Kleszcze - jak się chronić?
Przez Przemysław Nowicki 14.10.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.6 (92 %) Na podstawie: 8 ocen

Kleszcze - jak się chronić?

Wiosna to wspaniały okres - piękna pogoda, wszystko budzi się do życia lecz ma i ona swoje wady. Są nimi budzące się do życia kleszcze. Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą poważne konsekwencje ponieważ przenoszą one boreliozę, którą trudno wykryć a jeszcze trudniej jest ją wyleczyć.

Borelioza to nie jedyne zagrożenie ze strony kleszcza -bardzo częste jest również odkleszczowe zapalanie mózgu, którego nie da się wyleczyć lecz tylko złagodzić objawy.

Kleszcze - jak się przed nimi chronić?

Najważniejszy jest spokój  -pamiętaj, że nie każdy kleszcz przenosi choroby! W Polsce szacuje się, że około 30 % kleszczy zarażonych jest boreliozą. Jak więc chronić się przed nimi?

Kleszcze nie żyją na drzewach, więc nie skaczą na nas z wysokości. Częściej ukrywają się w trawach lub krzewach. Najczęściej możemy je spotkać na wilgotnych łąkach, lasach czy nad rzeką. Nie lubią one słońca. Najbardziej głodne są one z rana i w południe – i to właśnie wtedy najczęściej atakują. Mogą one atakować również nasze zwierzęta ponieważ żywią się one po prostu krwią.

Kiedy wybierasz się na spacer zachowaj zdrowy rozsądek. Unikaj ścieżek porośniętych gęstymi trawami. Staraj się wtedy nosić długie spodnie oraz bluzkę na długi rękaw. Na głowę zakładaj czapkę lub kapelusz. Kleszcze mogą najpierw znaleźć się na Twoich włosach - dopiero później szukają odpowiedniego miejsca na wpicie się. Najbardziej lubią one wilgotne miejsca dlatego najczęściej możemy znaleźć je w zgięciach łokci lub pachwinach.

Po każdym spacerze w lesie bądź na  łące dobrze sprawdź swoją skórę. Poproś kogoś o sprawdzenie Twoich pleców i tyłu nóg.

Kleszcze - co je odstrasza?

Zioła- mogą odstraszyć kleszcze lecz nie dają 100% gwarancji. Takim ziołem może być czystek - najlepiej stosować go w formie olejku eterycznego na skórę. Skuteczny jest również olejek lawendowy, olejek goździkowy, cytrynowy szałwia i rozmaryn.

Jak nakładać takie olejki na skórę?

Rozcieńcz je z oliwą w proporcjach 5-10 kropli wybranego olejku i dwie łyżki oliwy - następnie rozcieńcz to z wodą i przelej do pudełka z atomizerem i bezpośrednio psikaj na skórę i ubrania.

Czego nie lubią kleszcze?

Kleszcze nic nie widzą - swoją ofiarę rozpoznają po zapachu potu oraz feromonów. Dlatego można stosować specjalne produkty na odstraszanie kleszczy bądź naturalne zioła oraz mieszanki zapachowe.  Kleszcze nie lubią takich intensywnych zapachów.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Najważniejszy jest spokój. Kleszcza trzeba wyciągnąć ale nie przekręcić. Jego przekręcenie może doprowadzić do rozerwania. Jego części zostaną w skórze i ciężko będzie je wyciągnąć. Kiedy już wyciągniesz kleszcza ważna jest dezynfekcja tego miejsca wodą utlenioną lub spirytusem. Obserwuj ciało i sprawdzaj czy nie pojawi się wędrujący rumień charakterystyczny dla boreliozy.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.