza. W przeciwieństwie do uspokajających leków na receptę, większość preparatów ziołowych nie wywołuje senności w ciągu dnia i znużenia. Można po nich prowadzić samochód.

Zawierają kompozycje kilku wyciągów roślinnych, dzięki temu połączenie właściwości ich składników pozwala szybko przynieś ulgę, rozluźnienie i uspokojenie w stanach podenerwowania i stresu.

Są dostępne w formie kapsułek, syropów, herbatek oraz tabletek. Jeśli ich zażywanie nie przynosi żadnych efektów, wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty.

W skład ziołowych tabletek na uspokojenie wchodzą najczęściej:

  • melisa - pomaga wyciszyć się i stopniowo uspokoić się, może powodować senność,
  • kozłek lekarski - działa uspokajająco, polecany w leczeniu nerwic wegetatywnych, w stanach lękowych oraz w pobudzeniu emocjonalnym,
  • szyszki chmielu - działanie uspokajające, mogą powodować senność, nie zaleca się stosować w ciągu dnia,
  • ziele serdecznika - wzmacnia serce i układ nerwowy,
  • rumianek - działanie rozkurczowe na przewód pokarmowy,
  • różeniec górski - ma działanie adaptogenne, zwiększa odporność organizmu na stres, wspomaga leczenie depresji, spadków nastroju,
  • lawenda- wyciąg z kwiatków lawendy polecany jest szczególnie w dolegliwościach jelitowych,
  • passiflora - działanie przeciwlękowe,
  • arcydzięgiel - zmniejsza wrażliwość kory mózgowej i wykazuje działanie uspokajające,
  • głóg - korzystne działanie na mięsień sercowy.

Poza wyciągami z surowców zielarskich o działaniu uspokajającym mogą zawierać również inne składniki. Do najpopularniejszych należą:

  • witaminy z grupy B - niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego,
  • magnez – usuwa zmęczenie, ułatwia rozluźnienie mięśni, jego niedobór w organizmie może korelować ze zwiększoną podatnością na stres,
  • L-teanina - ułatwia relaksację, wpływa ma dobre samopoczucie i nastrój,
  • L- tryptofan - aminokwas, od którego zależy prawidłowe stężenie serotoniny w komórkach, która zapewnia dobre samopoczucie psychiczne
  • kwasy tłuszczowe omega3 - są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, niedobory sprzyjają depresji

uspokajające leki ziołowe

Jak działają leki na uspokojenie?

Ziołowe tabletki na uspokojenie pomagają zwalczyć codzienny stres i rozdrażnienie, można je stosować w delikatnych stanach depresji, nerwicy, stanach lękowych. Ich stosowanie pozwala ograniczyć objawy kojarzone z nerwicą-kołatanie serca, drżenie rąk, nadpobudliwość, uczucie duszności i braku powietrza, uczucie ucisku(guli) w gardle. Wiele zawartych w ich składzie substancji wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego, eliminując nieprzyjemne skurcze jelit i objawy gastryczne związane ze stresem. Działają odprężająco i wyciszająco, obniżają aktywność układu nerwowego, ułatwiają zasypianie. Ziołowe tabletki uspokajające są dostępne w każdej aptece, dodatkowo warto wspomagać się naturalnymi metodami relaksacji (spacery, joga, medytacja), a w razie konieczności podjąć psychoterapię. Najczęściej stosowane są w stanach lękowych, rozdrażnieniu, zdenerwowania, nadpobudliwości, przy przemęczeniu spowodowanym długotrwałym stresem, w zaburzeniach czynności serca wywołanych bodźcami emocjonalnymi, w dolegliwościach okresu przekwitania.

Jakie leki na uspokojenie bez recepty?

Roślinne leki uspokajające powinny być lekami, od których rozpoczyna się leczenie napięć nerwowych oraz zaburzeń snu.

W aptece dostępna jest szeroka gama uspokajających ziołowych produktów leczniczych dostępnych bez recepty w postaci tabletek i kapsułek takich jak: Valused, Persen Forte, Kalms, Nervomix, Validol, Positivum, Valerin Max, Tabletki uspokajające Labofarm, Relewium, w postaci herbatek do picia: Fix Nervinum, Fix Melisa, Fix Zioła Uspokajające oraz kropli takich jak: Nervosol, Krople Walerianowe.

Jakie leki na uspokojenie w ciąży?

Tabletki na uspokojenie, mimo że bazują na naturalnych produktach, w ciąży nie są wskazane, gdyż mogą wpływać na rozwój płodu i nie są w 100% bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Powinny być podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Sprawdzonym i bezpiecznym domowym sposobem na uspokojenie dla kobiet w ciąży jest herbatka z melisy.

Niektóre preparaty zwłaszcza syropy są roztworami ziół w etanolu i w związku z tym nie nadają się dla ciężarnych kobiet.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.