Zioła – leki, stare jak świat
Zioła i ich właściwości znane są od tysięcy lat. Nie da się ustalić, kto pierwszy odkrył, że spożycie jakiegoś ziół uśmierzy ból żołądka, a przyłożone do rany – zatamuje krwawienie. Człowiek szukając pożywienia poznawał rośliny, które nie tylko stawały się codziennym pożywieniem, ale również lekiem na rozmaite dolegliwości. Przez wieki była to wiedza tajemna, bliższa magii niż nauce. Zbieranie ziół wiązało się z dziwnymi nakazami i zakazami, a stosowanie leków roślinnych było obrzędem pełnym niezrozumiałych ceremonii. W miarę rozwoju cywilizacji, rozwijała się wiedza o właściwościach ziół i dziś znajomość leczniczych właściwości ziół nie jest tajemnicą, ale wiedzą którą może posiąść każdy.
Tymianek pospolity jest rośliną leczniczą, która wykazuje właściwości bakterio- i grzybobójcze oraz ogólnie dezynfekujące i przeciwzapalne. Pomaga przy nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego, a dodawany do potraw sprawia, że stają się lżej strawne i łatwiej przyswajalne. Ma działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe, można go stosować przy bólach gardła, działa uspokajająco na układ nerwowy, ma też właściwości przeciwutleniające. Tymianek wykorzystuje się także do produkcji parafarmaceutyków i kosmetyków, np. płukanek do ust, past do zębów.
Podbiał jest jednym z najstarszych środków leczniczych. Liście i kwiaty podbiału mają zastosowanie jako środek wykrztuśny (silniej działają kwiaty), rozkurczowy, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i osłaniający (do tego celu lepsze są liście) w obrębie dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Odwary z kwiatów i liści podbiału stosowane są w zapaleniach gardła, oskrzeli, przy męczącym kaszlu, trudnościach w odkrztuszaniu zalegającej plwociny (również u palaczy), przeziębieniach, schorzeniach nerek i pęcherza, zranieniach i owrzodzeniach skóry.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź