Menopauza-jak rozpoznać jej objawy?
Przez Przemysław Nowicki 02.11.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.6 (92%) Na podstawie: 13 ocen

Menopauza-jak rozpoznać jej objawy?

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, która oznacza zakończenie zdolności reprodukcyjnych. Zanim jednak dojdzie do całkowitego ustania menstruacji, pojawiają się pierwsze symptomy przekwitania. Ich rodzaj oraz intensywność mają charakter indywidualny. Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Jakie są najczęściej spotykane symptomy przekwitania?

Zarówno przed ostatnią miesiączką w życiu kobiety, jak i po niej występują specyficzne dolegliwości, które wskazują na przekwitanie. Najczęściej spotykane objawy menopauzy to uderzenia gorąca,nocne poty, huśtawki nastroju, rozdrażnienie, problemy z koncentracją oraz zaburzenia snu. Na szczęście nie wszystkie symptomy przekwitania występują jednocześnie. Jedne kobiety przechodzą menopauzę stosunkowo łagodnie i nie odczuwają dyskomfortu, u innych zaburzenia w gospodarce hormonalnej mają daleko idące konsekwencje. Niektóre symptomy przekwitania stają się na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jak uderzenia gorąca i nocne poty wpływają na codzienność kobiety?

Uderzenia gorąca to jedna z dolegliwości najczęściej spotykanych u pań zmagających się z klimakterium. Jest ona jednocześnie najbardziej charakterystyczna. Uderzenia gorąca pojawiają znienacka i tym samym skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kobieta czuje, jak od jej głowy po całym ciele rozlewa się pulsująca fala ciepła. Nie jest to przyjemne doznanie. Bardzo często towarzyszą mu wypieki na twarzy. Zaczerwieniona skóra zdradza problem, z jakim boryka się kobieta, ona zaś czuje się zdekoncentrowana i rozdrażniona.

Niezwykle uciążliwe bywają też zlewne poty, które powodują ogromny dyskomfort i tym samym utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na ubraniach kobiet pojawiają się mokre plamy, które wyglądają nieestetycznie i wprawiają panie w zakłopotanie. Problem jest o tyle poważne, że zlewne poty mogą wystąpić o każdej porze dnia i w nocy, w tym także podczas spotkań biznesowych.

Skąd się biorą uciążliwe objawy menopauzy?

Zarówno uderzenia gorąca, jak i zlewne poty mają tę samą przyczynę. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym czynność jajników stopniowo wygasa. Te żeńskie narządy płciowe nie tylko odpowiadają za uwalnianie raz w miesiącu dojrzałej komórki jajowej, ale też wytwarzają estrogenyoraz progesteron. W wieku okołomenopauzalnym ilość żeńskich hormonów płciowych w organizmie kobiety zaczyna stopniowo spadać. Tymczasem estrogeny oddziałują nie tylko na układ rozrodczy pań, pełnią też szereg innych funkcji. Wykazano, że receptory estrogenowe występują m.in. w części podwzgórza, w którym mieści się ośrodek termoregulacji. Zatem, gdy w wieku okołomenopauzalnym spada synteza estrogenów, pojawiają się problemy z kontrolą temperatury ciała, czego objawami są uderzenia gorąca i zlewne poty.

Jak huśtawki nastroju wpływają na relację z bliskimi?

Niedostateczna podaż estrogenów w organizmie kobiety znajduje też odzwierciedlenie w jej samopoczuciu. Wśród często spotykanych i charakterystycznych symptomów przekwitania wymienia się huśtawki nastroju. Panie, u których one występują, odczuwają smutek i irytację, na czym cierpią też ich relacje z bliskimi oraz przyjaciółmi. Huśtawkom nastroju bardzo często towarzyszą też problemy ze snem oraz koncentacją, co utrudnia prowadzenie satysfakcjonującego życia zawodowego.

Kiedy stosuje się hormonalną terapię zastępczą?

W sytuacji, gdy objawy przekwitania są uciążliwe i wywierają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, zaleca się skorzystanie z konsultacji ginekologicznej. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu stosownych badań może przepisać stosowne leki. Zaobserwowano bowiem, że podając z zewnątrz syntetyczne estrogeny, można złagodzić dokuczliwe symptomy menopauzy. Niestety, hormonalna terapia zastępcza, choć przynosi bardzo dobre rezultaty, nie zawsze jest wskazana. Kobiety, które zmagały się w przeszłości z rakiem piersi, macicy czy jajników, nie powinny stosować HTZ. Wśród przeciwwskazań wymienia się także krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.

Co zawierają suplementy diety na menopauzę?

Dla pań, które nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej lub nie mogą się poddać kuracji, opracowano specjalne suplementy diety. Zawierają one fitoestrogeny, czyli substancje pochodzenia roślinnego, które ze względu na swoje podobieństwo strukturalne do żeńskich estrogenów, mogą oddziaływać na receptory estrogenowe w organizmie pań. W rezultacie niwelują one uciążliwe objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy wahania nastroju. Najczęściej wykorzystuje się fitoestrogeny takie jak izoflawony sojowe oraz lignany lniane.

Choć symptomy przekwitania bywają dokuczliwe, to współczesna medycyna dysponuje skutecznymi i sprawdzonymi środkami, które pozwalają pozbyć się dyskomfortu. Dzięki hormonalnej terapii zastępczej i suplementom diety z fitoestrogenami możesz funkcjonować tak jak do tej pory.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.