Jak zacząć odchudzanie?
Szczupła sylwetka stanowi marzenie milionów kobiet na całym świecie. Nie zawsze jednak możemy się takową pochwalić. Nie należy jednak popadać w kompleksy, lecz rozpocząć działania przybliżające nas do celu. O ile żadna z nas bez inwazyjnych zabiegów nie powiększy sobie piersi ani pośladków, o tyle każda może zrzucić zbędne kilogramy. W naszym artykule podpowiadamy, jak zacząć odchudzanie.
Spis treści:
- Od czego zacząć odchudzanie? Wybierz odpowiednią porę!
- Jak zacząć się odchudzać? Postaw sobie mierzalny cel!
- Jak się odchudzać? Postaw na metodę małych kroczków!
- Jak zacząć dietę? Znajdź taką, która odpowiada twoim preferencjom!
- Jak się odchudzić? Zmień nastawienie do procesu!
- Jak rozpocząć odchudzanie? Dieta odchudzająca działa lepiej z aktywnością fizyczną!
- Jak zacząć dietę? Dobierz do niej odpowiednie suplementy na odchudzanie!
Od czego zacząć odchudzanie? Wybierz odpowiednią porę!
Wiele z nas zastanawia się, jak się odchudzić i przeszukuje internet, wierząc, że istnieje dieta cud. Tymczasem nasze starania na niewiele się zdadzą, jeśli starannie nie zaplanujemy tego procesu. Istnieją takie momenty w życiu, gdy naprawdę trudno zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli właśnie zmieniłaś pracę, zapewne odczuwasz stres związany z adaptacją do nowych warunków. Możliwe też, że czujesz się zmęczona napływem nowych bodźców i po wyjściu z biura nie masz najmniejszej ochoty gotować czy ćwiczyć na siłowni. Naukowcy wykazali, że stres i niedobór snu utrudniają walkę ze zbędnymi kilogramami. Dlaczego tak się dzieje? W obu przypadkach odnotowuje się wysokie stężenie kortyzolu w organizmie. Hormon stresu sprawia, że mamy problemy z koncentracją i chodzimy rozdrażnieni. Aby poprawić funkcjonowanie organizmu, mimowolnie sięgamy po wysokokaloryczne przekąski i dania. Nabieramy ochoty na ciastka, batoniki czy krakersy. To zdecydowanie nie sprzyja odchudzaniu. Najlepszy czas na walkę ze zbędnymi kilogramami to taki, w którym nasze życie ulega stabilizacji, a my zyskujemy zasoby, by przestawić się na nowe nawyki żywieniowe.
Jak zacząć się odchudzać? Postaw sobie mierzalny cel!
Czy wiesz, że tym, co motywuje nas do działania, jest cel? Im trudniej go zdefiniować, tym słabsze rezultaty przyniesie odchudzanie. W związku z tym warto postawić sobie mierzalny cel, który znajduje się w zasięgu naszych możliwości. Nie chodzi o to, by w 2 tygodnie schudnąć 10 kilogramów, ponieważ takiego rezultatu nie da się osiągnąć w zdrowy sposób. Osoby, które wybierają diety cud, później bardzo tego żałują, ponieważ te nadmiernie obciążają organizm. Aby efekt jo-jo nie dosięgnął również siebie, powinnaś tracić maksymalnie 1 kg tygodniowo. Warto monitorować efekty odchudzania, ważąc się co tydzień po przebudzeniu, gdy jesteśmy na czczo. Na wagę zawsze wchodź w samej bieliźnie, unikniesz wówczas zafałszowanych wyników pomiaru – sukienka czy spódnica swoje ważą. Możesz też mierzyć centymetrem swoją talię i odnotowywać jej obwód w poszczególnych tygodniach. Główny cel warto dzielić na etapy. Jeśli np. chcesz przejść z rozmiaru 42 na 40, to zacznij od tego, że twój obwód w talii będzie regularnie spadał. Gdy regularnie ćwiczysz, pamiętaj o tym, że waga może nie pokazywać zmiany, a nawet sugerować, że przybyły ci dodatkowe kilogramy. Nie zawsze jednak oznacza to, że przytyłaś. Być może wskutek systematycznych treningów rozbudowałaś masę mięśniową.
Jak się odchudzać? Postaw na metodę małych kroczków!
Czy wiesz, że radykalne zmiany często wzbudzają w nas wewnętrzny opór, który skutkuje tym, że wcale nie chcemy się im poddawać? Żywienie się liśćmi sałaty nie tylko nie zaspokaja naszego apetytu i skutkuje głodem skłaniającym nas do podjadania, ale też prowadzi do niedoboru substancji odżywczych. Odchudzanie warto rozpocząć metodą małych kroczków. Na początek wystarczy odstawić słodycze i niezdrowe przekąski. Zrezygnuj też ze słodkich napojów, te często dostarczają nam więcej kalorii niż talerz spaghetti na bazie makaronu pełnoziarnistego, a nie zaspokajają głodu. Warto też zamienić wysokokaloryczne posiłki na ich mniej kaloryczne odpowiedniki. Np. tłusty sos do ryżu można zastąpić pastą pomidorową z dodatkiem warzyw i świeżych ziół. Jeśli przygotujemy go na wodzie, to spożyjemy mniej kalorii. Ryż biały warto też zamienić na brązowy, który zawiera błonnik oraz wiele cennych witamin i minerałów. Wszystko to długofalowo przyniesie spadek masy ciała. Odchudzanie zakończy się sukcesem, a ty nie będziesz miała wrażenie, że katujesz się drakońską dietą. Metoda małych kroków ma jeszcze jedną istotną zaletę. Kształtuje w nas zdrowe nawyki żywieniowe, które pozostają z nami na dłużej, dzięki czemu unikamy efektu jo-jo.
Jak zacząć dietę? Znajdź taką, która odpowiada twoim preferencjom!
Osoby, które wpisują w wyszukiwarkę internetową hasło: jak zacząć odchudzanie, zazwyczaj podświadomie liczą na to, że trafią na dietę cud. Tymczasem nie istnieje jeden uniwersalny plan żywieniowy, który sprawdzi się u wszystkich. Po pierwsze, wykonujemy różne zawody. Osoba pracująca za biurkiem potrzebuje mniej kalorii od pracownika magazynu, który każdego dnia dźwiga na swoich barkach wiele kilogramów. Po drugie, mamy różne preferencje smakowe. Ktoś, kto lubi wyraziste potrawy, nie zadowoli się sałatą polaną oliwą z oliwek i posypaną ziołami prowansalskimi. Po trzecie, skarżymy się na różne alergie pokarmowe i nietolerancje. Osobie, której szkodzi nabiał, trudno zalecać spożywanie jogurtów jako bogatego źródła białka o stosunkowo niewielkiej kaloryczności. Po czwarte, dieta odchudzająca nie powinna być zbyt restrykcyjna. Jeśli zbyt mocno odbiegnie od naszych rzeczywistych preferencji, to nie wytrwamy w niej zbyt długo. Ponadto dieta niskokaloryczna może spowolnić metabolizm i skutkować magazynowaniem tkanki tłuszczowej. Organizm widzi bowiem, że otrzymuje mniej niż zazwyczaj, dlatego oszczędnie gospodaruje swoimi zasobami, odkładając je na trudniejsze czasy.
Jak się odchudzić? Zmień nastawienie do procesu!
Odchudzanie kojarzy nam się z masą wyrzeczeń, na które musimy się zdecydować, by osiągnąć cel. Takie nastawienie nie wróży jednak nic dobrego. Gdy myślimy, że coś nas ogranicza, czujemy się tak, jak byśmy ponosili karę. W rezultacie z niechęcią sięgamy po niskokaloryczne posiłki. Zmiana myślenia o diecie odchudzającej stanowi połowę sukcesu. Potraktuj ją jako jedną z form dbania o zdrowie. W końcu spożywanie słodkich i wysokokalorycznych posiłków nikomu nie służy. Prowadzi do insulinooporności, cukrzycy, otyłości i problemów z układem krążenia. Zdrowe posiłki nie muszą oznaczać bezsmakowych dań, po których czujemy się głodni. Do ich przygotowania możemy użyć całego spektrum naturalnych przypraw i ziół. Posiłki mogą być też sycące, jeśli odpowiednio zaplanujemy dietę.
Jak rozpocząć odchudzanie? Dieta odchudzająca działa lepiej z aktywnością fizyczną!
Bardzo często wybieramy między dietą odchudzająca a aktywnością fizyczną, traktując je jako swoje zamienniki. Tymczasem najlepsze rezultaty uzyskamy wówczas, gdy je ze sobą połączymy. Zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą nam ograniczyć podaż kalorii. Natomiast ćwiczenia fizyczne okażą się cennym wsparciem w spalaniu zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Warto postawić na regularny trening kardio, czyli wysiłek fizyczny trwający co najmniej 30 minut, który ma umiarkowany charakter. Dobrym rozwiązaniem jest dłuższy spacer, który nie tylko wspiera odchudzanie, ale także powoduje przypływ endorfin i korzystnie oddziałuje na układ krążenia.
Jak zacząć dietę? Dobierz do niej odpowiednie suplementy na odchudzanie!
Półki w aptekach uginają się pod ciężarem suplementów diety na odchudzanie. Ich producenci zdają sobie sprawę, że wiele z nas potrzebuje dodatkowego wsparcia w walce ze zbędnymi kilogramami. Niektóre składniki pozyskane z roślin pomagają spalić tkankę tłuszczową. Inne natomiast stanowią źródło witamin i minerałów, których czasem brakuje w naszej diecie odchudzającej lub są one gorzej przyswajalne. Waszej szczególnej uwadze chcemy polecić następujące suplementy diety na odchudzanie:
Należy pamiętać o tym, że suplementy diety stanowią dopełnienie zdrowego stylu życia. Nie należy ich jednak traktować jako zamiennika zdrowej i zbilansowanej diety czy regularnej aktywności fizycznej.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź